Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Peryferia > Zalman ZM-M401R – kompaktowa myszka gamingowa

Zalman ZM-M401R – kompaktowa myszka gamingowa

Zalman ZM-M401R - Test

Z myszkami komputerowymi zbyt często styczności na potrzeby testów nie mam ale skoro już zrobiłem w tym kierunku pierwszy krok (podczas testów Func MS-3 R2), to kolejne kroki powinny być już raczej naturalną konsekwencją. Dzisiaj zapraszam zatem na testy dość kompaktowej (ale również stricte gamingowej) myszki od Zalman ZM-M401R.

Zalman ZM-M401R – Opakowanie i zawartość

Myszkę Zalman ZM-M401R otrzymujemy w niedużym, czarno-czerwonym opakowaniu z blistrem, przez który widać „gryzonia”. Co ciekawe otrzymujemy tutaj tak naprawdę sama myszkę (a przynajmniej tak to było w przypadku mojego egzemplarza testowego). Oczywiście to nic złego, po prostu należy odnotować fakt, że do tej myszki nie potrzeba żadnego dodatkowego oprogramowania. Pozornie świadczyć to może, że to po prostu standardowa myszka komputerowa ale też czy to samo można powiedzieć chociażby o sławetnych A4Tech X7 czy też Razer Deathadder? ;) Fakt, w świetle dziennym Zalman ZM-M401R prezentuje po prostu dyskretnie ale też pamiętajmy, że większość gamingowych myszek charakteryzuje się po prostu podświetlanymi elementami i tutaj ZM-M401R wyjątkiem bynajmniej nie jest a przekonamy się o tym zaraz po zmroku…

Zalman ZM-M401R - Opakowanie

Zalman ZM-M401R - Mysz w pełnej krasie

Zalman ZM-M401R - Mysz w pełnej krasie

Zalman ZM-M401R – z czym to się gryzie?

Wprawdzie myszka Zalman ZM-M401R jest konstrukcją symetryczną ale ze względu na umiejscowienie dwóch przycisków funkcyjnych po lewej stronie przeznaczona jest raczej dla osób praworęcznych. Warto też nadmienić od razu, że niemal cała myszka (w sensie przyciski, grzbiet i boki) pokryta jest tutaj materiałem podobnym do soft-touh. Jest on gładki, miły w dotyku i po prostu trochę gumo-podobny co oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze zawsze dobrze leży w ręku  po drugie to należy go chronić przed jakimikolwiek zadrapaniami i zarysowaniami, ponieważ nie jest to tak odporny materiał jak dobrej klasy plastik. W każdym razie ręka leży w miarę wygodnie na tym gryzoniu ale…tylko jeśli nie jest to ręka zbyt duża (w moim przypadku ewidentnie myszka była nieco za mała / za niska).

Zalman ZM-M401R - Gryzoń widziany z przodu

Zalman ZM-M401R - Gryzoń widziany z tyłu

Kciuk jest tutaj „odpowiedzialny” za operowanie dwoma bocznymi przyciskami. Odpowiadają one domyślnie np. za przełączanie się między stronami internetowymi na zasadzie „Poprzednia-Następna„. Z innych przycisków mamy tutaj jeszcze widoczny tylko przełącznik DPI ulokowany na grzbiecie myszki. Poprzez zmianę koloru podświetlenia dwóch pasów/ścieżek dowiadujemy się o tym, z jaką czułością pracuje nam myszka:

 • Czerwony: 1000 DPI
 • Zielony: 1500 DPI
 • Niebieski: 2000 DPI
 • Pomarańczowy: 2500 DPI

Zalman ZM-M401R - Przełącznik DPIpowyższa grafika pochodzi ze strony zalman.com

Podsumowując zatem w obrębie głównej powierzchni, na której trzymamy rękę znajdujemy:

 • scroll-przycisk
 • trójkątny przycisk nad / za scrollem
 • główny lewy i główny prawy przycisk
 • podświetlane wskaźniki LED-DPI (dwa „pasy” na grzbiecie)

Jeśli chodzi o spód myszki to znajdziemy tutaj przede wszystkim widok na cztery ślizgacze (o w miarę prostym kształcie ale oczywiście dostosowane do profilu myszki), podświetlenie spodu myszki (stała, pomarańczowa barwa) oraz sensor. Jest on położony niemal na samym środku myszki. Warto też nadmienić, że zastosowany w ZM-M401R przewód jest zaizolowany materiałem i należy do umiarkowanie długich (ok. 1,8 m).

Zalman ZM-M401R - Gryzoń widziany od spodu

Zalman ZM-M401R – możliwości myszki

Do ZM-M401R nie mamy dołączanego żadnego dodatkowego oprogramowania ale też tak naprawdę nie jest ono tutaj potrzebne (podobnie zresztą jak to było w przypadku chociażby A4Tech X7). Po prostu po rozpoznaniu myszki przez system operacyjny od razu korzystamy z pełni możliwości tego „gryzonia”.

Z praktycznego punktu widzenia wydaje się, że sensor ZM-M401R (Avago A5050) jest na tyle precyzyjny, że może pracować na niemal każdej powierzchni a nie tylko na dedykowanej podkładce pod mysz (jak np. Func F-Series 10 XL). Jeśli chodzi o spektrum DPI, które możemy tutaj szybko zmienić/ustanowić to jest ono charakterystyczne m.in. właśnie dla graczy: 1000-2500 DPI. Osobiście sprawdziłem działanie myszki Zalman ZM-M401R nie tylko na dedykowanej podkładce ale także na:

 • opakowaniu płyty CD
 • ciemnym blacie biurka
 • notesie z ciemną okładką
 • papierowej, kolorowej teczce
 • jasnej, kolorowej gazetce z supermarketu

Z moich testów i obserwacji wynika, że jedynie opakowanie płyty CD sprawiło, że sensor się „gubił”. Nie polecam zatem ZM-M401R do przezroczystych i szklanych powierzchni / podkładek ale jakiekolwiek nieprzezroczyste elementy zapewnią nam w pełni sprawnego „gryzonia”. Warto też nadmienić jedną, ważną rzecz a propos samego scrolla. Podobnie jak w przypadku Func MS3-R2 jest on bardzo cichy. Tak po prostu powinien pracować każdy gryzoń ;)

Zalman ZM-401R – podsumowanie

Po kilku tygodniach obcowania z tym kompaktowym „gryzoniem” ręka w miarę dostosowała się do niego ale też czuć było, że jest to raczej myszka dla osób o mniejszych rękach. Generalnie wrażenia z użytkowania są oczywiście pozytywne zaś podświetlenie wskaźników nie razi po oczach. Dodajmy do tego także bardzo cichy scroll, poprawne działanie sensora na ogromnej większości powierzchni, naprawdę dobrą jakość wykonania i niezbyt wygórowaną cenę (ok. 60 zł) a okaże się, że niejeden gryzoń od A4Tech i Logitech może mieć konkurenta. Z naszej strony myszka ta zasłużyła na dwie nagrody: 100% QUALITY (za jakość wykonania i spasowania elementów) oraz VALUE (za stosunek ceny do jakości i możliwości). Gratulujemy!

Zalman ZM-M401R - Podsumowanie

One Comment

 1. No przyznam szczerze że jak na konstrukcję i jakość wykonania to cena jest naprawdę spoko ;)

Leave a Comment

*