Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Obudowy > Obudowy komputerowe – mini-poradnik

Obudowy komputerowe – mini-poradnik

Jak wiemy rynek IT jest jednym z dynamiczniej rozwijających się. Przez ostatnie lata uległ on tak znacznej przemianie, że dla niektórych użytkowników jedynym sposobem aby „zasięgnąć języka” przy zakupie nowego komputera konieczna jest wizyta na przynajmniej jednym z popularnych for tematycznych. Często jednym z ostatnich poruszanych wątków na takich forach jest wybór obudowy i zasilacza. O ile w przypadku tego drugiego świadomość aby wybrać markowy zasilacz uległa na przestrzeni lat jakby poprawie (zapewne w związku z licznymi niezbyt przyjemnymi „przygodami” wielu użytkowników) o tyle w kwestii obudów sprawa nie zawsze jest taka prosta. Z założenia jest to bowiem tylko „opakowanie” komputera i dla części z nas nie ma większego znaczenia co wybierzemy. Szybko okazuje się jednak, że to jaką obudowę wybierzemy w bardzo dużej mierze odzwierciedla nie tylko czas montażu nowego „PieCa” ale także przyszły komfort z użytkowania komputera. Ba, można by to właściwie porównać do wyboru ramy w rowerze czy też typu nadwozia samochodu…

Typowy użytkownik bez problemu może podzielić obudowy PC na „za drogie” oraz „w miarę odpowiednie cenowo”. Do tych drugich bez problemu można zaliczyć tak naprawdę wszystkie, które nie kosztują więcej jak 100zł (oczywiście mowa o nowych egzemplarzach). Są to produkty dla mniej wymagających osób, które zwykle chcą  złożyć komputer w czymkolwiek i nie planują w przyszłości większych modernizacji sprzętowych. Co jednak jeśli ktoś myśli o wszelakiej maści modernizacjach, rozwoju platformy sprzętowej, poprawieniu wentylacji, chłodzeniu wodnym itp.? Naturalnie taka osoba rozgląda się za czymś lepszym, ponieważ już na starcie ma pewne określone wymagania co do obudowy. Co więc mogą zaoferować obudowy za nieco więcej jak 100zł a co oferuje high-end? Można by rzec krótko i treściwie „prawie wszystko”  jednak przejdźmy do konkretów… Zapraszam do mini-poradnika na temat obudów komputerowych.

Jako osoba nieco zaznajomiona z rynkiem obudów na „dzień dobry” śmiało mogę zaproponować kilka podziałów, które będę się starał opisać:

1. Ze względu na cenę (stan z października 2010 r.):

 • podstawowe (często z przedziału 100-200zł)
 • zaawansowane (często z przedziału 200-300zł)
 • dla osób bardzo wymagających (często z przedziału 300-500zł)
 • high-endowe (najczęściej sporo powyżej 500zł)

2. Ze względu na typ konstrukcji:

 • do wentylacji (wszelkie obudowy z ażurowym frontem i/lub topem)
 • wyciszone (obłożone matami lub dodatkowymi porcjami stali i plastiku)

3. Ze względu na design:

 • efektowne (np. intensywne podświetlenie, intensywne kolory, uchwyty, nietypowe rozwiązania itp.)
 • klasyczne (proste bryły, stonowane kolory)
 • do HTPC (obudowy typu poziomego)

4. Ze względu na użyty materiał:

 • stalowe (zdecydowana większość)
 • aluminiowe (zwykle znacznie droższe)

Oczywiście są to raczej podziały podstawowe, gdyż bez problemu można by jeszcze wymienić inne typu obudów (np. pół-otwarte, dla modderów, test-benche itp.) jednak to nie one są przedmiotem dzisiejszego „wywodu”…

