Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Karty graficzne > Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB – test karty graficznej

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB – test karty graficznej

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Test

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! to nowy przedstawiciel kart graficznych z tzw. mocnej średniej półki. W teorii karty z tej serii powinny bez problemu godnie zastąpić popularną serią GTX 560 Ti. Czy tak też to wygląda w praktyce? Czego możemy spodziewać się po Geforce GTX 660 Ti? Zapraszam na test Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! aby się tego dowiedzieć.

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB – prezentacja karty graficznej

Karta graficzna Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB dostarczana jest w stosunkowo niedużym opakowaniu (o kolorystyce oczywiście charakterystycznej dla firmy Zotac). Sama karta graficzna jest z kolei przykładem konstrukcji co najmniej bardzo niereferencyjnej. Zastosowany tutaj cooler GPU – z serii Dual Silencer – nie jest bowiem standardową konstrukcja ale wyposażony jest w charakterystycznie wyprowadzone trzy grube heat-pipe’y oraz dwa wentylatory typu 92 mm (naturalnie z PWM). W każdym bądź razie od razu da się też zauważyć, że karta Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB jest bardzo ale bardzo krótka (raptem 195 mm!)  a ponadto posiada dwa dodatkowe złącza zasilania (oba  typu 6pin) umieszczone obok siebie. Czyżby zatem był to także gest producenta w stronę kompaktowych platform typu HTC gdzie trzeba się bardzo liczyć z długością karty graficznej? Na to wygląda…

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Opakowanie

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Widok ogólny

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Widok ogólny

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Widok ogólny

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Widok ogólny

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Długość karty

Co zaś się tyczy wyjść / portów, które możemy tutaj znaleźć to mamy:

 • 2x DVI
 • 1x HDMI
 • 1x DP (Display Port)

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Porty

Wśród akcesoriów dołączanych do karty Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB znajdziemy:

 • instrukcję
 • adapter DVI -> D-Sub
 • płytę ze sterownikami
 • dwa adaptery zasilania (typu 2x molex -> 1x PCI-E 6-pin)
 • kod do pobrania gry Borderlands 2
 • kod nas trzydniowy dostęp do pełnej wersji gry Trackmania 2: Canyon

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Akcesoria

Rdzeń karty graficznej Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB należy do rodziny 28 nm układów Kepler (a dokładnie GK104) i pracuje z częstotliwością 1033 MHz (w trybie Boost ponoć 1111 MHz) zaś 2 GB pamięci GDDR5 „tyka” z częstotliwością na poziomie 1652 MHz (mowa naturalnie o taktowaniu rzeczywistym). Na pokładzie Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB mamy ponadto 24 jednostki ROP oraz 1344 jednostki shader (jednostki cieniujące).

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2 GB @ GPU-Z

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - W pełnej krasie

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB – platforma testowa i metodologia

Wszystkie testy wydajności wykonywane były w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (mniejsze rozdzielczości postanowiliśmy od niedawna ominąć z racji coraz popularniejszych nawet większych formatów obrazu aniżeli full-HD) w środowisku Windows 7 Home Premium 64-bit a zdecydowaną większość testów „wspomagała” aplikacja FRAPS (w wersji 3.2.6). Sterowniki użyte w teście to Geforce 306.23 WHQL. W przypadku każdej gry / benchmarka ustawiane były możliwie najwyższe detale (aczkolwiek nie zawsze – np. w Wiedźminie 2 wyłączony był słynny „uber-sampling” a w przypadku Batman Arkham City wyłączone były efekty PhysX). Starałem się dobrać do testów tytuły / benchmarki charakterystyczne dla danego współczesnego środowiska (aczkolwiek przyznam szczerze, że do tej pory brakuje mi jeszcze kilku pozycji). Są tutaj zatem shootery FPS, gry typu RPG oraz kilka testów syntetycznych (Adreanaline Crysis 2 Benchmark Tool, AvP DX11, Batman Arkham City, Lost Planet 2, S.T.A.L.K.E.R. CoP oraz Unigine Heaven 3.0). Wszystko to znajdowało się natomiast w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 3,5 GHz
 • Płyta główna: Asus P8P67 PRO
 • Cooler CPU: be quiet! Dark Rock Pro
 • Pamięć RAM: 2x 4GB, Patriot 1600 MHz (uwaga, niegdyś był to zestaw 2x 2GB a zatem przy niektórych grach ilość pamięci RAM może mieć wpływ na ostateczną wydajność!)
 • SSD: 1x SSD 64GB OCZ Solid 3
 • HDD: 2x HDD (w tym jeden WD Caviar Black a dokładnie WD1002FAEX 1TB)
 • Zasilacz: Antec HCP-1000 Platinum
 • Obudowa: Antec Eleven Hundred

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Platforma testowa

Lista przetestowanych gier i aplikacji:

Gra / Aplikacja
Tryb testu
Środowisko / API
ALIENS vs PREDATOR
benchmark
DX11
BATMAN ARKHAM CITY
benchmark
DX11
CRYSIS 2
benchmark oraz dwa fragmenty gry
DX9 i DX11
DRAGON AGE 2
fragment gry
DX11
LOST PLANET 2
benchmark
DX11
PROTOTYPE 2
fragment gry
DX9
S.T.A.L.K.E.R. CoP
benchmark
DX11
UNIGINE HEAVEN 3.0
benchmark
DX11
WIEDŹMIN 2
trzy fragmenty gry
DX9

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB – testy wydajności @ full-HD

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Wydajność - Minimalny FPS

Pozycje, których tutaj nie ma to, te których wbudowane benchmarki nie rejestrowały wartości FPS (tam gdzie można nie używamy Frapsa, żeby niepotrzebnie nie obciążać któregoś z rdzeni). W każdym razie jedyne co tutaj zaskoczyło to chyba tylko wartość „0” w Batman Arkham City. Nie do końca rozumiem takową sytuację, ponieważ nawet na poprzedniej / słabszej platformie takich wartości nie rejestrowaliśmy. Być może sterowniki do GTX 660 Ti wymagają jeszcze „doszlifowania”? Postaramy się to sprawdzić przy okazji testów innych kart graficznych.

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Wydajność - Średni FPS

Nie da się ukryć, że w niemal wszystkich powyższych testach średnie wartości FPS gwarantowały płynną rozgrywkę. Jednie w przypadku testu syntetycznego AC2TB (Advanced Crysis 2 Benchmark Tool) obserwowaliśmy wartości poniżej progu płynności (17,6 – 23,8 – co ciekawe niższe wartości były w środowisku DX9). Nie licząc więc tamtych wyników można powiedzieć, że Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB bez problemu poradzi sobie w rozdzielczości rzędu full-HD (a przynajmniej w przypadku przetestowanych tutaj gier i aplikacji).

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB – pobór prądu, klasa głośności i temperatury GPU

Temperatury GPU Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB sprawdzone zostały w dwóch warunkach: IDLE oraz STRESS. Pierwszy tryb to oczywiście raczej standardowa praca biurowa (OpenOffice + Winamp + GG + Mozilla FireFox) zaś drugi to możliwie mocne obciążenie karty (6 pętli testu AC2BT). Dokładnie w takich samych warunkach była sprawdzana klasa poziomu głośności karty / coolera GPU oraz pobór prądu przez całą platformę testową. Co zaś się tyczy samych klas poziomów głośności, to z racji brak stosownego urządzenia pomiarowego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie porównania “organoleptycznego”:

 • klasa 1: super cicho (można śmiało nawet spać przy komputerze)
 • klasa 2: cicho (można spać przy komputerze ale niektórzy już to usłyszą)
 • klasa 3: słyszalny szum (słychać szum ale jeszcze nie jest on męczący)
 • klasa 4: mocny szum (na dłuższą metę jest to szum męczący dla uszu)
 • klasa 5: głośno (bez słuchawek / głośniejszej muzyki trudno wytrzymać nawet kilka minut)

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Pobór prądu

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Temperatura GPU

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - Klasa głośności

Po lekturze powyższych wykresów chyba wiadomo, że kartę graficzną Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB możemy określić jako umiarkowanie ciepłą (max. 75 stopni Celsjusza), umiarkowanie prądożerną (cała platforma pobierała max. 230 Watt z gniazdka) ale za to stosunkowo słyszalną (4 klasa głośności).

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB – podsumowanie

Karta graficzna Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB na naszym rynku kosztuje ok. 1200 zł. W tej cenie dostajemy całkiem potężną kartę graficzną, która pod względem wydajności sprosta chyba każdej współczesnej grze i to nawet w rozdzielczości full HD. Dodajmy do tego jeszcze to, że wraz z tą kartą dostajemy także całkiem przyzwoity cooler GPU (no, może nie najcichszy ale w miarę wydajny) i w miarę bogate wyposażenie (m.in. kod na 3 dni do gry Trackmania 2 Canyon oraz kod do gry Borderlands 2) a okaże się, że jest to warty rozważenia „arsenał” dla każdego obecnego wymagającego gracza. Jak najbardziej zatem Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP! 2GB zasługuje na miano POWER! Gratulujemy!

Zotac Geforce GTX 660 Ti AMP 2GB - POWER! AWARD

Proces technologiczny
28 nm
Nazwa kodowa chipu
Kepler (GK104)
Długość karty
ok. 195 mm
Cooler GPU
niereferencyjny
(oparty o trzy heat-pipe’y i dwa wentylatory typu 92 mm)
Pobór prądu z całą platformą
ok. 230W
Dodatkowe akcesoria
adapter DVI -> D-Sub
kod nas trzydniowy dostęp do pełnej wersji gry Trackmania United 2: Canyon
kod do pobrania gry Borderlands 2
dwa adaptery zasilania (typu 2x molex -> 1x PCI-E 6-pin)
Sugerowana cena detaliczna
ok. 1200 zł

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*