Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Hardware > ZOTAC ZBOX PI320 – mini-PC wielkości smartfona

ZOTAC ZBOX PI320 – mini-PC wielkości smartfona

ZOTAC ZBOX Pi320 - Test mini-PC

Do tej pory w przypadku urządzeń mini-PC mieliśmy styczność przede wszystkim z małymi „skrzynkami” (vide mini-komputery z linii ZBOX nano). Dzisiaj przyszedł z kolei czas na test urządzenia, gdzie miniaturyzacja poszła o jeszcze krok dalej. Dzisiaj zapraszam na test ZOTAC ZBOX PI320! P.S. Sugeruję uważnie wczytać się w lekturę, ponieważ w oparciu o poniższy tekst będzie niebawem organizowany konkurs ;)

ZOTAC ZBOX PI320 czyli pico-PC 365 dni później

Niemal rok temu świat obiegały informacje na temat nowej generacji mini-komputera jakim jest ZOTAC ZBOX PI320. Miał to być wręcz milowy krok w kwestii miniaturyzacji i…tak też się właśnie stało. ZBOX PI320 dostarczany jest w naprawdę kompaktowym opakowaniu przypominającym właściwie opakowanie trochę większego smartfona. Design oraz kolorystyka tego mini-PC są utrzymane w mrocznym / czarnym „klimacie” firmy ZOTAC. Pokrywa naszej mini-maszyny jest zatem wykonana z czarnego plastiku ala piano a po włączeniu urządzenia w centrum tek pokrywy widoczne jest podświetlone logo (w sensie niebieski okrąg i biała nazwa firmy). Pozostała część obudowy tegoż mini-PC jest srebrna / stalowo szara z kilkoma wyjściami / portami na poszczególnych ścianach. Nie uświadczymy tutaj otworów wentylacyjnych ale też przecież smartfony również takowych nie posiadają. Przyrównanie do smartfona nie jest tutaj bezpodstawne. Okazuje się bowiem, że ZOTAC ZBOX PI320 gabarytowo niemal pokrywa się z tego typu urządzeniem mobilnym (mini-PC jest jedynie sporo grubszy).

ZOTAC ZBOX Pi320 - Opakowanie mini-PC

ZOTAC ZBOX Pi320 vs Huawei G615

Cały arsenał panelu I/O tego mini-PC jest wystarczający do podłączenia niezbędnych urządzeń (w sensie klawiatura, myszka, monitor) oraz kilku peryferiów. Mamy tutaj bowiem takie elementy jak:

 • 3x USB 2.0
 • 1x port HDMI
 • przycisk „Power”
 • port karty sieciowej
 • wyjście na słuchawki
 • czytnik kart (micro SD/SDHC/SDXC)

ZOTAC ZBOX Pi320 - mini-PC w stylu mikro

ZOTAC ZBOX Pi320 - mini-PC w stylu mikro

ZOTAC ZBOX Pi320 - Czytnik kart

Akcesoria dołączane do mini-PC ZOTAC ZBOX PI320 są nieco tylko bardziej rozbudowane aniżeli standardowe. Mamy tutaj zatem zasilacz i kabel zasilający (zarówno wersja europejska jak też i amerykańska) a ponadto zadbano o specjalny holder VESA do zamocowania mini-PC np. z tyłu monitora.

ZOTAC ZBOX Pi320 - Akcesoria mini-PC

ZOTAC ZBOX PI320 – co w mini-PC “piszczy”?

Jeśli chodzi o to, co w sobie kryje ZOTAC ZBOX PI320 to mamy tutaj następujący sprzęt:

 • procesor Intel Atom Z3735F (o taktowaniu 1,33 GHz)
 • karta graficzna Intel HD4000 (aczkolwiek GPU-Z 0.8.4 nie wykrywa jej zbyt poprawnie)
 • 2 GB pamięci RAM typu DDR3
 • pamięć wewnętrzna flash: 32 GB

Intel Atom Z3735F to 22 nm cztero-rdzeniowy układ SoC z rodziny Bay Trail. Tego typu układ przeznaczony jest przede wszystkim do tabletów i tańszych laptopów a zatem nie ma co specjalnie oczekiwać, że urządzenie typu mini-PC podoła wymaganiom graczy. Wprawdzie cztery rdzenie Intel Atom Z3735F potrafią przyspieszać w trybie Burst do 1,83 GHz jednak i tak nie widzę raczej innego wykorzystania mocy takiego układu jak np. do przeglądania internetu czy też pracy na arkuszach (Excel, Office itp.).

ZOTAC ZBOX Pi320 @ CPU-Z

ZOTAC ZBOX Pi320 @ CPU-Z

Jeśli chodzi o układ graficznych zastosowany w tym mini-PC, to Intel HD Graphics o taktowaniu od 313 MHz do 646 MHz (aczkolwiek GPU-Z 0.8.4 miał czasem problem z poprawną diagnostyką). W każdym razie chip ten to przede wszystkim sprzęt do oglądania filmów w rozdzielczości rzędu full-HD (rozdzielczość 4k to na pewno ponad jego możliwości).

ZOTAC ZBOX Pi320 @ GPU-Z

ZOTAC ZBOX PI320 – testy praktyczne

Realne możliwości mini-PC ZOTAC ZBOX PI320 postanowiłem sprawdzić w kilku dla mnie raczej oczywistych testach (w końcu nie jest to sprzęt do gier):

 • przeglądanie internetu (do 10 kart)
 • temperatury (w Idle i w Stress)
 • pobór prądu (w Idle i w Stress)
 • poziom głośności (dBA z odległości 15 cm)
 • odtwarzanie filmów w rozdzielczości full-HD (tutaj jest to Stress)

ZOTAC ZBOX Pi320 - Pobór prądu

ZOTAC ZBOX Pi320 - Temperatury

ZOTAC ZBOX Pi320 - Głośnosć dBA

Temperatury CPU i GPU podczas użytkowania są umiarkowanie wysokie żeby nie powiedzieć, że wręcz…całkiem normalne bo obserwujemy ok. 60 stopni Celsjusza. Warto też tutaj nadmienić, że system chłodzenia owego mini-PC jest pasywny. Nie ma tutaj zatem mowy o jakimś szumie jaki często spotykamy w laptopach. Co do poboru prądu, to wydaje się on wręcz proporcjonalny do oferowanej przez mini-PC wydajności – pod obciążeniem ok. 12 Wattów.

ZOTAC ZBOX PI320 – podsumowanie

ZOTAC ZBOX PI320 to naprawdę bardzo kompaktowy przykład mini-PC, który kosztuje mniej więcej tyle ile smartfon z wyższej średniej półki (ok. 850 zł). Nie zagwarantuje nam on tutaj prawdzie przyjemności w grach ale w zastosowaniach innych niż gry sprawdzi się doskonale. Ponadto wynagrodzi nam to wszystko naprawdę minimalnym niskim poborem prądu oraz super-cichym (bo pasywnym) systemem chłodzenia. Z tego też względu owy mini-PC zasłużył sobie na nagrodę SUPER SILENT! Gratulujemy!

ZOTAC ZBOX Pi320 - Podsumowanie

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*