Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Thermalright Shaman vs wentylatory 120 mm

Thermalright Shaman vs wentylatory 120 mm

 

Thermalright Shaman - testThermalright Shaman to jeden z ciekawszych (a na pewno bardziej uniwersalnych) coolerów GPU. Producent zadbał bowiem zarówno o to, aby był on kompatybilny nawet z topowymi kartami graficznymi z rodziny Fermi (również w sensie oferowanej wydajności) jak też o to, aby całość całkiem nieźle się prezentowała i stosunkowo cicho pracowała (w zestawie znajduje się 140 mm wentylator z PWM). Czy faktycznie jest to optymalne rozwiązanie czy też wentylatory 120 mm także mają szansę się tutaj sprawdzić? Zapraszam na mały test – Thermalright TY-140 vs Gelid Wing 12 UV Blue vs Noctua NF-S12B FLX!

Gelid Wing 12 UV Blue

Gelid Wing 12 UV Blue to przykład 120 mm wentylatora opartego na łożysku typu Nanoflux Bearing (NFB). Potrafi on pracować z maksymalną prędkością rzędu 1500 obr./min. generując przy tym całkiem spory przepływ powietrza (ponad 64 CFM) przy stosunkowo dużym ciśnieniu statycznym (ok. 1,92 mmH20) oraz niedużym poziomie hałasu (maksymalne ok. 25 dB). Całość prezentuje się w każdym razie całkiem nieźle „we fleszach kamer” – czarna, lakierowana obudowa, dziewięć niebieskich łopatek z czymś w rodzaju „brokatu”, długi na 50 cm kabel w czarnym oplocie.

Gelid Wing 12 UV Blue - W pełnej krasie

Gelid Wing 12 UV Blue - W pełnej krasie

Gelid Wing 12 UV Blue - W pełnej krasie

Co ciekawe w dostarczanym przez Gelid pudełku poza samymi śrubkami mamy także inne ciekawe i przydatne „gadżetów”:

 • cztery czarne silikonowe kołki
 • regulator obrotów wentylatora
 • taśmę klejącą (do przymocowania w obrębie obudowy regulatora obrotów)
 • firmową naklejkę

Gelid Wing 12 UV Blue - AkcesoriaPo zamontowaniu na Thermalright Shaman mamy z kolei następujący widok:

Gelid Wing 12 UV Blue - Na ShamanieGelid Wing 12 UV Blue - Na Shamanie

GELID_logo_white

Wymiary 120 x 120 x 25 mm
Typ łożyska NFB
Prędkość maksymalna 1500 obr./min.
Ciśnienie statyczne 1,92 mmH20
Akcesoria w zestawie śrubki, kołki silikonowe, potencjometr, naklejka

Noctua NF-S12B FLX

Noctua NF-S12B FLX to austriacka koncepcja 120 mm wentylatora opartego na łożysku typu SSO-Bearing (Self-Stabilisation of the Rotor Axis). Pracuje on z maksymalną prędkością ok. 1300 obr./min. a potrafi wygenerować przepływ powietrza ponad 58 CFM przy ciśnieniu statycznym rzędu 1,3 mmH20 i kulturze pracy na poziomie nieco ponad 18 dB. Noctua NF-S12B FLX „wyposażony” jest w siedem łopatek barwy rudo-brązowej (charakterystyczna kolorystyka tej marki) o charakterystycznych wycięciach na końcach zaś obudowa jest beżowo-kremowa. Naturalnie również nie zabrakło tutaj czarnego oplotu na kablu. Jak więc widać kolorystyka jest tutaj co najmniej nietuzinkowa.

Noctua NF-S12B FLX - Opakowanie

Noctua NF-S12B FLX - W pełnej krasie

Noctua NF-S12B FLX - W pełnej krasie

Noctua NF-S12B FLX - W pełnej krasie

Wraz z wentylatorem dostajemy także (poza czterema srebrnymi śrubkami):

 • cztery brązowe silikonowe kołki montażowe
 • trzy adaptery do regulacji obrotów wentylatora

Po zamontowaniu na Thermalright Shaman mamy z kolei następujący widok:

Noctua NF-S12B FLX - Na Shamanie

Noctua NF-S12B FLX - Na Shamanie

Noctua NF-S12B FLX
Wymiary 120 x 120 x 25 mm
Typ łożyska SSO
Prędkość maksymalna 1300 obr./min.
Ciśnienie statyczne 1,3 mmH20
Akcesoria w zestawie śrubki, kołki silikonowe, adaptery do redukcji obrotów

Platforma testowa i metodologia

Wszystkie testy miały miejsce w obrębie następującej platformy sprzętowej:

 • Procesor: Intel Core i5 760 @ 3,2 GHz
 • Cooler CPU: Noctua NH-D14 (z jednym wentylatorem @ 8V)
 • Płyta główna: MSI P55-GD85
 • Pamięci RAM: 2x 2 GB, OCZ Reaper 1600 MHz
 • Karta graficzna: Palit Geforce GTX260 (216 SP)
 • Zasilacz: Antec HCG-620
 • Obudowa: Fractal Design Define R2
 • Wentylacja: 3x 120 mm Fractal Design (dwa z przodu i jeden z tyłu; wszystkie @ 6V)

