Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > SilentiumPC Grandis XE1236 – dwie mroczne wieże

SilentiumPC Grandis XE1236 – dwie mroczne wieże

Konstrukcje typu „podwójna wieża” zwykle kojarzą nam się z bardzo drogimi, high-endowymi coolerami, których wydajność w założeniu sprostać ma wymaganiom najbardziej wymagających overclocker’ów. Czy tak samo wygląda sytuacja w przypadku Grandis XE1236, debiutanckiego twin-towera od SilentiumPC, kosztującego dwa razy mniej niż high-endowe twin-towery? Cóż, przekonajmy się! Zapraszamy na testy!

SilentiumPC Grandis XE1236 - Test

SilentiumPC Grandis XE1236 – twin-tower „spod pióra” Polaków

SilentiumPC Grandis XE1236 to jak wiadomo konstrukcja typu twin tower. Mamy tutaj dwa systemy aluminiowych radiatorów połączonych sześcioma 6 mm miedzianymi heat-pipe’ami. Wraz zamontowanym przednim wentylatorem całość ma dość nietypowe gabaryty (158 x 132 x 132 mm – wysokość x szerokość x długość). W przeciwieństwie bowiem do niektórych tego typu konstrukcji cała konstrukcja SilentiumPC Grandis XE1236 została tak przemyślana ażeby zmieściła się również w węższych obudowach (posiadających odpowiednie wytłoczenia na panelach bocznych. Chyba dobrze chyba wiedzieć, że polska marka dba o kompatybilność coolerów m.in. ze swoimi popularnymi niedużymi obudowami (oficjalnie wiadomo, że jest on kompatybilny m.in. z modelem Brutus M23, Brutus M25, Gladius M30 oraz Gladius M40).

SilentiumPC Grandis XE1236 - Opakowanie

SilentiumPC Grandis XE1236 - Cooler CPU w pełnej krasie

SilentiumPC Grandis XE1236 - Cooler CPU w pełnej krasie

Wróćmy jednak do samego coolera CPU. Oba systemy aluminiowych żeberek schładzane są tutaj przez dwa wentylatory typu 120 mm z PWM (spektrum pracy 800-1500 obr./min.). Warto też nadmienić, że nie są to jednak „standardowe Zephyry 120” ale bardziej stylowe „śmigła” z racji łopatek z półprzezroczystego tworzywa. Oba te wentylatory montowane są przy pomocy dedykowanych clip’ów (równie elastycznych jak w przypadku Fera 2 co się oczywiście chwali).

SilentiumPC Grandis XE1236 - Cooler CPU z przodu

SilentiumPC Grandis XE1236 - Cooler CPU z tyłu

SilentiumPC Grandis XE1236 posiada miedzianą tzw. „klasyczną” podstawę (czyli bez H.D.T.). Sama podstawa Grandis XE1236 nie jest wprawdzie niklowana (tak samo i heat-pipe’y), jednak mimo to całość wygląda na nieźle wykończoną (jak na ten pułap cenowy oczywiście). Warto też nadmienić, ze podobnej klasy wykończenie spotykaliśmy już np. w Coolink Corator DS (aczkolwiek tam już mieliśmy do czynienia z „odpowiednikiem” H.D.T.).

SilentiumPC Grandis XE1236 - Podstawa coolera CPU

Montujemy SilentiumPC Grandis XE1236

Poza samym coolerem CPU i niezbędnymi akcesoriami montażowymi (tak na platformę AMD jak i na platformę Intel) producent dołącza do SilentiumPC Grandis XE1236 także:

 • rozgałęziacz typu Y-4pin PWM
 • kolorową instrukcję montażową (dla AMD i Intel)
 • dedykowany klucz do dokręcania śrub montażowych
 • bardzo dobrą pastę termoprzewodzącą (Pactum PT-1)
 • parę clipów do montażu opcjonalnego trzeciego wentylatora

SilentiumPC Grandis XE1236 - Akcesoria

Jeśli chodzi o sposób montażu SilentiumPC Grandis XE1236, to wygląda on niemal dokładnie tak samo jak w przypadku SilentiumPC Fera 2 (główna różnica to orientacja ramek montażowych względem ramki przymocowanej do podstawy coolera). Po zakończonym procesie montażu SilentiumPC Grandis XE1236 powinniśmy mieć mniej więcej następujący widok (przesłonięte mamy dwa pełne banki pamięci i fragment treciego):

