Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > SilentiumPC Spartan vs Noctua NH-D14 czyli Dawid kontra Goliat

SilentiumPC Spartan vs Noctua NH-D14 czyli Dawid kontra Goliat

Spartan vs NH-D14

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy procesory są coraz wydajniejsze. Często (ale nie zawsze) idzie to w parze z tym, że są także sporo cieplejsze i wymagają naprawdę wydajnych systemów chłodzących. Oczywiście wydajne coolery CPU przeznaczone są albo dla overclockerów albo dla osób poszukujących maksymalnie cichych rozwiązań. Dziś mam przyjemność zaprezentować dwa bardzo ciekawe coolery CPU – SilentiumPC Spartan oraz Noctua NH-D14. Pierwszy z nich to kompaktowe i ekonomiczne rozwiązanie rodzimej firmy. Drugi z kolei jest przedstawicielem high-endowej austriackiej myśli. Dwa światy, dwie skrajne cenowo konstrukcje. Czy wyniki  zawsze i wszędzie jest z góry przesądzony? Może jednak „Dawid” ma jakąś szansę z „Goliatem”? Zapraszam na test!

SilentiumPC Spartan HE923 – prezentacja coolera CPU

Spartan to bardzo popularne na naszym rynku rozwiązanie firmy Silentium PC. Dzięki dobrze przemyślanej konstrukcji (mała konstrukcja typu tower z 92 mm wentylatorem z PWM – zakres pracy od 800 do 2400 obr./min.), dużej kompatybilności (zarówno procesory AMD jak i Intel) i atrakcyjnej cenie (ok. 70zł) cały czas zdobywa uznanie użytkowników PC. Jej gabaryty (124 x 97 x 77 mm – odpowiednio wysokość x szerokość x długość) sprawiają, że mieści się w praktycznie każdej obudowie zaś fakt, że nie sprawia żadnych problemów pamięciom z wysokimi radiatorami dodatkowo zachęca. Na konstrukcję Spartana składają się przede wszystkim trzy miedziane heat-pipe’y (z H.D.T.) oraz aluminiowe finy z perforacją  zwiększającą wydajność.

SilentiumPC Spartan HE923

SilentiumPC Spartan HE923

SilentiumPC Spartan - Mały ale "groźny"?

SilentiumPC Spartan - Trzy heat-pipe'y + H.D.T.

SilentiumPC Spartan HE923 - Akcesoria

Montaż SilentiumPC Spartan HE923 na procesorach Intel należy do bardzo prostych ale jednocześnie skutecznych. Najpierw dobieramy jedną z interesujących nas ramek (775, 1156 i 1366), następnie specjalnymi „pinezkami” ją przymocowujemy do płyty głównej a potem już tylko przymocowujemy sam cooler do ramki (czasem wygodniej jest przełożyć wentylator na drugą stronę coolera – w ten sposób „dźwignia” mniej przeszkadza). Całość prezentuje się bardzo schludnie.

SilentiumPC Spartan HE923 vs pamięci RAM

SilentiumPC Spartan - Widok po instalacji

SilentiumPC
Wymiary 124 x 97 x 77 mm
(odpowiednio wysokość x szerokość x długość)
Waga ok. 360 g
(z wentylatorem)
Kompatybilność AMD:
Socket 754, 939, 940, AM2, AM3

Intel:
LGA 775, 1156, 1366

Wyposażenie dodatkowe
(wszystko poza samym radiatorem i
niezbędnymi akcesoriami montażowymi)
pasta termoprzewodząca, instrukcja montażowa
Uwagi

Noctua NH-D14 – prezentacja coolera CPU

Noctua NH-D14 to istny kolos wśród coolerów CPU. Jego gabaryty to bowiem 160 x 140 x 130 mm (odpowiednio wysokość x szerokość x długość) a do jego schładzania producent przewidział dwa wydajne wentylatory (jeden 140 mm umieszczony pomiędzy dwoma systemami aluminiowych finów i jeden 120 mm umieszczony „z przodu”). Oczywiście podane wymiary dotyczą samego radiatora  – z wentylatorami całość jest bowiem nieco dłuższa (158 mm). Na konstrukcję NH-D14 składa się sześć miedzianych heat-pipe’ów (dodatkowo niklowanych) oraz dwa spore aluminiowe radiatory (tak naprawdę każdy jest większy od Spartana).

Noctua NH-D14

Noctua NH-D14

Noctua NH-D14 - Austriacki "Goliat"

Noctua NH-D14

Noctua NH-D14 - Sześć heat-pipe'ów + bardzo dobra jakość wykonania

Noctua NH-D14 - Akcesoria

Z jednej strony gabaryty NH-D14 gwarantują dużą wydajność jednak z drugiej wymagany jest bardziej zaawansowany montaż a ponadto trzeba się liczyć z tym, że w przypadku pamięci z wysokimi radiatorami może być tzw. „kolizyjny problem”. Montaż NH-D14 jest kilku-etapowy. Najpierw musimy solidnie „skręcić” ramkę montażową (backplate, ramka i dystanse), potem wyjąć środkowy wentylator (fabrycznie jest on zamontowany), przykręcić dwie śruby ze sprężynkami a następnie założyć z powrotem wentylator.

