Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Zalman Z11 Plus – recenzja obudowy

Zalman Z11 Plus – recenzja obudowy

Zalman Z11 Plus - Test

Zalman Z11 Plus to w założeniu agresywna obudowa dla graczy. W teorii łączyć ma ona nietypowy, mocno futurystyczny design z praktycznymi rozwiązaniami oraz dobrymi możliwościami wentylacyjnymi. Czy tak też jest w praktyce? Już za chwilkę się przekonamy. Zapraszam na recenzję Zalman Z11 Plus.

Zalman Z11 Plus – prezentacja z zewnątrz

Już na pierwszy rzut oka widać, że Zalman Z11 Plus nie możemy zaklasyfikować do obudów o tzw. klasycznych kształtach. Zarówno z przodu obudowy jak też na obu panelach bocznych znajdziemy bowiem charakterystyczne mocno odstające elementy nadające obudowie co najmniej mocno futurystyczny design. Z przodu da się zauważyć potężny specyficzny plastikowy grill-maskownicę ulokowany poniżej zewnętrznych zatok 5.25″. Co ciekawe rozszerza się on w taki sposób, że patrząc na niego wprost wprost mamy wrażenie, że patrzymy na coś w rodzaju maskownicy lub nawet hełmu Lorda Vadera ;) Oczywiście maskownica ta jest zintegrowana z odstającymi elementami w obrębie obu paneli bocznych. Warto także wspomnieć, że „roboczy” panel boczny wyposażono w lekko przyciemnione okno w kształcie mniej więcej trapezu. W założeniu taki układ okna miał zapewne „niwelować” specyficzny kształt odstających elementów obudowy i faktycznie po części się to udało.

Zalman Z11 Plus - Widok ogólny

Zalman Z11 Plus - Widok ogólny

Zalman Z11 Plus - Widok z przodu

Z tyłu obudowy widzimy natomiast chyba jedne z nielicznych klasycznie wyglądających elementów obudowy Zalman Z11 Plus. Mamy tutaj miejsce na montaż zasilacza na dole, siedem zaślepek kart rozszerzeń (niestety są one wyłamywane) oraz dwa spore gumowe przepusty na węże (coś dla zwolenników chłodzenia wodnego). Warto także zaznaczyć, że fabrycznie zamontowany mamy z tyłu obudowy wentylator typu 120 mm.

Zalman Z11 Plus - Widok z tyłu

Warto także zauważyć, że w obrębie topu obudowy mamy do czynienia z różnymi typami materiałów: standardowy / matowy plastik oraz plastik błyszczący  (właśnie w obrębie panelu I/O). Trzecim typem plastiku można by określić pół-przezroczyste „łuski” na topie obudowy. Po części zapewne zainspirowane są one serią obudów Dragon Lord firmy Lancool jednak efekt końcowy jest taki, że nadają one obudowie dodatkowej „agresywności” a ponadto częściowo chronią przed kurzem (nie ma tutaj bowiem filtrów przeciwkurzowych). W obrębie samego panelu I/O (ulokowanego w całości na górze obudowy) mamy z kolei następujące elementy:

 • 2x USB 3.0
 • 2x USB 2.0
 • 1x Audio In
 • 1x Audio Out
 • duży przycisk „Power”
 • mniejszy przycisk „Reset” (obok portów USB 3.0)

Zalman Z11 Plus - Panel I/O

Jak wcześniej wspomniałem oba panele boczne Zalman Z11 Plus posiadają charakterystyczne „wypukłości”. Wynika to po części stąd, że w owych „wypukłościach” producent zamontował w nich wentylatory typu 80 mm. Niestety niespecjalnie będą one spełniać swoją funkcję, ponieważ są to wentylatory ze standardową obudową (kwadratowa ramka jak typowego wentylatora) a ponadto naprawdę nie ma zbyt dużo miejsca pomiędzy wentylatorem a samą blachą obudowy? Efekt? Albo nie wykorzystamy tych wentylatorów albo będziemy musieli się liczyć z dodatkowym hałasem przez nie generowanym (oba wentylatory mają zasilanie typu molex).

Zalman Z11 Plus - Panel boczny

Zalman Z11 Plus - Panel boczny

Spód obudowy Zalman Z11 Plus wygląda solidnie i całkiem nieźle. Mamy tutaj bowiem widoczne solidne gumowe nóżki oraz filtr przeciwkurzowy pod zasilaczem oraz pod opcjonalnym wentylatorem typu 120 mm, montowanym obok zasilacza. Z tej perspektywy również widać jak mocno odstające elementy otaczają cały szkielet obudowy.

