IT
Tutaj jesteś

Praca w IT – czy warto?

1 grudnia 2019 IT


Wiele osób marzy o tym, żeby źródłem ich utrzymania była praca w IT. Stąd duże zainteresowanie studiami informatycznymi oraz kursami nauki programowania. Świat cały czas się rozwija a większość pracy wykonują coraz częściej komputery. Dlatego tak ważne jest, żeby nauczyć się działać w tym świecie.

Praca w IT

Ludzie w dzisiejszych czasach muszą być elastyczni i dostosowywać się do rynku pracy, który nie wygląda już tak jak kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Umiejętność stawiania stron internetowych staje się niemal tak popularna jak znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym. Dzisiaj praktycznie każdy człowiek ma dostęp do internetu i nikogo nie powinno dziwić, że najwięcej ofert pracy skierowanych jest do informatyków i programistów. Zarobki pracowników w IT zaczynają się od sześciu tysięcy, jednak najlepsi w tej dziedzieni w dużych miastach potrafią zarobić nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie. Bardzo ważnym aspektem i plusem tej pracy jest możliwość pracy zdalnej z każdego miejsca na świecie. Nie musimy koniecznie pojawiać się w pracy w określonych godzinach, ponieważ wystarczy nam komputer, dostęp do internetu i w ten sposób możemy pracować w domu. Dlatego też wielu programistów wybiera pracę freelancera, dzięki której mają nienormowane godziny pracy i więcej czasu dla siebie. Ma to też swoje minusy, ponieważ w ten sposób musimy się sami zmobilizować do pracy i nie mamy nad sobą szefa, który by nas motywował i zachęcał do roboty. Wielu osobom to jednak nie przeszkadza a i zarobki często okazują się dużo wyższe niż u osób zatrudnionych w korporacji na etacie.

Wolne miejsca pracy

Niestety dalej zbyt mało osób kończy studia informatyczne, jest to zaledwie 13-14 tysięcy osób rocznie. Dzięki temu zostaje bardzo dużo wolnych miejsc pracy. Żeby pracować w tym zawodzie nie jest konieczny dyplom wyższej uczelni, ale znajomość języków programowania i umiejętność analitycznego myślenia. Pracodawca coraz rzadziej patrzy na zdobyte kwalifikacje, a coraz częściej na rzeczywiste umiejętności. Jest to dobra wiadomość dla osób, które z jakichś powodów przerwały studia lub nie były w stanie studiować. Oznacza to, że mogą one samodzielnie w domu nauczyć się programować a potem zdobyć pracę w renomowanej firmie. Oczywiście dyplom uczelni wyższej może nam pomóc się dostać na lepsze stanowisko, jednak jego brak całkowicie w niczym nie przeszkadza. Liczą się faktyczne umiejętności i to co potrafimy zrobić. Nasza praca jest oceniana pragmatycznie i to powoduje między innymi dużą elastyczność.

Redakcja bestpcinfo.pl

Nasi redaktorzy na bestpcinfo.pl to zespół entuzjastów technologii, komputerów i telefonów, gotowych dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie IT oraz pasję do testowania i recenzowania najnowszych urządzeń technologicznych. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom rzetelne recenzje, praktyczne porady oraz najnowsze informacje ze świata technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?