Noctua NH-D14 vs pamięci RAM

Noctua NH-D14 - Widok po instalacji

Wymiary 160 x 140 x 158 mm
(odpowiednio wysokość x szerokość x długość)
Waga 1240 g
(z dwoma wentylatorami)
Kompatybilność AMD:
Socket AM2, AM2+, AM3,

Intel:
LGA 775, LGA 1156, LGA 1366

Wyposażenie dodatkowe
(wszystko poza samym radiatorem i niezbędnymi akcesoriami montażowymi)
dwa wentylatory (NF-P12 oraz NF-P14FLX), pasta termoprzewodząca (NT-H1), dwie instrukcje montażowe,
adaptery do redukcji obrotów wentylatorów, wkrętak
Uwagi problem kolizyjny z pamięciami z wysokimi radiatorami

SilentiumPC Spartan HE923 vs Noctua NH-D14 – procedura i platforma testowa

Oba coolery CPU były montowane i testowane w obrębie następującej platformy sprzętowej:

 • Procesor: Intel Core i5 760 @ 3,2 GHz
 • Płyta główna: MSI P55-GD85
 • Pamięci RAM: 2x 2 GB DDR3, OCZ Reaper 1600 MHz
 • Karta graficzna: Geforce GTX260 (216 SP)
 • Zasilacz: Antec HCG-620
 • Obudowa: Fractal Design Define R2
 • Wentylacja: 3x 120 mm  Fractal Design (dwa z przodu i jeden z tyłu; wszystkie @ 6 V)

SilentiumPC Spartan vs Noctua NH-D14 - Platforma testowa

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła popularna aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 10 minut) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program RealTemp 3.60 (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku obu coolerów CPU użyto pasty Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne każdy test wykonywany był dwukrotnie. Temperatura otoczenia podczas testów wahała się od 22 do 23 stopni Celsjusza.

Sposób testowania SilentiumPC Spartan (tryby wymuszone w BIOSie):

 • wentylator @ 50%
 • wentylator @ 100%

Sposób testowania Noctua NH-D14 (wentylator/wentylatory równolegle do tyłu obudowy):

 • 1 wentylator 140 mm @ 50%
 • 1 wentylator 140 mm @ 100%
 • 2 wentylatory @ 50%
 • 2 wentylatory @ 100%

SilentiumPC Spartan HE923 vs Noctua NH-D14 – wyniki i podsumowanie

Wykres wydajności - Chwila prawdy

Jak można się było spodziewać Noctua NH-D14 pod względem wydajności nie dała specjalnie szans dużo mniejszemu SilentiumPC Spartan. Wprawdzie jeden wynik Spartana i jeden NH-D14 są do siebie zbliżone (odpowiednio w stressie 59 i 61 stopni Celsjusza) jednak porównujemy tu najsłabszy tryb dla Noctuy (1 wentylator @ 50%) i maximum, które może zaoferować SilentiumPC. O tzw. „wrażeniach dźwiękowych” można jednak bez wątpienia powiedzieć, że NH-D14 oferuje znacznie przyjemniejszą kulturę pracy – w końcu wraz z radiatorem mamy tutaj większe i lepsze wentylatory. Cóż, można by więc rzec że tym razem bitwę wygrał austriacki „Goliat” czyli Noctua NH-D14. Bez wątpienia jest to bardzo potężna i wydajna konstrukcja z zapasem wydajności wystarczającym dla najbardziej wymagających overclockerów. Jak dla mnie Noctua NH-D14 bez cienia wątpliwości zasługuje na wyróżnienie PERFORMANCE! (super wydajność). Co zaś się tyczy SilentiumPC Spartan, to w 100% zasłużył on na wyróżnienie VALUE! (bardzo dobry stosunek cena/wydajność).

Trackbacks for this post

 1. be quiet! i intrygujące coolery CPU z serii Dark Rock – BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy...po prostu to, co najlepsze! - [...] konkurować zapewne z takimi konstrukcjami jak chociażby Thermalright Silver Arrow czy też Noctua NH-D14.Oba coolery CPU są kompatybilne zarówno…
 2. SilentiumPC Fera HE1224 | BestPCInfo.pl - [...] (kojarzona przede wszystkim z wentylatorami z serii Zephyr i Sigma EVO oraz coolerami CPU z serii Spartan i Fortis) w…
 3. Phanteks PH-TC14PE - kolorowy high-end | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] x 171 mm – wysokość x szerokość x długość) konstrukcje typu double-tower (podobnie jak Noctua NH-D14) wyposażone w pięć…
 4. Spire Kepler i Kepler Pro | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] Firma Spire nie jest raczej zbyt popularna na naszym rynku jednak dzięki niektórym produktom na pewno mogłoby być o…
 5. Noctua NH-D14 SE2011 | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] coolera CPU – NH-D14 SE2011. Wydawać by się mogło, że jest to po prostu wersja obecnie dostępnego  NH-D14 z…

Leave a Comment

*