Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Software > Pomysł na odciążenie Wi-Fi? WiFox.

Pomysł na odciążenie Wi-Fi? WiFox.

WiFox - pomysł na odciążenie Wi-FiNaukowcy z North Carolina State University (w skrócie NCSU) opracowali ponoć specjalne oprogramowanie, umożliwiające sprawniejsze zarządzanie ruchem sieciowym w routerach WiFi. Rozwiązanie o nazwie WiFox dzięki odpowiedniemu nadawaniu priorytetów dla aplikacji powinno zauważalnie pomóc wyeliminować problemy z wydajnością sieci, do których podłączonych jest wielu użytkowników (np. tzw. „spoty” na lotniskach lub w restauracjach).

W świetle specyfikacji protokołu IEEE 802.11 umożliwia on użytkownikom jednocześnie podłączonym do danego punktu dostępowego korzystanie z tego samego kanału transmisyjnego. Niestety ostatecznie zwykle ilość pobieranych danych przekracza ostatecznie ilość danych wysyłanych i wtedy właśnie pojawiają się „straty pakietów”, zakłócenia w komunikacji a tym samym spowolnienie działania całej siei bezprzewodowej. Zdaniem naukowców z North Carolina State University główną przyczyną problemu jest postępująca – w miarę zwiększania się ilości przesyłanych danych – asymetria ruchu sieciowego. Opracowany protokół WiFox ma wspomóc działanie sieci poprzez stały monitor ruchu sieciowego i nadawanie wyższego „priorytetu” odpowiednim pakietom danych.

Co ciekawe rozwiązanie to już testowano w praktyce – na punktach dostępowych gdzie podłączonych było od 25 do 45 użytkowników. Zastosowanie WiFox sprawiło ponoć , że routery WiFi zaczęły odpowiadać nawet czterokrotnie szybciej. Mało tego, zaobserwowano nawet, że wraz z dołączaniem się kolejnych użytkowników prędkość przesyłania pakietów danych nawet rosła.

Czyżby to naprawdę było takie proste? Optymalizacja asymetrycznego ruchu sieciowego w zależności od priorytetów aplikacji? Dlaczego zatem wcześniej nikt o tym nie pomyślał? ;)

* grafika pochodzi ze specjalnego dokumentu opisującego działanie WiFox w praktyce (plik *.pdf)

 Źródło: CSC.NCSU.edu

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*