Tutaj jesteś

Pamięć RAM w naszym laptopie

21 grudnia 2019 Komputer


Przy zakupie nowego laptopa zawsze patrzymy na jego parametry. Im więcej funkcji tym zdaję się być lepszy laptop, a co jeśliby się zastanowić co jest w laptopie najważniejsze?
Laptop i pamięć RAM to pierwsze co przychodzi do głowy potencjalnemu klientowi, przynajmniej w moim wypadku pamięć RAM jest dla mnie bardzo ważna. Można by się zastanawiać czy w ogóle patrzyć na pamięć, skoro na przykład w danym laptopie jest dobry procesor. Otóż przyznać muszę, że pamięć RAM w laptopie ma duże znaczenie chociażby dlatego, że jest to pamięć podręczna komputera, a jak wiadomo pamięci w komputerze nigdy za mało. Pamięć RAM jest miejscem, w którym przechowujemy wszystkie dane programów, które aktualnie mamy włączone. Czyli nie trudno jest wywnioskować, że im mniej pamięci tym mniej możemy sobie pozwolić przy otwieraniu dodatkowych programów (liczą się również te w tle).

Szybkie działanie komputera

Pamięć RAM jest niezbędna do szybkiego działania komputera. Nie wystarczy tylko dobry procesor czy karta graficzna. Na dzisiejszym rynku elektronicznym znajdziemy nawet bardzo tanie laptopy z wbudowaną pamięcią 4GB. Taka pojemność pozwala nam już na jakieś swobodne korzystanie z kilku programów na raz, bo w innym wypadku im więcej programów tym wolniej chodzi urządzenie. Wiadomo, że im więcej – tym lepiej. Większe wymagania będą miały na pewno laptopy typowo do „grania”. Taki laptop musi ogarniać więcej dlatego potrzebuje więcej pamięci. Przy tej sytuacji powinniśmy zwrócić uwagę na parametry pracy pamięci, dobrze, żeby to były moduły DDR4 o częstotliwością co najmniej 2666 MHZ, obowiązkowo działające w trybie dwukanałowym.

A jaki laptop i jaka pamięć RAM dla „gamerów”?

W tym wypadku dobrze jest postawić na laptop wydajny, który korzysta z mocnego procesora i samodzielnej karty graficznej. Trzeba pamiętać, że pamięć RAM ma tutaj tez ogromne znaczenie, nadal jest pamięcią operacyjną. Najlepiej w takim wypadku postawić na laptop, który posiada 16GB pamięci RAM. Jeżeli Twój laptop jest źródłem Twojej pracy i to na nim pracujesz na przykład montując filmy, albo projektując coś to powinieneś zaopatrzyć się już w laptop lepszej wagi, z większą pamięcią RAM. Komputer musi mieć miejsce, żeby zapisywać wszystkie Twoje prace, oraz, żebyś mógł swobodnie poruszać się między programami, przy czym nie musieć ich zamykać.

Należy jednak pamiętać, że laptop to nie tylko pamięć robocza, na wydajność laptopa składa się jeszcze kilka innych rzeczy takich jak na przykład karty graficzne, dźwiękowe, procesor czy chociażby stan baterii i porty USB. Dzisiaj na rynku jest tyle możliwości, że można wybrać urządzenie, które będzie odpowiadało idealnie pod zapotrzebowanie.

Redakcja bestpcinfo.pl

Nasi redaktorzy na bestpcinfo.pl to zespół entuzjastów technologii, komputerów i telefonów, gotowych dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie IT oraz pasję do testowania i recenzowania najnowszych urządzeń technologicznych. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom rzetelne recenzje, praktyczne porady oraz najnowsze informacje ze świata technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?