Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > SilentiumPC Fera 2 HE1224 – cicha wieża za stówkę

SilentiumPC Fera 2 HE1224 – cicha wieża za stówkę

SilentiumPC Fera 2 - Test

Rodzima marka SilentiumPC już niemal przyzwyczaiła polskich użytkowników m.in. do dobrze uplasowanych cenowo, wydajnościowo i „kulturowo” coolerów CPU. Czy model Fera 2 HE 1224 również podoła/podołał oczekiwaniom wymagających użytkowników? Czy mimo mniejszych gabarytów niż popularny zawczasu model Fera Pro również jest to dobra opcja dla overclockerów? Cóż, przekonajmy się. Zapraszam na testy SilentiumPC Fera 2 HE1224!

SilentiumPC Fera 2 HE1224 – rzut okiem na towera

SilentiumPC Fera 2 HE1224 to niewysoki cooler CPU typu tower i do tego bardzo wąski. Mierzy on sobie bowiem razem z wentylatorem 152 x 125 x 75 mm (wysokość x szerokość x długość) i dzięki temu może się pochwalić szeroką kompatybilnością nawet z bardzo wąskimi obudowami. Konstrukcja Fera 2 HE1224 opiera się o cztery miedziane 6 mm heat-pipe’y połączone ze stopką radiatora na zasadzie H.E. (High Efficiency czyli po prostu odpowiednik technologii H.D.T.). System aluminiowych żeberek jest tutaj dość prosty aczkolwiek krawędzie owych finów są lekko „pofałdowane” co nadaje coolerowi ciekawego design’u. Co ciekawe wszystkie heat-pipe’y ułożone są tutaj w jednej linii dzięki czemu okolice każdego ciepłowodu są wentylowane praktycznie tak samo. Na środku radiatora znajduje się też prostokątny otwór (zapewne ułatwiający montaż jednej ze śrubek ale my go do tego celu nie wykorzystaliśmy).

SilentiumPC Fera 2 - Cooler CPU w pełnej krasie

SilentiumPC Fera 2 - Cooler CPU w pełnej krasie

SilentiumPC Fera 2 - Żeberka widoczne z tyłu

Warto też nadmienić, że wentylator dołączany Fera 2 HE1224 posiada czarny, stylowy oplot. Niby to mała rzecz ale jednak w tej cenie to rzadkość więc użytkownik będzie dodatkowo zadowolony.

SilentiumPC Fera 2 - Podstawa

Warto także wiedzieć, że radiator jest symetryczny i dzięki temu przewidziano tutaj opcję zamontowania dwóch wentylatorów. Fabrycznie dołączany jest tutaj jeden wentylator typu 120 mm (z PWM o zakresie pracy: 500 – 1400 obr./min) i takowy wentylator mocujemy przy pomocy dwóch dedykowanych drucików (aka clipów – przyp. red.). Owe druciki są dość elastyczne (praktycznie tak elastyczne jak np. w Noctua NH-U12S) dzięki czemu nawet mniej doświadczony użytkownik powinien sobie poradzić z poprawnym montażem.

SilentiumPC Fera 2 HE1224 – montaż i platforma testowa

Akcesoria dołączane do SilentiumPC Fera 2 HE1224 mimo ceny są dość rozbudowane (co po części wynika z danego sposobu montażu). Poza wiadomymi / niezbędnymi akcesoriami montażowymi dla procesorów AMD i Intel znajdziemy tutaj także:

  • tubkę pasty termo przewodzącej SilentiumPC Pactum PT-1
  • komplet drucików do montażu drugiego opcjonalnego wentylatora

SilentiumPC Fera 2 - Akcesoria

W przypadku naszej platformy montaż coolera SilentiumPC Fera 2 HE1224 należy do zaawansowanych ale bez obaw. Producent postarał się o szczegółowe instrukcje montażowe w formie video poradników zamieszczonych na stronie SilentiumPC (zarówno dla AMD jak też Intel). W każdym razie po całym procesie montażu powinniśmy uzyskać mniej więcej taki widok (wentylator nie przesłania pierwszego banku pamięci):

SilentiumPC Fera 2 - Montaż na płycie

Backplate w SilentiumPC Fera 2 HE1224 to tzw. „uniwersalny krzyż”. W zależności bowiem od tego czy montujemy na platformie Intel czy na AMD dobieramy takie a nie inne ułożenie ramion owego „krzyża”:

SilentiumPC Fera 2 - Montaż na płycie

SilentiumPC Fera 2 HE1224 – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności SilentiumPC Fera 2 HE1224 wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

SilentiumPC Fera 2 - Platforma testowa

SilentiumPC Fera 2 HE1224 – testy wydajności

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja OCCT 4.4.0 (czas trwania każdego testu to ok. 20 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut) zaś odczytem temperatury “zajmował się” program RealTemp 3.60 w tandemie z HWMonitor (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt temperatury z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego tutaj zestawu LC użyto wydajnej pasty Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od ok. 23 do ok. 24 stopni Celsjusza.

Sposób testowania SilentiumPC Fera 2 HE1224:

  • @ MAX. RPM (realnie ok. 1400 obr./min.)
  • @ PWM (realnie ok. 1100 obr./min.)

SilentiumPC Fera 2 - Testy

Powyższe wyniki chyba dość jednoznacznie wskazują, że SilentiumPC Fera 2 HE1224 jest całkiem wydajną opcją jak na tak kompaktową konstrukcję. Wydajność niemal na poziomie gotowego zestawu LC (77 stopni Celsjusza) ale za to kilka razy taniej? W to mi graj ;) Naturalnie przy obrotach rzędu 1100 obr./min. jest trochę słabiej (80 stopni Celsjusza), jednak nadal jest to jak najbardziej akceptowalny wynik (tym bardziej kiedy ktoś nie będzie bardzo mocno podkręcał CPU).

SilentiumPC Fera 2 HE1224 – podsumowanie

SilentiumPC Fera 2 HE1224 to bardzo dobra opcja nie tylko dla osób oszczędniejszych ale i także dla „mocniejszych overclockerów”. Mimo niedużych gabarytów cooler ten potrafi sobie poradzić z podkręconym procesorem z serii Sandy Bridge a przy tym jego wentylator pozostaje naprawdę cichutki. Z całą pewnością warto cooler ten polecić każdemu zwolennikowi ciszy, bardzo przystępnej wydajności i umiarkowanej ceny (w końcu na naszym rynku Fera 2 kosztuje raptem ok. 90 zł). Zdecydowanie jest to propozycja zasługująca na nagrody SUPER SILENT (za świetną kulturę pracy) oraz VALUE (naprawdę bardzo dobry stosunek ceny do wydajności). Gratulujemy!

SilentiumPC Fera 2 - Podsumowanie

2 komentarze

  1. Chyba wybiorę Ferę do intela i5 2500 (bez k). Jeszcze mam problem z doborem obudowy, bo nie chcę z góry mieć usb (nie zmieści mi się). Dobry art :)

  2. Spx, ten cooler starczy aż nadto :) I to tym bardziej, że na rynku od dość dawna jest wersja „v2” (jeszcze ładniejsza i z przyjemniejszym montażem). A co do obudowy to co Cię interesuje? :)

Trackbacks for this post

  1. SilentiumPC Fera 3 HE1224 - nowy cooler CPU z linii Fera - […] – Fera 3 HE1224. Jest to pewnego rodzaju ewolucja koncepcji niedużego coolera CPU w postaci Fera 2. SilentiumPC Fera…

Leave a Comment

*