Obudowy stalowe i aluminiowe

Od razu na wstępie wyjaśnię podział na obudowy stalowe i aluminiowe. Nie da się ukryć, że na rynku zdecydowana większość jest stalowa podczas gdy aluminium stosowane jest głównie w najbardziej ekstrawaganckich konstrukcjach oraz w HTPC.  Na rynku prym wśród obudów aluminiowych wiedzie przede wszystkim firma Lian Li (aczkolwiek znaleźć można także modele „spod pióra” takich marek jak Antec, Fractal Design, Zalman czy też Silverstone). Jedynym poważnym ich mankamentem jest chyba tylko to, że kosztują one zwykle sporo więcej. Wynika to p części z faktu, że aby konstrukcja z aluminium była wystarczająco sztywna to szkielet musi być znacznie grubszy przez co producent musi użyć większej porcji materiału a to oznacza dodatkowe koszta. No i jest jeszcze oczywiście kwestia prestiżu…

Lian Li PC-P80B

Obudowy stalowe posiadają natomiast praktycznie wszyscy znani nam producenci: Antec, Aerocool, BitFenix, Cooler Master, Corsair, Fractal Design, Lancool, NZXT, Sharkoon, SilentiumPC, Silverstone, Thermaltake, Xigmatek i wielu, wielu inni. Możemy tu znaleźć zarówno produkty stosunkowo tanie (100-200zł) jak też rozwiązania  totalnie high-endowe (500-1000zł). Bez problemu namierzymy tu zwykłe midi-towery jak i ogromne full-towery.

Corsair Obsidian 700D

Obudowy „podstawowe”

Nie da się ukryć, że tego typu konstrukcje interesują bardzo wielu użytkowników (jeśli nie zdecydowaną większość). Obudowy te oferują bowiem m.in. podstawową wentylację (2-4 wentylatory 120 mm) i całkiem sporo miejsca w środku (aczkolwiek często się zdarza, że wysokie coolery CPU się nie zmieszczą). Można wśród nich spotkać przede wszystkim konstrukcje typu midi-tower czyli to, co interesuje większość komputerowych „składaczy”. Często znajdziemy tutaj tzw. bez-narzędziowy montaż napędów i dysków jednak zazwyczaj są to tylko plastikowe uchwyty wobec czego owszem, ułatwią one instalację ale nie wytłumią żadnych ewentualnych drgań. Innym ich poważnymi mankamentem jest stosunkowo cienka blacha (czasem jest to tylko 0,55 mm) co bezpośrednio przekłada się na wagę (5-6kg) a tym samym na mniejszą sztywność i łatwiejsze odkształcenia (aczkolwiek i tutaj są wyjątki co potwierdza firma Chieftec).

Do producentów, którzy posiadają w swojej ofercie warte uwagi tego typu obudowy należą  m.in.:

 • Aerocool (np. PGS Vx-9)
 • Chieftec (np. BD-02B-Sl)
 • Cooler Master (np. Elite 33X)
 • NZXT (np. Beta EVO)
 • Revoltec (np.Seventy 1)
 • Sharkoon (np.Rebel 9 Econo)
 • Thermaltake (np. Wing RS301)
 • Xigmatek (np.Asgard 2)

Cooler Master Elite

Xigmatek Asgard 2

Obudowy zaawansowane

Ta kategoria obudów zwykle oferuje opcje, których modele „podstawowe” nie posiadają (a przynajmniej większość z nich nie posiada). Można tutaj wymienić np. mocniejszy szkielet (grubsza blacha – 0,6 – 0,8 mm), dodatkowe rozwiązania praktyczne (np. aranżacja okablowania z zasilacza, więcej miejsca na wysokie coolery CPU), lepszą jakość wykonania czy też lepszą wentylację (sumarycznie zamontować można nawet 5-6 wentylatorów). Ponadto jeśli dobrze poszukać, to można znaleźć także modele z całym czarnym wnętrzem  (dla niektórych osób jest to czasem bardzo ważne kryterium wyboru). Tutaj także ich wybór sprowadza się do konstrukcji midi-tower.

