Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Newsy > Unia Europejska vs monopol Google

Unia Europejska vs monopol Google

UE vs Google

O ile w środowiskach tzw. świadomych obywateli instytucja Unii Europejskiej postrzegana jest przede wszystkim jako biurokratyczne narzędzie do sterowania wszelakimi gałęziami wszystkich rynków o tyle niektóre pomyły UE wydaja się dość intrygujące nawet dla tle globalnym. Okazuje się bowiem przykładowo, że ostatnio Komisja Europejska wystosowała oficjalne oświadczenie w sprawie nadmiernych praktyk monopolowych…Google. W świetle opinii m.in. Margrethe Vestager – komisarz Unii Europejskiej do spraw konkurencji – Google nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku i może to niebawem skutkować wytoczeniem amerykańskiej firmie formalnego procesu sądowego. Regulatorom wspólnoty europejskiej nie podoba się przede wszystkim to, w jaki sposób Google wykorzystuje swój 90% procentowy udział na rynku wyszukiwarek internetowych.

Pozwolę sobie przywołać cytat z portalu Money.pl:

Chodzi tu przede wszystkim o to, jak internetowy gigant nakłania użytkowników do korzystania wyłącznie z jego usług oraz o faworyzowanie ich w wynikach wyszukiwania. W szczególności uwagi komisji dotyczą serwisu sprzedażowego Google Shopping. Potencjalny wyrok mógłby gigantowi nakazać wyższe pozycjonowanie rozwiązań konkurencji i innych sklepów internetowych.

W razie startu ewentualnego procesu na firmę Google nałożona mogłaby być prawdopodobnie bardzo wysoka kara finansowa. Według obecnych doniesień Komisja Europejska planuje dla Google grzywnę w wysokości bagatela aż 6,4 miliarda dolarów (ponoć ok. 10% rocznych oficjalnych przychodów firmy). Z pewnością tego typu grzywna byłaby dla giganta z Mountain View odczuwalna. Co ciekawe byłaby to również najwyższa kara w sprawie antymonopolowej w całej historii działania Unii Europejskiej. Aktualny rekord to bowiem „skromne” 1,1 miliarda Euro zasądzone przeciw Intelowi właśnie za nadużywanie pozycji na rynku procesorów.

Swoją drogą ciekawe czemu tak nagle UE przejęła się monopolem Google? A może po prostu chodzi o tą grzywnę, która zasilić ma konta „uczciwych” komisarzy UE? ;)

Źródło: Money.pl

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*