Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Gry PC > Trainz Symulator 12 – recenzja gry

Trainz Symulator 12 – recenzja gry

Trainz Simulator 12 - Test

Trainz Symulator 12 to, jak słusznie nam sugeruje już sama nazwa, symulator jazdy pociągiem. Na pierwszy rzut oka jest to po prostu taki bardziej zaawansowany wirtualny odpowiednik „kolejki-zabawki” z lat dziecięcych sporej zapewne niegdyś grupy dzieci. Mamy tutaj tylko jedną małą różnicę – symulator ten w dość znaczącym stopniu odzwierciedla realny sposób kierowania pociągami oraz uczy, że zawód m.in. maszynisty to niekoniecznie prosta sprawa. Dlaczego? Zapraszam na recenzję gry aby się tego dowiedzieć.

Trainz Symulator 12 – o co w tym chodzi?

Każdemu użytkownikowi PC, który ma pierwszy raz styczność z takimi produkcjami radzę najpierw przejść serię zadań z tzw. samouczka (są tutaj cztery części z misjami, które „oswoją” nas z mechaniką gry). Opanujemy tam m.in. podstawowe sposoby kierowania naszą „maszynką” oraz umiejętność zmiany zwrotnic (niezbędnych umiejętność na całej sieci torowisk jeśli myślimy o czymś więcej niż tylko o tym, żeby „byle jechać do przodu”) i poprawny dobór prędkości pociągu. Dla wprawnego gracza sprawa wydaje się oczywiście banalna jednak jak się okazuje trzeba dość często trzeba obserwować np. wskazania ograniczenia prędkości (aby uniknąć wykolejenia pociągu) a ponadto okaże się, że wcale nie tak łatwo jest trafić z zatrzymaniem pociągu idealnie na właściwym miejscu peronu ;) Okazuje się także, że w przypadku pociągów topografia terenu ma znacznie większe znaczenie niż w przypadku np. samochodów. W przypadku bowiem pojazdów osobowych wystarczy bowiem „dodać gazu” jednak w przypadku pociągu trzeba go dodać w odpowiednim momencie i nie można z nim przesadzić (np. zakręt tuż za wniesieniem) ponieważ skład nie reaguje na nasze komendy od razu (zwłaszcza kiedy prowadzimy skład towarowy). Warto także wspomnieć, że do dyspozycji mamy tutaj różne kamery (m.in. kabiny, zza pociągu) oraz możliwość prowadzenia pociągu zarówno z kabiny (tak jak to robi w rzeczywistości każdy maszynista – warto pamiętać, że kabiny są tutaj naprawdę bardzo różne) jak także przy pomocy panelu DDC (uproszczone sterowanie).

Trainz Simulator 12 - Menu

Trainz Simulator 12 - Samouczek

Trainz Simulator 12 - Kabina

Trainz Simulator 12- Samouczek

Po zaznajomieniu się z mechaniką gry śmiało możemy ruszyć na prawdziwe trasy kolejowe z różnymi zadaniami (od dostarczenia poczty zwykłym pociągiem miejskim, poprzez jazdę potężnym skaldem towarowym). Do dyspozycji graczy jest „na dzień dobry” ok. 27 tras a znajdują się one na terenie Europy, Azji i U.S.A.. Są one ponoć dość realistycznie odwzorowane a zatem to nie jest tylko zwykle „widzi mi się” programistów ale możliwość przejażdżki po fragmencie prawdziwej trasy kolejowej danego kraju. Mało tego, w razie gdyby owe trasy nam się znudziły możemy praktycznie od zera zaprojektować własną trasę kolejową. Z gotowych tras w Trainz Symulator 12 chyba największe wrażenie wywrzeć mogą te gdzie prowadzimy pociąg wyposażony w kilka lokomotyw zaś długość całego składu jest aż po horyzont…i to dosłownie ;)

Trainz Simulator 12 - Lista tras

Trainz Simulator 12 - Trasa w mieście

Trainz Simulator 12 - To się nazywa dłuuugi skład...