Do producentów, którzy posiadają w swojej ofercie warte uwagi tego typu obudowy należą  m.in.:

 • Antec (np. Three Hundred)
 • Aerocool (np. PGS Vx-9 Pro)
 • Cooler Master (np. Storm Scout)
 • NZXT (np. M59)
 • SilentiumPC (np. Gladius 600 Pure Black)
 • Xigmatek (np. Midgard)

SilentiumPC Gladius 600 Pure Black

Obudowy dla osób bardzo wymagających

Ta półka cenowa reprezentowana jest przez bardzo solidne obudowy (zwykle blacha ma 0,7-0,9 mm grubości) z dodatkowymi praktycznymi rozwiązaniami (np. łatwiejsza aranżacja chłodzenia wodnego czy też regulacja fabrycznie zamontowanych wentylatorów). Ponadto wydaje się, że charakteryzują się one jeszcze bardziej przemyślanym designem i jeszcze lepszą jakością wykonania zaś czarne wnętrze to tutaj niemalże standard (aczkolwiek wyjątki jeszcze się zdarzają). Większość ich przedstawicieli to midi-towery jednak jeśli dobrze poszukać, to można znaleźć także coś z full-towerów.

Do producentów, którzy posiadają w swojej ofercie warte uwagi tego typu obudowy należą  m.in.:

 • Antec (np. Nine Hundred Two)
 • Cooler Master (np. 690 2 Advanced)
 • Fractal Design (np. Define R3)
 • Lancool (np. K58 i K62)
 • Xigmatek (np. Utgard)

Fractal Design Define R3

Obudowy high-endowe

Obudowy tego typu definiowane są przede wszystkim przez pryzmat gabarytów oraz jakość wykonania. Mają one w środku znacznie więcej miejsca, są sporo cięższe (aczkolwiek jeśli są z aluminium, to będą podobnej wagi co obudowy „ze średniej półki”). Krótko mówiąci mają w sobie „to coś”, co sprawia że są to obudowy co najmniej nietuzinkowe. Na początku tego mini-poradnika przyjąłem, że obudowy high-endowe zaczynają się od ok. 500zł jednak prawda jest taka, że obecnie takie konstrukcje to najczęściej okolice 700-800zł (nieliczne kosztują nawet ok. 2000zł). Naturalnie bez problemu można tu znaleźć konstrukcje typu full-tower a także kompatybilne z płytami E-ATX lub nawet XL-ATX.

Do producentów, którzy posiadają w swojej ofercie warte uwagi tego typu obudowy należą  m.in.:

 • Antec (np.P193)
 • BitFenix (np. Colossus)
 • Cooler Master (np. HAF-X)
 • Corsair (np. 700D)
 • Fractal Design (np. Define XL)
 • Lian Li (np. PC-X2000 TYR)
 • Silverstone (np. Raven 2)

Fractal Design Define XL

Obudowy do wentylacji lub do wyciszenia

W poprzednim „rozdziale” skupiłem się na klasyfikacji obudów głównie pod względem ceny. Nie da się jednak pominąć faktu, że wśród wszystkich tych obudów są dwa główne typy:

 • do wentylacji
 • do wyciszania

W przypadku tych pierwszych są to wszystkie obudowy, które posiadają ażurowy top/front (ewentualnie także i bok) i w których można zamontować pokaźną baterię wentylatorów (od 5 wzwyż). Dzięki temu znacznie skuteczniej potrafią one schłodzić dyski, karty graficzne oraz procesory (różnice temperatur podzespołów między zwykłą obudową a dobrze wentylowaną potrafią dochodzić do 20 stopni!). Są one niezastąpione zwłaszcza podczas cieplejszych dni, kiedy to temperatura otoczenia potrafi oscylować wokół 30 stopni Celsjusza. Niestety „nie ma róży bez kolców”. Obudowy do wentylacji z racji posiadania większej liczby otworów praktycznie nie wyciszają komputera a ponadto im więcej w obudowie otworów tym więcej kurzu dostanie się do wnętrza „PieCa” .

