Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Karty graficzne > Palit GTX 950 StormX 2GB – pozytywny średniak?

Palit GTX 950 StormX 2GB – pozytywny średniak?

Palit Geforce GTX 950 StormX - Test karty graficznej

Nie da się ukryć, że niemal każda generacja kart graficznych nVidia miała przedstawiciela tzw. średniej półki cenowej, który to jednocześnie oferował naprawdę całkiem rozsądną wydajność (warto tutaj nadmienić chociażby Geforce GTX 650 Ti Boost czy też GTX 750 Ti). Palit GTX 950 StormX 2GB również ma w złożeniu również wpisać się w tego typu ekonomiczny panteon kart graficznych. Czy faktycznie jest to dosłownie pozytywny średniak? Za chwilę wszystko zweryfikujemy!

Palit Geforce GTX 950 StormX - Opakowanie karty graficznej

Palit GTX 950 StormX – pozytywny średniak?

Karta graficzna Palit GTX 950 StormX 2GB jest przedstawicielką z pogranicza segmentu middle-range i…tego niższego w tzw. ekonomicznej hierarchii. Jest ona jednocześnie ze względów gabarytów przeznaczona m.in. do platform klasy HTPC. W przypadku Palit GTX 950 StormX 2GB zastosowany jest pozornie raczej standardowy cooler GPU. Na konstrukcję tegoż chłodzenia składa się bowiem aluminiowy radiator – bez heat-pipe’ów – schładzany przez jeden wentylator typu 92 mm. Wentylator ten oczywiście sterowany jest poprzez PWM a całe chłodzenie dzięki niskiemu profilowi zajmuje dokładnie dwa sloty. Samym wyglądem karta ta szału raczej nie robi, ponieważ dominuje tutaj klasyczna czerń (czarna obudowa coolera GPU, czarne łopatki wentylatora). Nie uświadczymy tutaj również backplate’u jednak przy karcie o takich gabarytach nie jest to bynajmniej jakaś wada.

Palit Geforce GTX 950 StormX - Karta graficzna w pełnej krasie

Palit Geforce GTX 950 StormX - Brak backplate

Brak backplate’u w tym segmencie cenowym raczej można wybaczyć ;)

Palit Geforce GTX 950 StormX - Długość karty graficznej

Palit Geforce GTX 950 StormX - Cooler GPU

Mniejsza długość karty = lepiej dla platformy HTPC

Palit GTX 950 StormX 2GB zdecydowanie należy do kart krótkich. Mierzy ona sobie raptem 220 mm długości co akurat jet dość istotnym parametrem jeśli ktoś posiada niedużą obudowę (w stylu np. niedużego cube’a). Warto zwrócić uwagę także na to, że karta Palit GTX 950 StormX 2GB posiada tylko jedno złącze zasilania PCI-E typu 6-pin. Wymagany jest tutaj zatem niespecjalnie mocny zasilacz aczkolwiek jak zawszę radzę dobrać raczej markowy.

Palit Geforce GTX 950 StormX - Złącze zasilania

Akcesoria dołączane do karty Palit GTX 950 StormX 2GB wydają się dosłownie skromnym minimum. Znajdziemy tutaj bowiem tylko:

  • instrukcję
  • płytę ze sterownikami

Palit Geforce GTX 950 StormX - Akcesoria

Z jednej strony trochę dziwi brak tutaj adaptera typu molex -> PCI-E 6-pin, jednak z drugiej strony obecnie chyba każdy markowy zasilacz o mocy od 350W wzwyż posiada przynajmniej jedną wtyczkę typu PCI-E 6-pin a więc jakąś wadą nie można tego określić.