Platforma z Thermalright ShamanDo obciążenia karty graficznej posłużyła aplikacja MSI Kombustor (czas trwania każdego testu to 10 minut) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program GPU-Z 0.4.9 (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli najwyższy odczyt). Do testów użyto pasty termoprzewodzącej Gelid GC-Extreme a kościach pamięci i NVIO zastosowano radiatorki z zestawu Gelid Icy Vision rev. 2. Temperatura otoczenia podczas testów wahała się od 23 do 24 stopni Celsjusza zaś nad pracą każdego wentylatora montowanego na Thermalright Shaman czuwał panel sterujący Scythe Kaze Master Pro 5.25.

Sposób testowania wentylatora Thermalright TY:

 • wentylatory @ 100% (ok. 1300 RPM)
 • wentylatory @ 75% (ok. 980 RPM)
 • wentylatory @ 50% (ok. 650 RPM)

Sposób testowania wentylatora Gelid Wing 12 UV Blue:

 • wentylatory @ 100% (ok. 1500 RPM)
 • wentylatory @ 75% (ok. 1150 RPM)
 • wentylatory @ 50% (ok. 750 RPM)

Sposób testowania Noctua NF-S12B FLX:

 • wentylatory @ 100% (ok. 1300 RPM)
 • wentylatory @ 75% (ok. 980 RPM)
 • wentylatory @ 50% (ok. 650 RPM)

Thermalright Shaman i testy właściwe

A zatem robimy „fan-swapa” względem fabrycznego wentylatora Thermalright i jaki tego mamy efekt? Rzućmy okiem na poniższy wykres to sprawa nieco się rozjaśni:

Thermalright Shaman vs wentylatory 120 mm

Cóż, nie da się ukryć, że fabrycznie wentylator fabrycznie dołączony do Shamana pracując na 100% okazał najlepszy. Wprawdzie w Idle zarówno Gelid jak i Noctua zapewniają identyczną wydajność (rzędu 38 stopni Celsjusza) jednak w trybie Stress widać już, że 120 mm konstrukcje trochę jednak tracą – różnica rzędu 3 stopni Celsjusza jest zauważalna. Pamiętajmy jednak, że porównuję tutaj potężny wentylator 140 mm z dwoma wydajnymi konstrukcjami 120 mm, które jedna nie owiewają całego radiatora…

Po redukcji obrotów testowanych wentylatorów do 75% efekt wydaje się praktycznie ten sam  – w Idle temperatury są identyczne (40 stopni Celsjusza) jednak w trybie Stress  Thermalright TY znowu jest pierwszy (58 stopni Celsjusza). Gelid Wing 12 UV Blue oraz Noctua NF-S12B FLX idą natomiast „łopatka w łopatkę” gwarantując niewiele wyższą temperaturę – 60 stopni Celsjusza.

Tryb 50% to oczywiście tryb przeznaczony dla absolutnych „cichofilów” (nie mam wprawdzie jeszcze możliwości pomiaru głośności jednak zapewniam, że żadnego z tych wentylatorów w takim trybie nie słychać z odległości 0,5 m). Thermalright TY oraz Noctua NF-S12B FLX pracują tutaj z prędkością rzędu 650 obr./min. zaś Gelid Wing 12 UV Blue przy 50% mocy to ok. 750 obr./min. Jak widać Thermalright TY również i tutaj nie dał szans mniejszym „przeciwnikom”.

Thermalright Shaman vs wentylatory 120 mm – podsumowanie

Okazuje się  więc, że fabrycznie dołączony do Shamana wentylator Thermalright TY to naprawdę porządna konstrukcja i sprawdza się również przy niewielkich prędkościach pracy. Gelid Wing 12 UV Blue udowadnia, że 120 mm wentylator z odpowiednio dużym ciśnieniem statycznym (ok. 1,92 mmH20) również potrafi sprostać Shamanowi. Względem wydajnego 140 mm wentylatora ustępuje jedynie 2-3 stopnie co jest oczywiście bardzo dobrym wynikiem. Wentylator Noctua NF-S12B FLX wypada całkiem dobrze jeśli wziąć pod uwagę, że ma on tylko siedem łopatek oraz mniejsze ciśnienie statyczne (ok. 1,3 mmH20). Najprawdopodobniej austriaccy inżynierowie odrobili „zadanie domowe” i dodatkowe nacięcia na łopatkach naprawdę się sprawdzają. W każdym razie oba wentylatory 120 mm zdały tutaj egzamin całkiem pozytywnie.

Thermalright Shaman

Trackbacks for this post

 1. Thermalright HR-02 Macho – cooler CPU, któremu procesory nie wybaczą? » BestPCInfo.pl - [...] zdecydował się na rezygnację z niklowania (a być może będzie miała miejsce podobna jak z Shamanem kiedy to tylko…

Leave a Comment

*