Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Karty graficzne > Zotac Geforce GTX Titan – i niech moc będzie z Tobą…

Zotac Geforce GTX Titan – i niech moc będzie z Tobą…

Zotac Geforce GTX Titan - Test

Zotac Geforce GTX Titan to przedstawiciel kart graficznych z obecnej najwyższej półki cenowej przeznaczonej dla najbardziej wymagających graczy komputerowych. W teorii gracze owi otrzymują tutaj topową czy wręcz bezkompromisową wydajność, gwarantującą płynną rozgrywkę we wszystkich obecnych grach komputerowych. Czy faktycznie karta Zotac Geforce GTX Titan to marzenie każdego obecnego gracza? Przekonajmy się. Zapraszam na test Geforce GTX Titan.

Zotac Geforce GTX Titan – prezentacja karty graficznej

Karta graficzna Zotac Geforce GTX Titan dostarczana jest w naprawdę niedużym opakowaniu z charakterystycznym dla Zotac wzornictwem (jaskrawe barwy). Sama karta graficzna jest przykładem konstrukcji referencyjnej. Zastosowany tutaj cooler GPU jest bowiem standardową konstrukcją – wyposażony jest w dość spory aluminiowy radiator (osłonięty plastikową obudową) oraz wentylator typu „turbina”. Od razu da się też zauważyć, że karta Zotac Geforce GTX Titan należy do stosunkowo długich – mierzy ona sobie bowiem ok. 275 mm – a ponadto posiada dwa dodatkowe złącza zasilania – jedno typu 6pin i jedno typu 8pin.

Zotac Geforce GTX Titan - OpakowanieZotac Geforce GTX Titan - Widok ogólnyZotac Geforce GTX Titan - Widok ogólnyZotac Geforce GTX Titan - Widok ogólnyZotac Geforce GTX Titan - Widok ogólny

Co zaś się tyczy wyjść / portów, które możemy tutaj znaleźć to mamy:

 • 2x DVI
 • 1x HDMI
 • 1x DP (Display Port)

Zotac Geforce GTX Titan - PortyA tutaj prezentacja Zotac Geforce GTX Titan na żywo:

Wśród akcesoriów dołączanych do karty Zotac Geforce GTX Titan znajdziemy m.in.:

 • adapter VGA -> DVI
 • płytę ze sterownikami
 • zestaw 3 gier do pobrania
 • dwa adaptery 2x molex -> PCI-E

Zotac Geforce GTX Titan - Akcesoria

Rdzeń karty graficznej Zotac Geforce GTX Titan należy do rodziny 28 nm układów Kepler (z serii GK110) i pracuje z częstotliwością równo 837 MHz. „Na pokładzie” tej karty mamy także aż 6 GB pamięci typu GDDR5 „tykającej” z częstotliwością na poziomie 1502 MHz (mowa naturalnie o taktowaniu rzeczywistym). Ponadto w architekturze karty Zotac Geforce GTX Titan mamy aż 48 jednostek ROP oraz aż 2688 jednostek shader (jednostki cieniujące). Sama specyfikacja tej karty wydaje się więc być już naprawdę potężna:

Zotac Geforce GTX Titan @ GPU-Z

Zotac Geforce GTX Titan - W pełnej krasie

Zotac Geforce GTX Titan – platforma testowa i metodologia

Wszystkie testy wydajności karty Zotac Geforce GTX Titan wykonywane były w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (mniejsze rozdzielczości postanowiliśmy od niedawna ominąć z racji coraz popularniejszych nawet większych formatów obrazu aniżeli full HD) w środowisku Windows 7 Home Premium 64-bit a zdecydowaną większość testów “wspomagała” aplikacja FRAPS (w naszym przypadku w wersji 3.2.6). Sterowniki użyte w teście to Geforce 314.09 WHQL. W przypadku każdej gry / benchmarka ustawiane były możliwie najwyższe detale (ale też nie zawsze – np. w Wiedźminie 2 wyłączony był „uber-sampling” oraz efekty głębi ostrości a w przypadku Batman Arkham City wyłączone były efekty związane z działaniem PhysX). Starałem się dobrać do testów tytuły / benchmarki charakterystyczne dla danego współczesnego środowiska. Są tutaj zatem shootery FPS, gry typu RPG oraz kilka testów syntetycznych (Adreanaline Crysis 2 Benchmark Tool, AvP DX11, Batman Arkham City, Lost Planet 2, S.T.A.L.K.E.R. CoP, Unigine Heaven 4.0 oraz Unigine Valley). Wszystko to testowane było natomiast w obrębie następującej platformy testowej:

Zotac Geforce GTX Titan - Platforma testowa

Zotac Geforce GTX Titan – lista przetestowanych aplikacji i gier komputerowych:

Gra / Aplikacja
Tryb testu
Środowisko / API
ALIENS vs PREDATOR
benchmark
DX11
ASSASSIN’S CREED: REVELATIONS
fragment gry
DX10
BATMAN ARKHAM CITY
benchmark
DX11
BATTLEFIELD 3
fragment gry
DX11
CRYSIS 2
benchmark oraz dwa fragmenty gry
DX9 i DX11
CRYSIS 3
fragment gry
DX11
LOST PLANET 2
benchmark
DX11
METRO 2033
benchmark
DX11
PROTOTYPE 2
fragment gry
DX9
S.T.A.L.K.E.R. CoP
benchmark
DX11
UNIGINE HEAVEN 4.0
benchmark
DX11
UNIGINE VALLEY
benchmark
DX11
WIEDŹMIN 2
trzy fragmenty gry
DX9

