Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > SilentiumPC Gladius M30 – lider pragmatyzmu

SilentiumPC Gladius M30 – lider pragmatyzmu

SilentiumPC Gladius M30 - Test obudowy

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy jesteśmy świadkami wprowadzania na rynek bardzo ciekawych propozycji obudów komputerowych z „psychologicznego” przedziału cenowego – ok. 200 zł. Jakiś czas temu przyjrzeliśmy Antec GX500 oraz Zalman Z3 Plus a dzisiaj spotykamy się „oko w oko” z SilentiumPC Gladius M30 Pure Black. Czy któraś obudowa z tego trio jest bardziej warta uwagi niż inne? Przekonajmy się! Zapraszam na testy SilentiumPC Gladius M30 Pure Black vs reszta świata!

SilentiumPC Gladius M30 – pierwsze wrażenia

Pierwszy kontakt wizualny z obudową SilentiumPC Gladius M30 i od razu wiadomo, że obudowa ta jest utrzymana z grubsza w stylu gdzieś pomiędzy Antec GX500 a Zalman Z3 Plus. Jest on bowiem i w miarę klasyczny i gamingowy jednocześnie (sporo meshu na froncie i topie obudowy). Obudowa ta należy do konstrukcji o niezbyt dużych gabarytach (474 x 198 x 453 mm – wysokość x szerokość x długość) i o stosunkowo umiarkowanej wadze. SilentiumPC Gladius M30 waży bowiem niespełna 5 kg a to stawia ją praktycznie na równi z Antec GX500. Czy to źle? Cóż, według mnie po prostu widać, że doświadczeni producenci potrafią myśleć podobnie i w danym pułapie cenowym potrafią iść na bardzo dobry kompromis między funkcjonalnością a sztywnością szkieletu. Wiadomo, nie można tutaj liczyć na grubość i sztywność blach na poziomie Arc Midi R2 czy też Define R4. Trzeba jednak pamiętać, że SilentiumPC Gladius M30 kosztuje ponad dwa razy mniej niż wspomniane obudowy od Fractal Design zaś mniejsze gabaryty sprawiają, że grubość blach tego typu konstrukcji wystarczy aby była na poziomie 0,6 mm (o czym przekonaliśmy przy okazji testów Zalman Z3 Plus).

SilentiumPC Gladius M30 - Obudowa w pełnej krasie

Panele boczne są tutaj praktycznie identyczne i symetryczne. Oba panele boczne obudowy SilentiumPC Gladius M30 posiadają również duże, głębokie fabryczne przetłoczenia. Z jednej strony usztywniają one nieco panele boczne a z drugiej powiększają przestrzeń i dla coolera CPU i do schowania pod tacką okablowania z zasilacza.

SilentiumPC Gladius M30 - Obudowa w pełnej krasie

Front obudowy SilentiumPC Gladius M30 jest w ogromnej większości meshowy. I tak, za każdym takim polem znajdziemy filtr przeciwkurzowy (typu siateczkowego). Jedynie najwyższa część frontu zaznacza się w ten sposób, że widnieje tutaj gładka plastikowa powierzchnia z logo SilentiumPC oraz dwoma białymi diodami. Tuż za górną krawędzią frontu obudowy mamy widoczny cały (bardzo rozbudowany jak na ten segment cenowy) panel I/O:

 • 2x USB 2.0
 • 1x USB 3.0
 • czytnik kart
 • 1x Audio In
 • 1x Audio Out
 • przycisk “Power”
 • przycisk “Reset”
 • stacja dokująca
 • 2x regulator obrotów wentylatorów

SilentiumPC Gladius M30 - Panel I/O

Trzeba też SiletniumPC przyznać, że dość miłym dodatkiem do panelu I/O są silikonowe zaślepki do wszystkich wejść/wyjść. Dzięki temu mamy nie tylko ochronę przed kurzem w strefie panelu I/O ale także wrażenie, że sama obudowa oferuje praktycznie wszystko co tylko można sobie wyobrazić w danej cenie. Mało tego. Jakby schowana zna tyłach panelu I/O widnieje stacja dokująca dla dysków SATA. I to wszystko w cenie rzędu 180 zł? Ano tak ;) SilentiumPC Gladius M30 - Stacja dokująca

Góra obudowy SilentiumPC Gladius M30 to – poza wspomnianą stacją dokującą – przede wszystkim meshowa i demontowalna maskownica. Wyposażono ją w filtr przeciwkurzowy (również typu siateczkowego) zaś jej demontaż naprawdę ułatwia składanie komputera. Chodzi o to, że pod nią mamy duże, okrągłe otwory. Z jednej strony są to oczywiście miejsca na opcjonalne wentylatory (typu 120 mm). Z drugiej jednak strony dzięki nim wręcz banalne staje się podłączenie przewodu EPS kiedy mamy na procesorze zamontowany rozbudowy cooler CPU.