Zalman Z11 Plus - Widok od spodu

Zalman Z11 Plus – prezentacja wnętrza

Co ciekawe jak na tak futurystyczny design wnętrze obudowy Zalman Z11 Plus wydaje się dość standardowe. Na karty graficzne przewidziano tutaj ok. 285 mm, na cooler CPU mamy ok. 162 mm a dyski montujemy tutaj prostopadle (możemy tutaj zamontować do pięciu dysków typu 3.5″). Producent zadbał także o otwór na backplate coolera CPU oraz możliwość aranżacji okablowania z zasilacza (są stosowne otwory wokół tacki na płytę główną). Warto także zaznaczyć, że napędy optyczne (których możemy tutaj zamontować do czterech) montowane są w sposób „tradycyjny” (czyli przy pomocy śrubek bądź szybko-śrubek) zaś podłączenie USB 3.0 jest typu „zewnętrznego” (musimy podpiąć z tyłu płyty głównej).

Zalman Z11 Plus - Wnętrze

Zalman Z11 Plus - Wnętrze

Zalman Z11 Plus - Wnętrze

Zalman Z11 Plus - Wnętrze

Zalman Z11 Plus - Wnętrze

Zalman Z11 Plus - Wentylatory 80 mm w panelach bocznych

Od strony tacki na płytę główną mamy w przypadku Zalman Z11 Plus dość nietypowy widok. Poza wstępnym rozpoznaniem wielkości otwory na backplate coolera CPU widzimy tutaj dedykowane miejsce do montażu dysku 2.5″. Przyznam szczerze, że dość nietypowe jest to miejsce…

Zalman Z11 Plus - Widok od strony tacki na płytę główną

Zalman Z11 Plus – montaż i testy

Montaż poszczególnych komponentów komputera w Zalman Z11 Plus przebiegł bez większych problemów, jednak i tak warto tutaj zdać sobie sprawę z kilku rzeczy. Po pierwsze dyski 3.5″ są tutaj montowane w dość specyficzny sposób – najpierw wkręcamy specjalne śrubki z podkładkami a dopiero potem wsuwamy w odpowiednią zatokę. Po drugie mimo, że zasilacz montujemy tutaj na dole to sugeruję go montować raczej „wentylatorem do góry”. Wynika to stąd, że w miejscu gdzie wentylator z zasilacza normalnie zasysałby powietrze nie ma tylko filtru przeciwkurzowego ale także są tu także metalowe „łuski”, które trochę jednak utrudniają dostęp do powietrza. Po trzecie raczej nie musimy się tutaj martwić o długość kabla EPS 8-pin w zasilaczu. Producent dołącza bowiem do akcesoriów przedłużacz 8-pin EPS. Wśród akcesoriów dołączanych do Z11 Plus znajdziemy także dwa dodatkowe śledzie. Jak pamiętamy fabrycznie wszystkie śledzie są tutaj wyłamywane i trochę szkoda, że producent postarał się jedynie od dwa takie dodatkowe śledzie. No ale w końcu „lepszy rydz niż nic” ;)

Zalman Z11 Plus - Akcesoria

Zalman Z11 Plus - Platforma testowa

Zalman Z11 Plus - Przykład aranżacji okablowania

Jeśli chodzi o miejsce pod tacką na płytę główną, to w przypadku Zalman Z11 Plus mamy ok. 18 mm. Według mnie jest to wystarczająca ilość miejsca do swobodnego schowania kabli z zasilacza (co zresztą widać na powyższym zdjęciu). Przyznam jednak, że montaż dysku 2.5″ nie jest mocną stroną tej obudowy. Najpierw bowiem musimy przymocować dysk do tacki a dopiero potem montujemy samą płytę główną (śrubki są od strony płyty głównej).

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych Zaman Z11 Plus postanowiliśmy sprawdzić temperatury “newralgicznych” podzespołów zadając im stosowne obciążenie przy zamontowanej fabrycznej baterii wentylatorów (1x 120 mm z tylu, 1x 120 mm z przodu  oraz 1x 120 mm na górze; bocznych wentylatorów nie podłączaliśmy bo to raczej bez sensu skoro powietrze nie ma gdzie „uciekać”):

 • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 3,3 GHz przy automatycznym V)
 • GPU <- 6 “zapętlonych” testów Advanced Crysis 2 Benchmark Tool (AC2BT)
 • NB <- j.w.
 • HDD <- kopiowanie 10 GB danych

Jakie zatem mamy w Zalman Z11 Plus temperatury poszczególnych podzespołów? Poniższy wykres powinien nam wszystko powiedzieć:

Zalman Z11 Plus - Temperatury

Jak widać uzyskane tutaj temperatury były bardzo zbliżone do tych w przypadku obudowy Antec P280. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku platformy testowej złożonej w Z11 Plus mieliśmy do czynienia z nieco inną „maszyną” (płyta główna Sapphire Z68 Pure, procesor Core i5 2500k z boxowym coolerem CPU).