Zotac Geforce GTX Titan - Wydajność @ full HD - średni FPS

Zotac Geforce GTX Titan - Wydajność @ full HD - miimalny FPS

Jak więc widać praktycznie żadna ze współczesnych gier komputerowych nie stanowi wyzwania dla Zotac Geforce GTX Titan (nawet Crysis 3 ze wszystkimi detalami na full nie był „przeszkodą”). Z racji tego, że jest to kolejny już test na nowej platformie sprzętowej nie omieszkamy oczywiście porównać wydajności karty graficznej Zotac Geforce GTX Titan np. do Geforce GTX 680. Ażeby jednak było to bezpośrednie porównanie i rzetelne to będzie ono opublikowane dopiero w kolejnym teście kart graficznych (zresztą akurat „trafiła się” do testów karta Zotac GTX 680 AMP! z nowej rewizji ;)).

Zotac Geforce GTX Titan – pobór prądu, temperatury i kultura pracy

Temperatury GPU karty Zotac Geforce GTX Titan sprawdzone zostały w dwóch warunkach: IDLE oraz STRESS. Pierwszy tryb to oczywiście raczej standardowa praca biurowa (OpenOffice + Winamp + GG + Mozilla FireFox) zaś drugi to możliwie mocne typowe obciążenie karty (6 pętli testu AC2BT). Dokładnie w takich samych warunkach była sprawdzana klasa poziomu głośności karty / coolera GPU oraz pobór prądu przez całą platformę testową. Co zaś się tyczy samych klas poziomów głośności, to obecnie z racji braku stosownego urządzenia pomiarowego zdecydowaliśmy się na razie na wprowadzenie porównania „organoleptycznego” praz „smartfonowego” (przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie).

 • klasa 1: super cicho (można śmiało nawet spać przy komputerze)
 • klasa 2: cicho (można spać przy komputerze ale niektórzy już to usłyszą)
 • klasa 3: słyszalny szum (słychać szum ale jeszcze nie jest on męczący)
 • klasa 4: mocny szum (na dłuższą metę jest to szum męczący dla uszu)
 • klasa 5: głośno (bez słuchawek / głośniejszej muzyki trudno wytrzymać nawet kilka minut)

Zotac Geforce GTX Titan - Pobór prądu

Zotac Geforce GTX Titan - Temperatura GPU

Zotac Geforce GTX Titan - Klasa głośności

Nie da się więc ukryć, że karta graficzna Zotac Geforce GTX Titan nie należy do bardzo cichych (4 klasa głośności a według pomiarów na żywo ok. 57 dB – warto tutaj wiedzieć że w świetle „smartfonowych pomiarów” ciche pomieszczenie to 44-45 dB) ale za to do dość ciepłych. Pod obciążeniem temperatura GPU karty Zotac Geforce GTX Titan oscylowała bowiem wokół 80 stopni Celsjusza a zatem lepsza wentylacja obudowy jest tutaj jak najbardziej wskazana. Dodajmy do tego jeszcze raczej umiarkowany pobór prądu całej platformy (ok. 350W pod obciążeniem) a okazuje się, że to summa summarum stosunkowo głośna (a na pewno mocno słyszalna) i ciepła karta graficzna ale za to o niezbyt wygórowanym „apetycie na prąd”.

Zotac Geforce GTX Titan – pomiar głośności na żywo:

Zotac Geforce GTX Titan – podsumowanie

Karta graficzna Zotac Geforce GTX Titan to zdecydowanie propozycja dla wszystkich osób poszukujących konstrukcji oferującej topową wydajność w grach komputerowych. Jak przystało na rozwiązania high-endowe tak i Zotac Geforce GTX Titan należy do bardzo drogich „gadżetów”. Na naszym rynku karta graficzna Zotac Geforce GTX Titan kosztuje obecnie ok. 4000 zł a zatem jest ona dedykowana dla osób z nieco zasobniejszym portfelem. Cóż, za topową wydajność zawsze słono się płaci…W każdym razie Przyznaliśmy karcie Zotac Geforce GTX Titan nagrodę TOP PERFORMANCE! gdyż oferowana wydajność tej karty jest dosłownie topowa, „miażdżąca” i w ogóle bezkompromisowa. Gratulujemy!

Zotac Geforce GTX Titan - Podsumowanie

Proces technologiczny
28 nm
Nazwa kodowa chipu
Kepler (GK110)
Długość karty
ok. 275 mm
Cooler GPU
referencyjny
(oparty o spory aluminiowy radiator i jeden wentylator typu „turbina”)
Pobór prądu z całą platformą
ok. 352W
Dodatkowe akcesoria
adapter VGA -> DVI
zestaw 3 gier do pobrania
dwa adaptery 2x molex -> PCI-E
Sugerowana cena detaliczna
ok. 4000 zł

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*