Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Komputery > Różne porty USB czyli konsekwencje różnorodności

Różne porty USB czyli konsekwencje różnorodności

Porty USB

Ręka w górę kto do tej pory korzystając z danego sprzętu peryferyjnego podłączanego przez port USB (dysk zewnętrzny, pendrive, myszka, klawiatura, drukarka, modem USB, itp.) zastanawiał się kiedykolwiek nad tym, że z racji nieco odmiennej specyfikacji USB może dane urządzenie nie działać poprawnie? Obecnie istnieje już w świecie IT tyle odmian portów USB (USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 i USB 3 typu C) iż w połączeniu z kontrolerami różnych producentów mogą one zaoferować nieco odmienną finalną funkcjonalność. Co może zrobić użytkownik aby nie zdziwić się, że oto któreś ze starszych urządzeń peryferyjnych nie jest kompatybilne np. z nową płytą główną?

Przede wszystkim musi przede wszystkim przeczytać co najmniej jedną szczegółową publikację poświęconą danej płycie głównej (w końcu autorzy publikacji nie są przecież w stanie zweryfikować kompatybilności ze wszystkimi typami urządzeń dostępnych w danym momencie na rynku). Ponadto zawczasu powinien się zapoznać z…logotypem, który widnieje na danym urządzeniu. Konsorcjum USB-IF wyszło ostatnimi czasy z inicjatywą dla producentów sprzętu elektronicznego aby Ci stosowali odpowiednie (i wyraźnie widoczne) logo informujące użytkowników o typie portu USB danego urządzenia.

Różne porty USB

Co ciekawe według USB-IF oznaczenia powinny posiadać również końcówki samych kabli USB. Przykładowo obecność liter „SS” oznaczać ma zgodność z normą USB 3.0, a uzupełnienie tych dwóch liter liczbą „10” oznacza ma z kolei kompatybilność z USB 3.1. Żeby było jeszcze ciekawiej to jeżeli zaś owe symbole umieszczone będą na tle wizerunku baterii, to oznacza to kompatybilność ze standardem „USB Power Delivery„, który to z kolei pozwoli nam zasilić urządzenia z portu USB mocą do – bagatela – 100 watów. Cóż, ciekawe kiedy doczekamy się zatem wydajnych kart graficznych podłączanych przez dwa lub trzy takie porty ;)

Źródło: TwojePC.pl / Overclockers.ru

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*