Zalman Z11 Plus – podsumowanie

Zalman Z11 Plus to zdecydowanie agresywnie wyglądająca obudowa. Stanowi ona połączenie naprawdę nietypowego design’u z praktycznymi rozwiązaniami oraz dobrymi możliwościami wentylacyjnymi. Nie ustrzeżono się wprawdzie się w niej kilku mniejszych i/lub większych „niedociągnięć” (wyłamywane śledzie, niemożność wykorzystania pełnych możliwości bocznych wentylatorów, zewnętrzne USB 3.0, troszkę zbyt duża izolacja wentylatora z zasilacza od powietrza pod obudową, trochę za wąski otwór na backplate coolera CPU), jednak jak doskonale wiemy nie ma obudów idealnych ;) Na naszym rynku Zalman Z11 Plus kosztuje ok. 260 zł i może to być alternatywa np. dla klasycznej konstrukcji Fractal Design Core 3000. Pytanie tylko ile osób lubi taki futurystyczny design…

Zalman Z11 Plus - Test

Typ obudowy
midi-tower
Wymiary
498 x 260 x 525 mm

(wysokość x szerokość x długość)
Waga
ok. 7,5 kg
Kompatybilne płyty główne
m-ATX, ATX
Opcje wentylacyjne
1x 120 mm z przodu
1x 120 mm z tyłu
2x 120/140 mm na górze
1x 120 mm obok zasilacza

Wentylatory w zestawie
1x 120 mm (przód)

1x 120 mm (tył)

1x 120 mm (góra)

2x 80 mm (panele boczne)
Ilość zatok 5.25″
5
Ilość zatok 3,5″
5
Ilość zatok 2,5″
0 (aczkolwiek jeden dyski 2.5″ montujemy pod tacką)
Panel I/O
1x Audio Input
1x Audio Output
2x USB 2.0
2x USB 3.0
Miejsce na kartę graficzną
ok. 285 mm
Miejsce na cooler CPU
ok. 162 mm
Inne
boczne okno

w akcesoriach jest przedłuzacz 8-pin EPS
Sugerowana cena detaliczna
ok. 260 zł

4 komentarze

 1. Witam czy w tę obudowę wejdzie na asrocku z68 extreme 4 chłodzenie Thermalright HR-02 Macho ? Bo obawiam się , że może być na styk a nie wiem czy tak może być?

  • OptimalowieC Prawi:

   HR-02 wejdzie raczej bez problemu :) Możliwe, że ewentualnie trzeba będzie troszkę wentylator obniżyć ale tak to kocówki heat-pipe’ów nie będą dotykać boku :)

   • Dzięki za info, szukam właśnie obudowy do 300zł z wejściami USB od góry jak w tym Z11, jest jakaś jeszcze polecana która zmieści chłodzenie Macho?

    • OptimalowieC Prawi:

     Chociażby Fractal Design Core 3000, SilentiumPC Regnum L50 czy też BitFenix Shinobi :)

Trackbacks for this post

 1. Topowe obudowy komputerowe i coolery CPU - ranking z listopada 2012 by Skąpiec.pl | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] już z kolei takie modele obudów jak Xilence GEH-XP-ICP, SilentiumPC Brutus 410, Zalman Z11 Plus (nasz test) czy też…
 2. Topowe obudowy komputerowe i coolery CPU - ranking z grudnia 2012 by Skąpiec.pl | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] konstrukcji znajdują się już z kolei takie modele obudów jak Zalman Z11 Plus (nasz test), SilentiumPC Brutus 410, SilentiumPC Gladius…
 3. Zalman Z9 DI, Z9 DII, Z9 DIII, Z9 DIV - nowe obudowy Zalmana | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] Ostatnio oferta firmy Zalman oficjalnie poszerzyła się o cztery modele z serii Z9 D: Z9 DI, Z9 DII, Z9…
 4. Topowe obudowy komputerowe i coolery CPU - ranking | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] konstrukcji znajdują się już z kolei takie modele obudów jak Zalman Z11 Plus (nasz test), SilentiumPC Gladius M40,  SilentiumPC Brutus…
 5. Topowe obudowy komputerowe i coolery CPU - ranking | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] znajdują się już z kolei takie modele obudów jak SilentiumPC Gladius M40, Zalman Z11 Plus (nasz test), SilentiumPC Brutus 410…

Leave a Comment

*