Co zaś się tyczy wyjść / portów, które możemy tutaj znaleźć to mamy ich całkiem sporo:

  • 2x DVI
  • 1 x HDMI
  • 1x DP (Display Port)

Palit Geforce GTX 950 StormX - Porty

Niby karta tania ale portów Ci tutaj pod dostatkiem

Rdzeń karty graficznej Palit GTX 950 StormX 2GB należy do 28 nm rodziny GM206. Wedle wskazań aplikacji GPU-Z 0.8.7 układ ten wyposażono w 768 jednostek shader, 32 jednostki ROP oraz 48 jednostki TMU. Rdzeń pracuje z częstotliwością 1026 MHz czyli wyraźnie wolniej aniżeli w przypadku GTX 960 (gdzie taktowanie GPU ustalono na poziomie ponad 1100 MHz – przyp. red.). Na PCB tego modelu karty znajdziemy 2GB pamięci typu GDDR5 „tykającej” z częstotliwością 1653 MHz (mowa tutaj naturalnie o taktowaniu efektywnym). Warto też nadmienić, że pamięć VRAM tak jak w całej serii GTX 950 pracuje na magistrali 128-bit. Z samej specyfikacji nie szykuje się nam raczej nic specjalnego do rozdzielczości większych niż full-HD no ale to jeszcze potwierdzą stosowne testy…

Wróżka GPU-Z 0.8.7 prawdę Ci powie?

Palit Geforce GTX 950 StormX @ GPU-Z

Palit GTX 950 StormX 2GB – platforma testowa i metodologia

Testy wydajności karty Palit GTX 950 StormX 2GB wykonywane były w dwóch rozdzielczościach:

  • 1920 x 1080 pikseli (Full-HD)
  • 2560 x 1440 pikseli (WQHD)

Testy wydajnościowe wykonywano w środowisku Windows 7 Home Premium 64-bit a większość z tych testów „wspomagała” aplikacja FRAPS 3.2.6. Sterowniki użyte w niniejszym teście to Geforce ForeWare 361.75 WHQL. W przypadku każdej gry / benchmarku ustawiane były możliwie najwyższe detale ale też nie zawsze bo np. w Wiedźminie 3 całkowicie wyłączona była technologia nVidia HairWorks. Poza tym w grze Rise of The Tomb Raider wyłączono PureHair (inna nazwa HairWorks) a pozostałe ustawienia graficzne ustawiono na poziom Wysoki (w przypadku maksymalnych detali gra tego typu jest bowiem praktycznie niegrywalna na karcie z 2 GB pamięci VRAM!).

W każdym razie starałem się dobrać do testów produkcje mniej więcej charakterystyczne dla danego współczesnego środowiska graczy. Obecnie w testach mam zatem shooter FPS, grę przygodową, grę typu action RPG oraz kilka testów syntetycznych (vide Hitman Absolution, Metro 2033, Unigine Heaven 4.0 oraz Unigine Valley).

Cała nasza platforma testowa wyglądała z kolei następująco:

Palit Geforce GTX 950 StormX - Platforma testowa

Palit GTX 950 StormX 2GB – lista przetestowanych aplikacji i gier komputerowych:

Gra / Aplikacja
Tryb testu
Środowisko / API
BATTLEFIELD 4
fragment gry
DX11
CRYSIS 3
fragment gry
DX11
HITMAN ABSOLUTION
wbudowany test
DX11
METRO 2033
benchmark
DX11
RISE OF THE TOMB RAIDER
fragment gry
DX11
UNIGINE HEAVEN 4.0
benchmark
DX11
UNIGINE VALLEY
benchmark
DX11
WIEDŹMIN 3
trzy fragmenty gry
DX11

Palit Geforce GTX 950 StormX - Wydajność @ full-HD

Palit Geforce GTX 950 StormX - Wydajność @ WQHD

Cóż, rozdzielczość WQHD wręcz nie jest wskazana do tej karty…

Wydajność karty graficznej takiej jak Palit GTX 950 StormX 2GB wystarczy graczowi do rozdzielczości full-HD aczkolwiek przy założeniu, że nie gra przy maksymalnych ustawieniach detali. W niektórych wymagających tytułach wydajność takiej karty nieco poniżej progu płynności właśnie nawet w full-HD. W większej rozdzielczości należy się już liczyć albo z wyraźną redukcją detali w obrębie ustawień graficznych albo z ogromnym „klatkowaniem”. Przykładowo w Rise of the Tomb Raider w miejscu testowym obserwowano  poniżej 20 kl./s…

Palit GTX 950 StormX 2GB vs ASUS GTX 960 STRIX OC 2GB:
(w rozdzielczości Full-HD):

