Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Testy > Thermalright HR-02 Macho – test coolera CPU

Thermalright HR-02 Macho – test coolera CPU

Thermalright HR-02 Macho - Test

Firma Thermalright jest od lat obecna na rynku nie tylko coolerów CPU (legendarne modele z serii Ultra 120 eXtreme i HR-01 Plus) ale i coolerów GPU (np. T-Rad 2 czy też Spitfire). Jedna z jej w miarę ekonomicznych koncepcji – HR-02 Macho – naprawdę ma szansę stać się jej współczesną „wizytówką”. Cooler ten ma bowiem dość specyficzną asymetryczną konstrukcję, ma naprawdę rozsądne gabaryty, jest uniwersalny (jeśli chodzi o kompatybilność z platformami AMD i Intel) a przy tym nie kosztuje zbyt dużo (a przynajmniej jak na tą markę). Dlaczego jednak tak uważam? Cóż, zapraszam na test Thermalright HR-02 Macho aby się tego dowiedzieć.

Thermalright HR-02 Macho to potężny cooler CPU typu tower. Jego gabaryty mogą co niektórych onieśmielić (162 x 140 x 102 mm – wysokość x szerokość x długość) ale z kolei specjalna asymetryczna konstrukcja radiatora może zachęcić. Mamy tutaj bowiem do czynienia z takimi ułożeniem radiatora i heat-pipe’ów, że nie kolidują one z żadnym z banków pamięci (a przynajmniej na platformach Intel). W każdym razie konstrukcja Thermalright HR-02 Macho oparta jest o sześć miedzianych 6 mm heat-pipe’ów, potężny system aluminiowych finów (z otworami-przelotami) zaś całość schładzana jest tutaj przez 140 mm wentylator z PWM – z serii TY-140. Co zaś się tyczy podstawy to jest ona klasyczna (bez H.D.T.) i dodatkowo niklowana.

Thermalright HR-02 Macho - Opakowanie

Thermalright HR-02 Macho - Konstrukcja asymetryczna

Thermalright HR-02 Macho - W pełnej krasie

Thermalright HR-02 Macho - W pełnej krasie

Thermalright HR-02 Macho - Podstawa

Akcesoria dołączane do Thermalright HR-02 Macho są stosunkowo standardowe. Poza niezbędnymi zestawami montażowymi (na platformę AMD i Intel) i instrukcją montażową znajdziemy tutaj także:

 • porcję pasty termoprzewodzacej (ChillFactor)
 • klucz, ułatwiający montaż coolera CPU

Thermalright HR-02 Macho - Akcesoria

Z racji gabarytów Thermalright HR-02 Macho sam radiator w ogóle nie koliduje z bankami pamięci (a przynajmniej na platformach Intel). Dopiero po montażu wentylatora z przodu radiatora widać, ze druciki montażowe mogą tutaj dosłownie minimalnie nachodzić na pierwszy bank pamięci (aczkolwiek nie ma się czym przejmować jeśli ktoś ma pamięci z radiatorami o standardowej grubości). Naturalnie w razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, ażeby wentylator zamontować z tyłu radiatora albo aby spróbować pasywnej pracy coolera CPU.

Thermalright HR-02 Macho - Montaż

Z racji asymetrycznej konstrukcji sam montaż Thermalright HR-02 Macho może być jednak dla niektórych użytkowników nie lada wyzwaniem. Jeśli bowiem ktoś ma na płycie głównej wysokie radiatory na sekcji zasilania procesora, to lepiej niech uzbroi się w odrobinę dodatkowej cierpliwości. Jedna ze śrubek montażowych (ta pod otworem w radiatorze) może być bowiem dość problematyczna (podczas procesu wkręcania) z racji trudniejszej dostępności. Naturalnie problem ten nie istnieje, jeśli ktoś ma naprawdę potężny wkrętak.

