Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > SilentiumPC Spartan PRO HE924 – profesjonalny kompakt wśród coolerów CPU

SilentiumPC Spartan PRO HE924 – profesjonalny kompakt wśród coolerów CPU

SilentiumPC Spartan PRO HE924 - Test

Marka SilentiumPC jest na rodzimym rynku od ładnych paru lat i od lat użytkownicy wiedzą, że z reguły potrafi ona „zaserwować” produkty o bardzo dobrym stosunku cena / możliwości. Dotyczy to zarówno wentylatorów (seria Zephyr, Mistral), obudów (seria Brutus i Gladius) oraz coolerów CPU (Spartan HE923, Fortis HE1225 oraz Fera HE1224 i Fera PRO HE1224). Dziś przyjrzymy się jej nowemu kompaktowemu coolerowi CPU – Spartan PRO HE924. Czy faktycznie jest to godny następca popularnego modelu? Przekonajmy się. Zapraszam na test SilentiumPC Spartan PRO HE924.

SilentiumPC Spartan PRO HE924 – prezentacja

SilentiumPC Spartan PRO HE924 to dość kompaktowa konstrukcja typu tower (135 x 113 x 78 mm – wysokość x szerokość x długość). Cooler ten „wyposażono” w cztery miedziane 6 mm heat-pipe’y (połączone z podstawą na zasadzie H.E. – High Efficiency czyli odpowiednik H.D.T.), spory i symetryczny system aluminiowych żeberek oraz wentylator typu 92 mm z PWM (deklarowane spektrum pracy: 800 – 2200 obr./min. +/- 10%).

Opakowanie SilentiumPC Spartan PRO HE924:

SilentiumPC Spartan PRO HE924 - Opakowanie

SilentiumPC Spartan PRO HE924 - Widok ogólnySilentiumPC Spartan PRO HE924 - Widok ogólnySilentiumPC Spartan PRO HE924 - Widok z przodu

Podstawa SilentiumPC Spartan PRO HE924:

SilentiumPC Spartan PRO HE924 - Podstawa coolera

Akcesoria dołączane do SilentiumPC Spartan PRO HE924 są trochę bardziej niż standardowe. Poza niezbędnymi zestawami montażowymi i instrukcją montażową znajdziemy tutaj także:

  • porcję pasty termoprzewodzacej w saszetce (pasta jest ponoć na bazie cząstek srebra i w teorii należy do wydajnych)
  • ddoatkowa para drucików / clipów do montażu drugie wentylatora typu 92 mm

SilentiumPC Spartan PRO HE924 - Akcesoria z zestawu

SilentiumPC Spartan PRO HE924 – montaż

Z racji kompaktowych gabarytów SilentiumPC Spartan PRO HE924 praktycznie w ogóle nie koliduje z bankami pamięci (a przynajmniej na platformie Intel na chipsecie P55). Nie straszne są więc tutaj pamięci z wysokimi radiatorami. Co zaś się tyczy samego procesu montażu, to w przypadku platformy Intel zajmuje to dosłownie chwilę (tak naprawdę więcej czasu zajmuje chyba aplikacja pasty termoprzewodzącej ;)) a wszystko montuje się praktycznie intuicyjnie.

SilentiumPC Spartan PRO HE924 vs RAMSilentiumPC Spartan PRO HE924 vs RAM

Filmik z montażem SilentiumPC Spartan PRO HE924 na platformie Intel:

SilentiumPC Spartan PRO HE924 – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

SilentiumPC Spartan PRO HE924 - Platforma testowa

SilentiumPC Spartan PRO HE924 – testy wydajności

Tak jak poprzednio do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła popularna aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 10 minut) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program RealTemp 3.60 (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego coolera CPU użyto pasty Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne każdy test wykonywany był co najmniej dwukrotnie. Temperatura otoczenia podczas testów wahała się od 22 do 23 stopni Celsjusza. Ażeby zobrazować wydajność SilentiumPC Spartan PRO HE924 porównałem go do dwóch poprzednio przetestowanych konstrukcji (mianowicie Noctua NH-L12 czy też Thermalright HR-02 Macho rev. 2) jednak pamiętajmy, że w przypadku coolera od SilentiumPC mamy słabsze warunki wentylacyjne – w końcu obudowa Antec Solo II jest fabrycznie wyciszona.

Sposób testowania SilentiumPC Spartan PRO HE924:

  • fabryczny wentylator @ 100%
  • fabryczny wentylator @ 50%

Wydajność SilentiumPC Spartan PRO HE924:

SilentiumPC Spartan PRO HE924 - Wydajność

SilentiumPC Spartan PRO HE924 mimo gabarytów okazał się ciekawą opcją. Z wentylatorem pracującym @ 100% zagwarantował on tutaj bowiem nieco ponad 70 stopni Celsjusza. Wynik ten był zatem naprawdę bardziej niż satysfakcjonujący jak na tak kompaktowy cooler CPU. Nie da się więc ukryć, że cooler ten ma już niezły potencjał to ewentualnego podkręcania procesora. Jedyne zastrzeżenie jakie można by utaj mieć to chyba tylko, że fabryczny wentylator ma jakby troszkę za wysokie obroty (nieco ponad 2300 RPM) przez co przy maksymalnych obrotach jest już słyszalny. Naturalnie znając wydajność SilentiumPC Spartan PRO HE924 możemy śmiało zredukować obroty wentylatora (przy 50% tracimy tylko 5 stopni ale za to zyskujemy błogą ciszę).

SilentiumPC Spartan PRO HE924 – podsumowanie

SilentiumPC Spartan PRO HE924 to niewątpliwie ciekawa propozycja wśród ekonomicznych i kompaktowych coolerów CPU. Kosztuje on bowiem stosunkowo niedużo (sugerowana cena detaliczna to ok. 80 zł) a umożliwia już całkiem rozsądny overclocking procesora. Dodajmy do tego także fakt, że w zestawie dostajemy dodatkowe druciki / clipy do montażu opcjonalnego drugiego wentylatora a okaże się, że SilentiumPC Spartan PRO HE924 to nie jest cooler CPU obok którego można przejść obojętnie. Według mnie śmiało można mu przyznać nagrodę VALUE!, ponieważ w swojej cenie oferuje niemal wszystko to, czego można by oczekiwać czyli całkiem konkretną wydajność za rozsądne pieniądze.

SilentiumPC Spartan PRO HE924 - VALUE AWARD!

Wymiary:
135 x 105 x 77 mm

(wysokość x szerokość x długość)
Ilość wentylatorów w zestawie
1

(typu 92 mm z PWM)
Kompatybilność
AMD (Socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1)

Intel (LGA 775, 1155, 1156)
Kolizja z wysokimi radiatorami pamięci RAM
nie
Dodatkowe akcesoria
porcja pasty termoprzewodzacej (w saszetce)

dodatkowe clipy do montażu drugiego wentylatora

Sugerowana cena detaliczna
ok. 80 zł

One Comment

  1. Nie ma co, w tej cenie to po prostu absolutny hicior ;)

Leave a Comment

*