SilentiumPC Gladius M30 - Demontowalny top

SilentiumPC Gladius M30 - Filtr na górze

SilentiumPC Gladius M30 - Wycięcie w topie

Z tyłu obudowy SilentiumPC Gladius M30 widzimy aspekty sprawdzonej, współczesnej obudowy komputerowej. Po pierwsze zasilacz jest tutaj montowany na dole (co jak wiadomo jest w dzisiejszych czasach raczej standardem). Po drugie fabrycznie zamontowany jest tutaj wentylator typu 120 mm a po trzecie mamy tutaj siedem zaślepek kart rozszerzeń (niestety są one wyłamywane – co jest niestety standardem w tańszych obudowach). Warto też zauważyć, że tylne części paneli bocznych posiadają uchwyty ułatwiające ich demontaż (wbrew pozorom to bardzo przydatna rzecz).

SilentiumPC Gladius M30 - Obudowa z tyłu

Spód obudowy SilentiumPC Gladius M30 wygląda z jednej strony raczej standardowo ale też i przemyślanie. Łatwo dostępny siateczkowy filtr pod zasilaczem oraz gumowe podkładki na sporych podłużnych nóżkach to coś, co na pewno ucieszy oko i ucho każdego (mniejsze ryzyko drgań obudowy przenoszonych na podłoże).

SilentiumPC Gladius M30 - Spód obudowy

SilentiumPC Gladius M30 – prezentacja wnętrza

Po zdjęciu tzw. panelu “roboczego” wnętrze obudowy SilentiumPC Gladius M30 ukazuje nam się w swojej całej „okazałości”. To, co od razu da się zauważyć to przede wszystkim duży otwór na backplate coolera CPU, otwory do aranżacji okablowania z zasilacza, dedykowane miejsce na dysk 2.5″ oraz sporo miejsca na karty graficzne (realnie ok. 390 mm). Warto też zwrócić uwagę na to, że napędy optyczne montujemy tutaj bez-narzędziowo (podobnie zresztą tak jak i dyski 3.5″). Dopiero dyski 2.5″ przykręcamy metodą klasyczną czyli przy pomocy śrubek. Na coolery CPU mamy tutaj przewidziane ok. 157 mm (+ przestrzeń w obrębie wytłoczenia dzięki czemu producent swobodnie może deklarować oficjalnie 158 mm lub więcej). Z jednej strony to niedużo ale z drugiej jest przecież mnóstwo wydajnych coolerów, które tutaj zamontujemy. Ot, chociażby SilentiumPC Grandis XE1236 ;)

SilentiumPC Gladius M30 - Wnętrze obudowy

SilentiumPC Gladius M30 - Miejsce na cooler CPU

Od strony tacki na płytę główną w przypadku SilentiumPC Gladius M30 gdyby nie przetłoczenia to na schowanie kabli mielibyśmy naprawdę niewiele miejsca bo raptem kilka mm. Przetłoczenia sprawiają, że do owych kilku mm dodać można śmiało ok. 10 mm co już wystarcza do „ogarnięcia” okablowania.

SilentiumPC Gladius M30 - Miejsce na kable

Grubość blach zastosowanych w SilentiumPC Gladius M30 to ok. 0,6 mm. Nie jest to zbyt wiele na tle np. Fractal Design Arc Midi R2 (gdzie grubość blach oscyluje wokół 0,9 mm – przyp. red.) ale też jest to blacha dokładnie na poziomie Antec GX500 czy też Zalman Z3 Plus. W tej kwestii mamy zatem między tymi trzema obudowami „remis”.