Wszystkie testy wydajności wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 760 @ 3,6 GHz (przy napięciu 1,3 V)
 • Płyta główna: MSI P55-GD85
 • Karta graficzna: Asus Radeon HD6950 DirectCU II 1 GB + Arctic Accelero Twin Turbo II
 • Zasilacz: Antec HCG-620
 • Dyski: 2x HDD (w tym jeden WD Caviar Black a dokładnie WD1002FAEX 1TB)

Thermalright HR-02 Macho - Platforma testowa

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła popularna aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 10 minut) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program RealTemp 3.60 (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku obu coolerów CPU użyto pasty Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne każdy test wykonywany był co najmniej dwukrotnie. Temperatura otoczenia podczas testów wahała się od 22 do 23 stopni Celsjusza. Ażeby zobrazować wydajność Thermalright HR-02 Macho porównałem go do naturalnie do poprzednich bardzo wydajnych konstrukcji (czyli np. be quiet! Dark Rock Pro C1, Coolink Corator DS LGA 2011 Edition oraz  Noctua NH-C14 i NH-L12)

Sposób testowania Thermalright HR-02 Macho:

 • fabryczny wentylator @ 100%
 • fabryczny wentylator @ 50%
 • passive (bez wentylatora)

 

Thermalright HR-02 Macho - Testy wydajności Nie da się ukryć, że spośród trzech pierwszych pozycji dwie należą do Thermalright HR-02 Macho. Pozycja nr 3 to bowiem poziom wydajności oferowany przy świetnej kulturze pracy fabrycznego wentylatora (tryb @ 50%) kiedy to uzyskano pod obciążeniem temperaturę CPU na poziomie 63 stopni Celsjusza. Dla przypomnienia jest to wydajność oferowana np. przez be quiet! Dark Rock Pro C1 przy wentylatorze pracującym @ 100%.

Thermalright HR-02 Macho okazał się również najwydajniejszym spośród przetestowanych dotychczas coolerów CPU. Z wentylatorem pracującym @ 100% uzyskało on tutaj bowiem poniżej 60 stopni Celsjusza. Wynik był zatem naprawdę bardziej niż satysfakcjonujący. Jako ciekawostka wyszło też tutaj na jaw, że Thermalright HR-02 Macho przy tej obudowie i przy tym poziomie overclockingu potrafiłby pracować również pasywnie (74 stopnie Celsjusza).

Nie da się ukryć, że Thermalright HR-02 Macho to potężny i bardzo wydajny cooler CPU. Wprawdzie jego montaż do super-prostych nie należy (a przynajmniej w przypadku rozbudowanych radiatorów na sekcji zasilania płyty głównej) jednak poziom wydajności i kultura pracy fabrycznego wentylatora doskonale to rekompensują. Dodajmy do tego jeszcze stosunkowo atrakcyjną cenę – ok. 170 zł – a okaże się, że Thermalright HR-02 Macho to optimum dla niejednego overclockera. Z naszej strony cooler ten zaslużył naturalnie na nagrodę POWER! Gratulujemy!

Thermalright HR-02 Macho - Nagroda POWER!

Wymiary:
162 x 140 x 102 mm

(wysokość x szerokość x długość)
Ilość wentylatorów w zestawie
1

(typu 140 mm z PWM)
Kompatybilność
AMD (Socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1)

Intel (LGA 775, 1155, 1156, 1366)
Kolizja z wysokimi radiatorami
nie (aczkolwiek drucik trzymający wentylator lekko nachodzi na pierwszy bank pamięci)
Dodatkowe akcesoria
porcja pasty termoprzewodzacej (ChillFactor)

kluczyk ułatwiający montaż coolera CPU

Sugerowana cena detaliczna
ok. 170 zł

One Comment

 1. Gidget Prawi:

  Hi, i see your page needs fresh content. Daily updates will rank your site in google higher, content is a king nowaday :)

Trackbacks for this post

 1. Thermalright HR-02 Macho 120 oraz HR-02 Macho Black White | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] łatwo się domyślić są to po prostu “następcy” popularnego coolera CPU w postaci HR-02 Macho rev. 2. Thermalright HR-02…
 2. Thermalright HR-22 - nowy high-endowy pasywny cooler CPU | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] pasywnego coolera CPU – HR-22. Jest to mocne rozwinięcie koncepcji znanej z HR-02 i HR-02 Macho rev. 2. Konstrukcja…

Leave a Comment

*