Na wszystkich tych wspomnianych trasach będziemy mieli okazję przejechać się różnego typu pociągami (i towarowymi i osobowymi) wyposażonymi w rożnego typu lokomotywy (parowe, spalinowe i elektryczne). Na niektórych trasach przewidziano także możliwość poznania miasta przy pomocy innego środka transportu (np. przy pomocy helikoptera). Przewidziano w niektórych trasach także tzw. tryb przejażdżki (swobodne zwiedzenie danej trasy i okolicy). Co ciekawe twórcy gry zadbali nie tylko o samą trasę kolejową ale również o normalną infrastrukturę (w tym także popularne bary szybkiej obsługi oraz stacje benzynowe). Nie zabrakło też jazdy w różnych warunkach pogodowych (od słonecznego dnia po burze i opady śniegu) oraz o różnej porze dnia.

Trainz Simulator 12 - Trasa

Trainz Simulator 12 - Trasa_zoom

Trainz Simulator 12 - Kolej parowa o zmierzchu

Trainz Simulator 12 - Lot helikopterem

Trainz Simulator 12 - Infrastruktura

Trainz Symulator 12 – technikalia

W teorii gra Trainz Symulator 12 nie powinna być zbyt wymagającą produkcją (w końcu minimalne wymagania sprzętowe do tej gry to procesor Intel Pentium IV 3,4 GHz oraz karta graficzna klasy Geforce 7200) jednak w praktyce…naprawdę różnie to bywa. Wynika to po części z zastosowania w grze tekstur różnej klasy (niektóre są naprawdę ostre jak brzytwa a inne dość proste i/lub dość niewyraźne) jak także z tego, że podczas dużych oddaleń od pociągu bardzo mocno wpływa na jakość rozgrywki ilości pamięci (zarówno RAM jak i tej na karcie graficznej). Nie inaczej bowiem da się wytłumaczyć fakt, że na naszej platformie testowej (Intel Core i5 760 @ 3,2GHz, karta graficzna Radeon HD6950 1GB oraz 2 GB pamięci RAM) obserwowane były spadki FPS’ów poniżej 20. Jeśli zaś chodzi o same ustawienia graficzne, to nie ma ich tutaj raczej zbyt wiele ale do wyboru optymalnych dla nas ustawień powinny w zupełności wystarczyć. Warto także wspomnieć, że Trainz Symulator 12 oferuje wybór zarówno DirectX jak też OpenGL.

Trainz Simulator 12 - Tekstury

Trainz Simulator 12 - Tekstury

Trainz Simulator 12 - Kabina

Trainz Simulator 12 - Kabina

Nie da się też ukryć, że wspomniane wcześniej ograniczenia prędkości w związku z możliwością wykolejenia pociągu niespecjalnie przekładają się na praktykę. Przykładowo po kilkukrotnym przekroczeniu dopuszczalnej prędkości pociąg „trzymał się” szyn nawet na ostrzejszych zakrętach i skrzyżowaniach torów a dopiero kolizja z innym pociągiem potrafiła spowodować katastrofę kolejową. Być może wynika to z wbudowanego w rozgrywkę ogranicznika jednak nie wygląda to zbyt naturalnie. Co ciekawe ażeby przejechać się wszystkimi trasami dostępnymi w Trainz Symulator 12 trzeba poświęcić dość sporo czasu (kilkadziesiąt godzin). Typowa trasa to bowiem ok. 1 godziny jazdy ale nie brak też tutaj tras gdzie potrzeba nawet aż 3 godzin ażeby dojechać do stacji docelowej.

Trainz Simulator 12 - Przekroczenie prędkości

Trainz Simulator 12 - Przekroczenie prędkości

Trainz Symulator 12 – podsumowanie

Trainz Symulator 12 to dość rozbudowany symulator jazdy pociągiem. Dzięki niemu możemy się m.in. przekonać, że kolej to jednak poważniejsza sprawa niż nasze zabawki z dzieciństwa. Tutaj bowiem mamy do czynienia z przejażdżką pociągiem w dość wiernie odtworzonych warunkach, w których wszystko wydaje się mieć znaczenie (w tym waga pociągu, sprawne przełączanie zwrotnic, transport ludzi lub towarów, konieczność obserwacji informacji z semaforów itp.). Dość urozmaicone trasy oraz możliwość prowadzenia pociągu w łatwiejszy sposób (panel DDC) mogą dostarczyć wrażeń zarówno tym mniejszym graczom (w końcu gra jest dla osób powyżej 3 roku życia) jak także i tym trochę starszym „wyjadaczom” (widok kilometrowego składu sunącego po niemal płaskiej równinie i prowadzonego przez nas – bezcenne).

Trainz Simulator 12 - Test

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*