IT
Tutaj jesteś

Chroń swoje dane w internecie!

14 stycznia 2020 IT


Internet na stałe wdarł się do naszego życia. Obecnie trudno znaleźć osobę, która ani razu nie posłużyła się internetem w celu odszukania potrzebnych informacji lub skorzystania ze stron społecznościowych. Większość z nas korzysta z internetu na stałe, kontaktując się w ten sposób ze znajomymi, dokonując zakupów, a także załatwiając sprawy urzędowe i bankowe. Z tego też powodu wiele informacji o nas może krążyć w internecie, a w przypadku włamania na konto, czy to społecznościowe czy nawet bankowe, może spowodować wielkie straty i problemy, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia naszych danych. W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć bezpieczne hasło, które pomoże uniknąć problemów z włamaniem na konto.

Jak powinno wyglądać dobre hasło?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wymagania, które podaje dana strona, na której chcemy się zarejestrować. Niektóre serwisy wymagają by hasło składało się wyłącznie z cyfr, z samych liter lub z ich połączenia. Powinniśmy swoje hasło dostosować do wymagań, gdyż niedostosowanie się uniemożliwia rejestrację. Należy też zwrócić uwagę na znaki szczególne i jeżeli nie są one wymagane to często należy je opuścić, ponieważ nie każdy serwis je akceptuje.

Gdy już poznamy wymagania należy zastanowić się nad tym, co powinno być w naszym haśle. Należy przede wszystkim unikać podawania w hasłach naszych danych jak imię, nazwisko, numer telefonu, imię naszego pupila czy inne dane, które może znać większość naszych znajomych lub osób, obserwujących nasze profile społecznościowe. Podając ciąg cyfr należy wystrzegać się ciągu cyfr, które następują po sobie, nie należy też stawiać obok siebie trzech lub więcej takich samych cyfr. W hasłach cyfrowych należy unikać podawania jako hasło swojego numeru telefonu, daty urodzenia czy numeru PESEL, ponieważ takie hasło nie będzie bezpieczne. Aby ustrzec się włamania na konto przez osoby, które znają nas nieco bliżej należy unikać podawania w haśle rzeczy, które się z nami kojarzą, jak np. nazwa ulubionego zespołu, miejsca, imię najlepszego przyjaciela czy żony/męża.

W takim razie jak stworzyć bezpieczne hasło?

Przede wszystkim powinniśmy trzymać się zasady by jedno hasło odpowiadało jednemu serwisowi. W ten sposób w razie poznania przez niepowołaną osobę naszego hasła będzie mogła wykorzystać go tylko w jednym przypadku. Hasło powinno być łatwe do zapamiętania przez nas, a trudne do odgadnięcia przez osoby trzecie. Pamiętajmy również, by nigdy nie podawać nikomu swojego hasła, nie zapisywać go na kartce czy komputerze, żeby nikt nie miał możliwości go odczytać. Co kilka miesięcy dla bezpieczeństwa należy również zmienić swoje hasła. Bądźmy bezpieczni w internecie i dbajmy o swoje dane, bo to najcenniejsza wartość, którą mamy.

Redakcja bestpcinfo.pl

Nasi redaktorzy na bestpcinfo.pl to zespół entuzjastów technologii, komputerów i telefonów, gotowych dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie IT oraz pasję do testowania i recenzowania najnowszych urządzeń technologicznych. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom rzetelne recenzje, praktyczne porady oraz najnowsze informacje ze świata technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?