Poczuć się jak pilot

Rozwój symulatorów lotniczych tworzonych z myślą o komputerach PC na przestrzni lat sprawił, że marzenia o lataniu wielu osób odżyły. Ludzie którym warunki finansowe, czy zdrowotne nie pozwalały dotychczas na prawdziwe zajęcie miejsca za sterami samolotów cywilnych czy wojskowych, mogli wreszcie poczuć się choć po części jak prawdziwi piloci.

Symulacje lotnicze

Wraz z rozwojem symulatorów, ich szaty graficznej, odwzorowania działania systemów samolotu, mechaniki lotu, scenerii lotnisk, scenerii wielkoobszarowych itd. powstawały całe rzesze fanów symulacji lotniczych. Internet sprawił z kolei, że zaczęli oni tworzyć zwarte społeczności których celem było wierne symulowanie prawdziwego lotnictwa, z wykorzystaniem prawdziwych procedur. Powstawały wirtualne eskardy lotnicze symulujące zarówno współczesne jak i historyczne jednostki. Powstawały wirtualne linie lotnicze i jednostki akrobacyjne. Funkcjonuje nawet wirtualna kontrola ruchu lotniczego, która z wykorzystaniem prawdziwych procedur symuluje działanie prawdziwej kontroli ATC, dzięki czemu piloci mają szansę na jeszcze większe urealnienie symulowanego latania. Na symulatorach przez internet codziennie odbywają się walki powietrzne, loty kursowe samolotami pasażerskimi i rekreacyjne loty awionetkami. Te społeczności symulotników są otwarte na nowych członków i bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą. Jeżeli więc jesteśmy zainteresowani taką formą spędzania wolnego czasu, to nie ma praktycznie żadnych przeszkód aby chociaż spróbować.

Czego potrzebujemy?

Oprócz samego komputera potrzebujemy oprogramowania symulującego. Oczywiście jest to napisane w dużym skrócie, bo skonfigurowanie samego symulatora, zainstalowanie dodatkowych samolotów, scenerii itd. może stanowić wyzwanie. Kolejną kwestią są kontrolery, a w pierwszej kolejności joystick. Jest to najważniejsze akcesorium które powinniśmy posiadać, ponieważ perspektywa latania za pomocą myszki i klawiatury jest raczej kiepska. A więc jaki joystick do komputera wybrać? No cóż, joystick joystickowi nie równy i na rynku wybór w tej kwestii jest spory. Od prostych joysticków, które można kupić nawet poniżej 100zł, do rozbudowanych zestawów z osobną przepustnicą i pedałami kosztujących nawet po kilka tys. zł. Na początek naszej przygody z wirtualnym lataniem z powodzeniem wystarczy nam podstawowy model. Ważne, aby był wystarczająco precyzyjny oraz posiadał zintegrowaną przepustnicę. Natomiast jeżeli wkręcimy się w temat symulacji lotniczych, to warto zainwestować w bardziej rozbudowany i precyzyjny zestaw.

Redakcja bestpcinfo.pl