Do producentów, którzy posiadają w swojej ofercie warte uwagi tego typu obudowy należą  m.in.:

 • Aerocool (np. PGS BX-500)
 • Antec (np. Nine Hundre Two)
 • Cooler Master (np. 690 2 Advanced)
 • Corsair (np. 700D )
 • Lian Li (np. PC-P80B)
 • NZXT (np. Tempest EVO)
 • Sharkoon (np. Rebel 9)
 • SilentiumPC (np. Gladius 600 Pure Black )
 • Silverstone (np. Raven 2)

Silverstone Raven 2

W przypadku obudów wyciszonych użytkownik może liczyć na znaczne ograniczenie dźwięków wydobywających się z wnętrza komputera. Są to bowiem konstrukcje gdzie wszelkie otwory zostały zredukowane do absolutnego minimum a producent zastosował maty wyciszające lub dodatkowe porcje stali i/lub plastiku. Skutkuje to oczywiście wzrostem temperatury podzespołów (efekt zauważalny zwłaszcza latem) jednak przy odpowiedniej cyrkulacji powietrza (i odpowiednim wentylatorom) można to w większym stopniu zniwelować. Niewątpliwą różnicą względem standardowej obudowy jest także to, że obudowy te ważą sporo więcej (często powyżej 10kg) i są znacznie stabilniejsze. Często zdarza się, że tego typu obudowy mają przednią klapkę. Niektórym może się to nie podobać jednak klapka także jest elementem redukującym dźwięki (tym bardziej jeśli jest ona obłożona gąbką jak np. Define R3 firmy Fractal Design ).

Do producentów, którzy posiadają w swojej ofercie warte uwagi tego typu obudowy należą  m.in.:

 • Antec (np. P183)
 • Fractal Design (np. Define R3)
 • Lian Li (np. PC-B25F)

Fractal Design Define XL

Obudowy klasyczne, gamingowe i HTPC

Niezależnie od przeznaczenia obudowy każda ma jakiś design. Na początku wyróżniłem trzy typy takich konstrukcji:

 • efektowne
 • klasyczne
 • do HTPC

Ten pierwszy charakteryzowany jest zwykle przez kolorowe podświetlenie (najczęściej na niebiesko i czerwono), jaskrawą kolorystykę, nietypowe kształty frontu, , wycięcia z boku czy też specjalne uchwyty do przenoszenia. Krótko mówiąc w tym przypadku producentom chodzi o to aby przyciągnąć uwagę „nietypowością”.

Do producentów, którzy posiadają w swojej ofercie warte uwagi tego typu obudowy należą  m.in.:

 • Aerocool (np. Strike X)
 • BitFenix (np. Colossus)
 • NZXT (np. Lexa)
 • Thermaltake (np. Element V)

BitFenix Colossus

Obudowy klasyczne to z kolei stosunkowo proste bryły o stonowanych barwach. Ich producenci skupili się przede wszystkim na aspektach funkcjonalnych co nie zmienia faktu, że takie konstrukcje potrafią wyglądać wręcz „majestatycznie”. Wprawdzie sporo zależy także od odpowiedniej kolorystyki jednak i tutaj raczej się nie zawiedziemy (tym bardziej, że niektórzy przewidują kilka odmian kolorystycznych).

Do producentów, którzy posiadają w swojej ofercie warte uwagi tego typu obudowy należą  m.in.:

 • Antec (np. Three Hundred)
 • Fractal Design (np. Define R3)
 • SilentiumPC (Gladius 600 Pure Black)

Fractal Design Define R3

HTPC to teoretycznie jakby trochę oddzielna tematyka jednak i na tym polu poszczególni producenci próbują się wyróżniać. Co ciekawe wydaje się, że wśród tego typu rozwiązań jest więcej modeli opartych o aluminium szczotkowane (zapewne decydują o tym względy czysto estetyczne). Większość produktów z tej półki jest kompatybilna jedynie z płytami micro-ATX oraz mini-ITX jednak jeśli dobrze poszukać, to znajdzie się także modele oferujące support pełnego ATX. Mankamentem tego typu rozwiązań jest to, że często są one droższe (zwłaszcza jeśli są aluminiowe oraz mają w standardzie wyświetlacz i pilot) oraz ograniczają dobór karty graficznej (w rzadko której stylowej obudowie HTPC zmieści się karta dłuższa niż 25cm).

