Po czym rozpoznać najlepsze monitory?

Przed wyborem komputerowego monitora powinniśmy się pochylić nad różnego rodzaju parametrami. Chodzi dokładnie o odświeżanie obrazu, rodzaj matrycy, przekątną, rozdzielczość czy też proporcję. Na pewno powinniśmy także określić adekwatny budżet do swoich oczekiwań.

Na pewno najlepsze monitory do gier oraz do graficznego projektowania różnią się znacznie parametrami od tych przeznaczonych do prac biurowych. Można się zgubić w gąszczu bardzo niezrozumiałych skrótów.

Charakterystyka monitorów

Monitory do komputera w budżecie mniej więcej do 600 złotych cechują się matrycą TN, rozdzielczością FULL HD czy też coraz częściej IPS oraz odświeżaniem na poziomie 60-75 Hz. Jeśli planujemy zakup monitora do domowego użytku to pułap cenowy przedstawiony powyżej na pewno będzie dla nas odpowiedni.

Z kolei dla graczy, którzy lubią gry dynamiczne, na przykład strzelanki, to najlepszych wyborem będą monitory z matrycą VA czy też TN. Są to monitory, które wyróżniają się między innymi bardzo szybkim czasem reakcji. Ma to na pewno bardzo duże znaczenie podczas gry. Monitory z matrycą VA czy też TN to dobry wybór, ponieważ jest to sprzęt, który wyróżnia się bardzo szybkim czasem reakcji. Ma to ogromne znacznie podczas gry. Wspomniane modele z matrycą VA czy też TN kupić możemy już w budżecie między 250, a 300 złotych. Wszystko jest zależne od samej przekątnej ekranu. Drugi parametr również niezmiernie ważny to odświeżanie. Przy budżecie niższych ono będzie wynosiło 60Hz, a przy tych za około 800 złotych to 144Hz. Zapewni to na pewno o wiele lepsze wrażenia z gry.

Dla koneserów już prawdziwych jeśli chodzi o gaming rekomenduje się odświeżanie wynosząc 240 Hz, które się staje w ostatnim czasie coraz tańsze jak i także coraz bardziej dostępne dla wszystkich graczy. Najtańsze monitory dobre o poziomie wspomnianym 240 Hz znaleźć już można za 1100 złotych. Powinniśmy także zwrócić uwagę na samą rozdzielczość. Dla większości graczy wystarczające zdecydowanie będzie 1080p, ale jeśli szukamy czegoś więcej to 1440p będzie z pewnością idealnym wyborem.

Monitor dla grafika

Z kolei dla grafików wyborem najlepszym będzie matryca VA czy też IPS. Matryca VA oferuje możliwie najlepszą czerń. Z kolei IPS wyróżnia się możliwymi najlepszymi kątami widzenia oraz często dużo lepszymi barwami. Do graficznego projektowania konieczna jest rozdzielczość Full HD lub też 4K. Dla grafików bardzo duże znaczenie ma sama przekątna ekranu. Zapewnia ona odpowiedni komfort pracy. Warto postawić na monitor 27 cali lib też ultrapanoramiczny. Monitor ultrapanoramiczny zapewnia większe, a niżeli w przypadku monitorów klasycznych pole widzenia. Większe samo pole ekranu umożliwia graczom na pewno dużo lepsze rezultaty podczas prowadzonych rozgrywek.

Redakcja bestpcinfo.pl