Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Karty graficzne > Problemy nVidia z nadmiernie podkręconymi kartami graficznymi czy fochy Keplera? Oto jest pytanie…

Problemy nVidia z nadmiernie podkręconymi kartami graficznymi czy fochy Keplera? Oto jest pytanie…

EVGA Geforce GTX 680 Classified i zakaz dla EVBot

Zapewne niejeden zaawansowany overclocker miał z tym styczność – zbyt mocne „przekręcenie” sprzętu. Chodzi tutaj np. o zadanie hardware’owi zbyt wysokiego napięcia pracy. Efekt? W najlepszym przypadku osiąga się wtedy niestabilność pracy danego komponentu a tym samym i całego komputera. Co się dzieje w najgorszym przypadku? W sumie też prosta sprawa – np. nieodwracalne uszkodzenie sprzętu.

Prawdopodobnie po części z tego powodu nVidia wpłynęła ostatnio na jednego ze swoich odbiorców – EVGA – i zakazała sprzedaży kart z serii GTX 680 Classified z możliwością manipulacji napięcia pracy rdzenia przy pomocy EVBot (specjalny układ umożliwiający „dostrojenie” napięcia pracy GPU kiedy użytkownik świadomie chce bardzo mocno podkręcić kartę graficzną). Przyznam szczerze, iż to co najmniej zastanawiające że dopiero ostatnio „nagle” nVidia zorientowała się, ktoś sprzedaje karty GTX 680 oparte „nie do końca o wytyczne danego projektu” ponieważ od lat różni producenci (w tym także Asus, Gigabyte, i Zotac) z powodzeniem sprzedają tzw. niereferencyjne karty graficzne (o zmienionym projekcie PCB). Mało tego, przecież od lat są dostępne dedykowane oprogramowania do „podbijania” parametrów kart graficznych (w tym napięcia pracy rdzenia karty).

O co więc tak naprawdę tyle „hałasu” z wycofaniem ze sprzedaży kart EVGA Geforce GTX 680 Classified z EVBot? Trudno ostatecznie powiedzieć. Z jednej strony wydaje się, że faktycznie może chodzić nVidii o redukcję ewentualnych reklamacji sprzętu. Z drugiej jednak strony dlaczego od lat nVidia nie wpływa np. na twórców dedykowanego oprogramowania do modyfikacji pracy kart graficznych? Przyznacie, że to co najmniej dziwna sprawa? A może karty te cierpią na „fochy Keplera” (odpowiednik „fochów Fermiego„) przy określonym napięciu pracy GPU? Cóż, cza pokaże…

Źródło: Bit-Tech.net / Overclocker.com / EVGA.com (forum)

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*