SilentiumPC Grandis XE1236 - Montaż

SilentiumPC Grandis XE1236 - Cooler CPU vs wysokie RAMy

Jak widać na powyższym zdjęciu pamięci z wysokimi radiatorami oznaczają zwykle małe „kłopoty”. W naszym przypadku realnie musielibyśmy po prostu mocno podnieść przedni wentylator aby zmieścić pod nim wysoki radiator z pamięci RAM. Naturalnie na co dzień sugeruję raczej posiadać pamięci RAM ze standardowymi radiatorami…

SilentiumPC Grandis XE1236 – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności SilentiumPC Grandis XE1236 wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,8 GHz (1,40 V)
 • Płyta główna: Asus P8P67 PRO
 • Karta graficzna: ZOTAC Geforce GT640
 • Pamięć RAM: 4GB, Patriot 1600 MHz
 • SSD: 1x SSD 64GB OCZ Solid 3
 • HDD: 1x HDD WD 1TB
 • Zasilacz: Fractal Design Newton 800W R2
 • Obudowa: Fractal Design Define XL R2

SilentiumPC Grandis XE1236 - Platforma testowa

SilentiumPC Grandis XE1236 – testy wydajności

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 15 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut) zaś odczytem temperatury “zajmował się” program RealTemp 3.60 w tandemie z HWMonitor (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego tutaj coolera CPU użyto pasty Noctua NT-H1. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od 23 do 24 stopni Celsjusza.

Sposób testowania SilentiumPC Grandis XE1236:

 • dwa dołączane wentylatory @ 100%
 • dwa dołączane wentylatory @ 70% (sterowanie PWM)

SilentiumPC Grandis XE1236 - Testy

Jak więc widać SilentiumPC Grandis XE1236 to bardzo wydajna rzecz aczkolwiek wiadomo, do ścisłej czołówki jeszcze troszkę brakuje. Okazał się on jednak mimo wszystko wydajniejszy od gotowego zestawu niby-LC Antec Kuhler H20 650 (71 vs 73 stopnie Celsjusza) co oczywiście zaliczamy „in plus”. Cóż, widać że tutaj cel Polaków był tutaj jasny – wysoka wydajność w rozsądnej cenie. Czy udało się go uzyskać? Według mnie jak najbardziej tak.

SilentiumPC Grandis XE1236 – poziom głośności

Jeśli chodzi o kulturę pracy wentylatorów z SilentiumPC Grandis XE1236, to przy maksymalnych obrotach są one dość mocno słyszalne (wyciszona obudowa na szczęście częściowo to niweluje). Co ciekawe wraz z zastosowaniem sterowania wentylatorów poprzez PWM mamy już jednak bardzo ciche chłodzenie (46,9 dBA) i osobiście zalecałbym właśnie sterowanie PWM (lub jakiś panel sterujący) jeśli ktoś oczekuje ciszy.

SilentiumPC Grandis XE1236 - Testy głośności

SilentiumPC Grandis XE1236 – podsumowanie

SilentiumPC Grandis XE1236 to bardzo ciekawy twin-tower oferujący naprawdę konkretną wydajność (a zdecydowanie jest to poziom wydajności, który zadowoli niemal każdego overclockera). Oczywiście należy się tutaj liczyć z dwoma aspektami tej konstrukcji. Po pierwsze z racji gabarytów przesłania ona trzy banki pamięci więc wysokie RAMy raczej tutaj odpadają (chyba, że nie przeszkadza komuś podniesienie przedniego wentylatora). Po drugie z racji przystępnej polityki cenowej SilentiumPC na naszym rynku kosztuje on raptem ok. 150 zł co stawia go ścisłej czołówce zainteresowania wielu użytkowników. Z naszej strony śmiało możemy zatem przyznać temu coolerowi CPU dwie nagrody: POWER! (za bardzo wysoką wydajność) oraz VALUE! (za bardzo dobry stosunek cena/wydajność). Gratulujemy!

SilentiumPC Grandis XE1236 - Podsumowanie

One Comment

 1. No w końcu jakiś fajny black-mod :)

Leave a Comment

*