Przyspieszenie Twojego komputera

Chyba każdy nowy użytkownik komputera jest zadowolony z tego jak szybko i stabilnie chodzi jego sprzęt. Jednak nie da się nie zauważyć, że po jakimś czasie ta stabilność jest dużo gorsza. Przyczyn jest kilka, i na pewno wielu z nas woli po prostu sformatować cały dysk, ale nie zawsze to pomaga.

Więc rodzi się pytanie, jak przyspieszyć komputer?

Jednym z powodów powolnego działania komputera, jest zapełniony dysk, więc jak najbardziej, wspomniany format dysku w tym przypadku zdałby egzamin. Ale czasami wystarczy posprzątać na dysku twardym, na pewno znajdzie się parę plików czy filmów dawno już nieużytecznych. Dodatkowo warto wyczyścić komputer z plików tymczasowych, które nie tylko zajmują sporo miejsca, to same w sobie spowalniają system. Niektóre z nich kasują się automatycznie, jednak wiele z nich trzeba usuwać ręcznie. Kolejnym powodem powolnego działania komputera, są programy i aplikacje uruchamiane automatycznie, więc warto oczyścić swój autostart. Istnieje dużo „czyszczących” programów, które znacznie ułatwiają czyszczenie z niepotrzebnych plików i rejestrów. Oprócz programów, które włączają się automatycznie przy starcie, warto również sprawdzić, czy aby na pewno potrzebne są nam programy, które są standardowo zainstalowane lub które sami zainstalowaliśmy jakiś czas temu, bo na przykład, był nam potrzebny pewien program do konwertowania, a już nie używamy go długi czas, lub jakiś odtwarzacz DVD, gdzie już od dawna z niego nie korzystamy. Na pewno każdy ma parę takich programów, które „kiedyś się przydadzą”.

Po co trzymać je na dysku i zaśmiecać?

Przecież w dzisiejszych czasach wystarczy parę minut, by znaleźć i pobrać potrzebujący program czy aplikację. Następnym, i chyba najłatwiejszym sposobem na przyspieszenie komputera, jest zwyczajne ulepszenie go. Wiadomo, niestety wiąże się to z wydaniem pieniędzy, jednak czasami wystarczy nawet wymiana dysku twardego z HDD na SDD i efekty będą widoczne, W wielu przypadkach wystarczy dokupienie pamięci RAM, która na pewno przyspieszy nam funkcjonalność naszego PC, a ceny nie są aż takie przerażające. Komputer stacjonarny zawsze będzie wygrywać ze swoim bratem laptopem pod kątem szybkości działania, ale trzeba wiedzieć, że oprócz systemowego wewnętrznego czyszczenia, warto raz na jakiś czas zwyczajnie ręcznie wyczyścić te sprzęty. O ile w laptopach dosyć trudno jest się dostać do podzespołów, a jeszcze trudniej skręcić go z powrotem, o tyle w komputerach nie mamy tego problemu. Wystarczy odkręcić bok i potraktować go odkurzaczem raz na jakiś czas.

Redakcja bestpcinfo.pl