Gra / Aplikacja
PALIT GTX 950 STORMX 2GB
ASUS GTX 960 STRIX 2GB
BATTLEFIELD 4
42,4
50,3
CRYSIS 3
26,4
31,2
HITMAN ABSOLUTION
38,2
42,3
METRO 2033
42,1
48,2
RISE OF THE TOMB RAIDER
25,6
38,7
UNIGINE HEAVEN 4.0
27,2
32,8
UNIGINE VALLEY
29,6
35,2
WIEDŹMIN 3 – NOVIGRAD
26,3
33,2
WIEDŹMIN 3 – SKELLIGE
326
32,2
WIEDŹMIN 3 – VELEN
26,8
33,7

Palit GTX 950 StormX – temperatury, pobór prądu i kultura pracy

Temperatury rdzenia karty Palit GTX 950 StormX 2GB sprawdzone zostały jak zwykle w dwóch odmiennych warunkach: IDLE oraz STRESS. Pierwszy tryb to oczywiście tzw. standardowa „praca biurowa” (OpenOffice + Winamp + GG + FireFox / Chrome) zaś drugi to możliwie mocne obciążenie karty (seria testów w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon). Dokładnie w takich samych warunkach sprawdzona była również klasa poziomu głośności coolera GPU oraz pobór prądu przez całą platformę testową. Co zaś się tyczy poziomu głośności, to jest to rzeczywisty pomiar dBA z odległości ok. 25 cm od karty graficznej (gwoli ścisłości tylko podam, że tło pomieszczenia testowego to ok. 32 dBA). Urządzenie pomiarowe do poziomu głośności to z kole DT-8852.

Palit Geforce GTX 950 StormX - Temperatury GPU

Palit Geforce GTX 950 StormX - Pobór prądu

Palit Geforce GTX 950 StormX - dBA

Cooler GPU Palit GTX 950 StormX 2GB należy do dość cichych konstrukcji nawet pod intensywnym obciążeniem aczkolwiek wiadomo, do ideału trochę brakuje (uzyskano niespełna 50 dBA pod obciążeniem). W trybie Idle karta ta jest naturalnie praktycznie niesłyszalna. Palit GTX 950 StormX 2GB należy także do kart stosunkowo chłodnych a to z tego względu, że temperatury GPU dobijały w moich testach do 72 stopni Celsjusza pod obciążeniem (w sensie podczas dłuższego grania w wymagającą grę w stylu Wiedźmin 3: Dziki Gon). Podczas testów obserwujemy tutaj także bardzo nieduży nieduży „apetyt na prąd” całej platformy – ok. 190W. Porządny zasilacz o mocy rzędu 350W i z odpowiednim okablowaniem będzie tutaj zatem całkiem odpowiadający zapotrzebowaniu.

Palit GTX 950 StormX – podsumowanie

Palit GTX 950 StormX 2GB to propozycja dla osób poszukujących całkiem wydajnej karty graficznej do rozdzielczości full-HD a przy tym jednocześnie dość cichej oraz dość chłodnej. Oferowana wydajność takiej karty na chwilę obecną raczej zadowoli każdego fana nawet niektórych wymagających produkcji (jak Crysis 3 czy też Wiedźmin 3: Dziki Gon) aczkolwiek zalecałbym w tych grach redukcję detali. W przypadku wyższej rozdzielczości należy się już oczywiście liczyć z jeszcze większymi cięciami detali graficznych.

Całkiem niezła wydajność (w Full-HD), dobra kultura pracy i całkiem niezła cena!

Palit GTX 950 StormX w wersji 2 GB kosztuje u nas obecnie ok. 700 zł (wiadomo, zależnie od sklepu) i wydaje się niezłą alternatywą m.in. dla referencyjnych układów GTX 960 w wersji 2 GB. Podsumowując zatem wszelakie atuty według mnie karta ta zasłużyła mnie na nagrodę VALUE! (za rozsądną wydajność w rozdzielczości full-HD w swojej cenie , nieduże wymiary oraz naprawdę dobrą kulturę pracy). Gratulujemy!

Palit Geforce GTX 950 StormX - Podsumowanie

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*