Do producentów, którzy posiadają w swojej ofercie warte uwagi tego typu obudowy należą  m.in.:

 • Antec (np. Fusion Remote)
 • Cooler Master (np. Elite 360)
 • Lian Li (np. PC-C50)
 • NOX (np. Media 2)
 • OrigenAE (np. S16V)
 • Fractal Design (np. Array R2)
 • Zalman (np. HD160XT Plus)

Antec Fusion Remote Black

Słowo na niedzielę czyli podsumowanie

Znając mniej więcej poszczególne odmiany obudów zastanawiać by się można czym konkretnym poszczególni producenci przyciągają do siebie użytkowników? (oczywiście poza konkurencyjną ceną) Tutaj też sprawa wygląda pozornie stosunkowo prosto…Ogólnie chodzi po prostu o to, aby „sprezentować coś podobnego co ma konkurencja ale żeby nie było to takie samo”. Brzmi trochę dziwnie? I słusznie…

Wyobraźmy sobie, że co jakiś czas ktoś zaproponuje rozwiązanie, którego naprawdę wcześniej nie było jak np. otwór w tacce na płytę główną. Na początku wszyscy użytkownicy będą bardzo zainteresowani takim produktem Obudowy komputerowe – poradnik(w końcu to coś nowego) jednak po jakimś czasie rozwiązanie takie znajdzie się u kogoś innego tylko, że np. wspomniany otwór będzie już miał inny kształt lub będzie większy. Efekt? Nowy pomysł staje się standardem. Podobnie zresztą sytuacja wyglądała z aranżacją okablowania z zasilacza, bez-narzędziowym montażem kart rozszerzeń, czarnym wnętrzem czy też montażem chłodnic na górze…

Obecnie zaobserwować można kilka takich nowych „trendów”, którymi kuszą poszczególni producenci:

 • stelaże do kart graficznych
 • porty USB 3.0 w obrębie panelu I/O
 • zaawansowana regulacja pracy fabrycznych wentylatorów
 • dostęp do przednich wentylatorów bez zdejmowania boku
 • możliwość dokupienia boku z oknem o określonym design’ie
 • bardziej zaawansowana aranżacja okablowania z zasilacza (dodatkowe uchwyty na kable)

Jak daleko producenci się posuną aby pozyskać nowych zwolenników/użytkowników? Zapewne nie będą to zbyt drogie pomysły skoro mają trafić do „mas” wobec czego nie spodziewałbym się np. dotykowych wyświetlaczy, konstrukcji o zmiennym kształcie i kolorze czy też komputerów uruchamianych na daną komendę-hasło. No ale kto wie, może kiedyś…

Mam nadzieję, że ten mini-poradni w jakimś stopniu ukazał to, z jakim rynkiem mamy do czynienia i że mimo swojego bogactwa są w nim pewne zależności. Mam też nadzieję, że po tej „lekturze” przynajmniej część osób będzie teraz patrzeć na poszczególne obudowy choć odrobinę bardziej profesjonalnym okiem. Czy są zatem obudowy idealne lub też uniwersalne? Niestety ale nie. Zawsze bowiem ktoś znajdzie jakieś „ale”. Sprawa ta jest tym bardziej wątpliwa, że ostatecznie każdy użytkownik ma przecież swój własny gust a gustach zwykle się przecież nie dyskutuje…

One Comment

 1. Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł na kategorie obudów? :)

Trackbacks for this post

 1. Fractal Design Arc – nadciąga kolejny hit? – BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy...po prostu to, co najlepsze! - [...] inne podejście Fractal Design. Model Arc jest bowiem przedstawicielem obudów stworzonych do wentylacji. Mamy tu bowiem ażurowy front oraz…
 2. Antec Six Hundred V2 – gaming style – BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy...po prostu to, co najlepsze! - [...] s); })(); 2 201122Antec Six Hundred V2 – gaming styleDodaj komentarz »Jak pamiętamy z mini-poradnika obudowy komputerowe możemy…
 3. Cooler Master Silencio 550 czyli kolejna próba wyciszenia obudowy – BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy...po prostu to, co najlepsze! - [...] nazwę Silencio 550 i jak by nie patrzeć w sporej części stylizowany jest na na konstrukcji typu Fractal Design…
 4. Scythe Ares czyli Enermax Hoplite według japońskiego potentata | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] mini-poradniku na temat obudów komputerowych dość wyraźnie wspomniane było, że dość normalnym zjawiskiem jest, że niektórzy producenci [...]

Leave a Comment

*