Rodzaje matryc w komputerach

Matryca komputera przenośnego to część panelu LCD, dzięki której obraz może być wyświetlany. Od matrycy zależy jakość wyświetlanego obrazu, a przede wszystkim wygoda w użytkowaniu laptopa w zależności od jego przeznaczenia

Zasada działania matryc jest stosunkowo prosta i w każdym z urządzeń podobna. Polega na przechodzeniu światła przez dwa prostopadłe do siebie polaryzatory i ciekłe kryształy, skąd trafia do filtrów barwnych. Wyświetlany kolor zależy od tego, jak ułożone są cząstki w warstwie zawierającej ciekłe kryształy.

Błyszczące i matowe

Matryce dzielone są przede wszystkim na dwa rodzaje – błyszczące i matowe. Koszt pierwszych jest niższy, jednak sprawiają, że efekt lustrzany może być problemem ze względu na to, że tworzące się odblaski obniżają komfort użytkowania. Oczywistym plusem w matrycach błyszczących jest to, że kolory są intensywniejsze, kolory są wyraźne i nasycone. Z pewnością jest to istotne dla osób zajmujących się na co dzień grafiką i zdjęciami. Drugi rodzaj matryc, czyli matryce matowe, pozwalają na rozproszenie światła, co może sprawiać, że kolory są nieintensywne, nienasycone, a barwy są stonowane, jednak dla osób, których praca z komputerem polega głównie na czytaniu lub pisaniu ten typ matrycy będzie bardziej odpowiedni ze względu na wygodę wzroku.

Rodzaje matryc w komputerach dzielone są na podstawie kilku parametrów są to rodzaje podświetlenia (np. LED), złącza,
sposobu mocowania matrycy oraz jej wymiary, a także rozdzielczość określająca liczbę pikseli na ekranie.

Rodzaje matryc

Matrycę dzieli się także na trzy rodzaje. Te trzy inne rodzaje matryc w komputerach to IPS, TN i VA, które różnią się między sobą rodzajem ułożenia ciekłych kryształów. W pierwszym rodzaju – IPS kryształy poruszają się równolegle do powierzchni ekranu, stosowane są w ekranach LCD. Cechuje je wysoka jakość obrazu oraz dobra jakość barw, choć czerń nie jest w pełni odwzorowana, ale zapewnia szerokie kąty widzenia. Jest to najczęściej wybierany przez użytkowników rodzaj matrycy.
W drugim – TN kryształy umieszczone są między płytkami szklanymi, w przeciwieństwie do IPS ten rodzaj matrycy ma krótki czas reakcji, co z pewnością przekona graczy, także w tym przypadku kontrast i czerń nie są idealne. W tym przypadku również kąty widzenia są słabsze w porównaniu do matryc IPS, natomiast w VA kryształy rozmieszczone są zarówno pionowo, jak i ukośnie, ten rodzaj gwarantuje bardzo dobry poziom kontrastu, rewelacyjny poziom czerni, jednak nie należy się spodziewać krótkiego czasu reakcji tak, jak było to w przypadku matryc TN. W tym przypadku może również dochodzić do efektu smug.

Redakcja bestpcinfo.pl