SilentiumPC Gladius M30 - Grubość blach

Podsumowując interesujące nas miejsce do zagospodarowania w tej obudowie sytuacja wygląda następująco:

 • miejsce na karty graficzne: ok. 390 mm
 • miejsce na cooler CPU: ok. 157 mm (+ boczne wytłoczenia)
 • miejsce na kable pod tacką: ok. 5 mm (+ boczne wytłoczenia)

SilentiumPC Gladius M30 – montaż i testy

Dołączanych akcesoria montażowe są nieco bardziej rozbudowane niż standardowo dołączany pakiet. Znajdziemy wśród nich:

 • kilka drucików
 • podkładki dla dysków
 • szyny montażowe dla HDD
 • niezbędne śrubki i dystanse

SilentiumPC Gladius M30 - Akcesoria

Montaż poszczególnych redakcyjnych podzespołów komputera w obudowie SilentiumPC Gladius M30 nie sprawił oczywiście żadnych problemów. No, może poza dokładną aranżacją okablowania ale to normalne przy wąskich obudowach. Nasza platforma testowa:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,5 GHz
 • Cooler CPU: SilentiumPC Grandis XE1236
 • Płyta główna: Asus P8P67 Pro
 • Karta graficzna: ZOTAC Geforce GT640
 • Pamięć RAM: 4 GB pamięci RAM
 • Zasilacz: Antec TruePower Classic 550

wygląda w tej obudowie na całkiem „proporcjonalną” jeśli chodzi o zajmowaną przestrzeń ale też i widać naprawdę sporo zapasu – zwłaszcza jeśli chodzi o kartę graficzną (patrz poniższe zdjęcia).

SilentiumPC Gladius M30 - Montaż

SilentiumPC Gladius M30 - Montaż

SilentiumPC Gladius M30 – testy wentylacyjne

Na potrzeby zweryfikowania możliwości wentylacyjnych obudowy SilentiumPC Gladius M30 Pure Black sprawdziliśmy temperatury „newralgicznych” podzespołów komputera zadając stosowne obciążenie przy fabrycznej baterii wentylatorów (1x 120 mm z tyłu i 2x 120 mm z przodu) przy ustawieniach „LOW” oraz „HIGH„:

 • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 4,5 GHz przy napięciu 1,4V)
 • GPU <- wielokrotne powtarzanie fragmentu gry Battlefield 4
 • NB <- j.w.

SilentiumPC Gladius M30 - Testy wydajności wentylacji

Wystarczy zatem mieć na procesorze i na karcie graficznej odpowiednio wydajne coolery a temperatury w tej kompaktowej obudowie wcale a wcale nie będą nas przerażać. Nieco ponad 70 stopni Celsjusza na mocno podkręconym CPU oraz nieco ponad 70 stopni Celsjusza na pasywnie chłodzonej karcie graficznej typu ZOTAC Geforce GT640 to jak najbardziej akceptowalne wyniki.

SilentiumPC Gladius M30 – podsumowanie

Obudowa SilentiumPC Gladius M30 Pure Black to obudowa, która śmiało staje w szranki z obudowami takimi jak Antec GX500 czy też Zalman 3 Plus. Widać tutaj, że producent postawił główny nacisk przede wszystkim na jak największą funkcjonalność i wygodę w montażu podzespołów. Mało tego, w tej cenie raczej próżno szukać obudowy jednocześnie i tak dobrze ofiltrowanej (filtry z przodu, na dole i na topie) i tak dobrze wyposażonej (dwa regulatory obrotów, czytnik kart, stacja dokująca, silikonowe zaślepki portów panelu I/O). Wiadomo, mogłaby być ona odrobinę szersza ale w tej cenie naprawdę nie ma co narzekać (tym bardziej, że Antec GX500 oraz Zalman 3 Plus to także wąskie obudowy).

W każdym razie obudowa SilentiumPC Gladius M30 Pure Black to według mnie świetna opcja na rynku obudów w cenie 170-190 zł (wiadomo, zależnie od wyszukiwarki cenowej) i śmiało zasługuje na następujące wyróżnienia VALUE! oraz PRACTICAL! Gratulujemy!

SilentiumPC Gladius M30 - Podsumowanie

One Comment

 1. Czemu tej obudowy już nie ma w sklepach? ;/

Leave a Comment

*