Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie wodne > NZXT Kraken X61 – wodny potwór?

NZXT Kraken X61 – wodny potwór?

NZXT Kraken X61 - Test

Wydaje się, że mimo wszelakich „akcji” Asetek w celu obrony rzekomych patentów gotowe zestawy LC czeka w końcu ewolucja do takiego poziomu, że nie tylko uzyskiwać będziemy bardzo rozsądną wydajność ale również nie będzie to uzyskane kosztem bardzo głośnych wentylatorów-suszarek. Wydaje się, że już od czasów nowej generacji Kuhlerów od Antec jesteśmy świadkami takich właśnie wydarzeń. Dzisiaj zapoznamy się z czymś z niemal najwyższej półki jeśli chodzi o gotowe zestawy LC. Dziś sprawdzimy w praktyce możliwości NZXT Kraken X61. Czy jest to dosłownie wodny potwór czy też tylko kolejne typowe gotowe LC? Ano przekonajmy się!

NZXT Kraken X61 - OpakowanieNZXT Kraken X61 – z czym to się woduje?

NZXT Kraken X61 to przykład gotowego zestawu LC opartego przede wszystkim o elementy charakterystyczne dla typowego większego „gotowca LC”. Mamy tutaj bowiem do czynienia z aluminiową chłodnicą typu 280 (dedykowaną wentylatorom typu 140 mm) oraz niemal typową bloko-pompką zasilaną złączem SATA. Grubość całego „tandemu” (w sensie chłodnica + wentylator) to ok. 52 mm. Na szczęście zatem nie jest tutaj od razu wymagana potężna i bardzo droga obudowa do LC – wystarczą tutaj obudowy w stylu Fractal Design Core 3300 czy też SilentiumPC Gladius X60, które to kosztują obecnie niespełna 300 zł. Co zaś się tyczy zastosowanych tutaj węży to są one elastyczne, mają one grubość rzędu 11 mm a z racji połączenia „na stałe” raczej nie mamy niestety możliwości ich ewentualnej wymiany (co jest rzeczą typową dla gotowych zestawów chłodzenia wodnego).

NZXT Kraken X61 - Zestaw LC w pełnej krasie

NZXT Kraken X61 - Zestaw LC w pełnej krasie

Podstawa bloku wodnego jest okrągła, miedziana i fabrycznie jest na niej już pre-aplikowana pasta termoprzewodząca. Oczywiście na potrzeby naszych testów my jej nie używaliśmy ale jeśli ktoś nie walczy o każdy stopień Celsjusza to nie musimy jej usuwać.

NZXT Kraken X61 - Zasilanie pompki na SATA

NZXT Kraken X61 – montaż zestawu LC

Poza niezbędnymi akcesoriami montażowymi dla platformy AMD i Intel producent dołącza do NZXT Kraken X61 także dwa wentylatory typu 140 mm z PWM (z teoretycznie max. 1800 obr./min.). Wentylatory te maja czarne obudowy i białe łopatki a zatem wskazane są do obudów w stylu Fractal Design czy też oczywiście do niektórych obudów NZXT.

NZXT Kraken X61 - Akcesoria

Jeśli chodzi o planowanie pracy z NZXT Kraken X61, to oczywiście musimy zacząć od poprawnego montażu. Osobiście określiłbym go jako „zaawansowany” ale też i w miarę „intuicyjny” (a przynajmniej dla wprawniejszej osoby). Niestety dołączana instrukcja pozostawia trochę życzenia pod względem przejrzystości a zatem faktycznie lepiej mieć już jakąś wprawę w montażach systemów chłodzących podobnego typu. Z całą pewnością tego typu montaż jest sporo łatwiejszy aniżeli typowego zestawu LC od Asetek, jednak i tak doświadczenie w tej materii jest tutaj po prostu mile widziane. W każdym razie po całym procesie montażu NZXT Kraken X61 mamy mniej więcej następujący widok (węże można ulokować tak aby nie przesłaniały banków pamięci):

NZXT Kraken X61 - Montaż

NZXT Kraken X61 - Montaż

NZXT Kraken X61 – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności zestawu LC NZXT Kraken X61 wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,8 GHz (@ 1,40 V)
 • Płyta główna: Asus P8P67 PRO
 • Karta graficzna: Zotac Geforce GT640
 • Pamięć RAM: 4GB, Patriot 1600 MHz
 • SSD: 1x SSD 64GB OCZ Solid 3
 • HDD: 1x HDD WD
 • Obudowa: Antec P380
 • Zasilacz: Fractal Design Newton R3 800W

Warto w tym miejscu nadmienić, że w przypadku obudowy Antec P380 chłodnicy do topu nie przykręcimy przy pomocy wszystkich śrubek. Wynika to z ustawień i rozmiarów szczelin montażowych dla wentylatorów / chłodnic. Naturalnie nie jest to żaden problem, grunt żeby chłodnica była przymocowana chociaż w połowie ;)

NZXT Kraken X61 - Montaż w Antec P380

NZXT Kraken X61 - Platforma testowa

NZXT Kraken X61 – testy wydajności i kultura pracy

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja OCCT 4.4.0. Czas trwania każdego testu to 20 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut. Odczytem temperatury „zajmował się” sprawdzony program RealTemp 3.60 w tandemie z HWMonitor (do wykresu spisywany był zawsze najsłabszy wynik czyli temperatura odczytana z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego tutaj zestawu LC użyto pasty klasy Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od ok. 23 do ok. 24 stopni Celsjusza.

Sposób testowania NZXT Kraken X61 (tryby wentylatorów):

 • @ MAX. RPM (realnie ok. 1900 obr./min.)
 • @ MIN. RPM (realnie ok. 800 obr./min.)

NZXT Kraken X61 - Wydajność

NZXT Kraken X61 - dBA

Powyższe wyniki chyba dość jednoznacznie wskazują, że NZXT Kraken X61 jest naprawdę bardzo wydajną opcją i to nawet kiedy wentylatory pracują @ 800 RPM. Przy 800 obr./min. zestaw ten wypada realnie trochę tylko słabiej niż high-endowy cooler CPU w postaci np. Noctua NH-D15 (66 stopni Celsjusza) zaś przy maksymalnych obrotach Kraken X61 jest nawet wydajniejszy od tegoż coolera CPU (uzyskano raptem 62 stopnie Celsjusza). Naturalnie topowa wydajność uzyskiwana jest tutaj kosztem wyraźnie już słyszalnych wentylatorów (ponad 61 dBA). Tak naprawdę nie zalecam na co dzień tego typu śmigieł używać z prędkościami większymi niż 1200 obr./min. ale i tak NZXT Kraken X61 pozostawia raczej pozytywne wrażenia. Nie mam również zastrzeżeń do pracy pompki. Tak naprawdę to przy wentylatorach pracujących @ 800 RPM zestaw taki można pod kątem kultury pracy niemal porównywać z prawdziwym chłodzeniem wodnym.

NZXT Kraken X61 – podsumowanie wodnego potwora

NZXT Kraken X61 to przykład gotowego zestawu LC gdzie wysoka wydajność to fakt nawet przy niższych wartościach obrotów wentylatorów. Mało tego, pompka pracuje tutaj cichutko a zatem można ten zestaw polecić nawet i cichofilom (oczywiście przy założeniu, że wentylatory nie będą pracować szybciej niż 1200 obr./min.). Zestaw ten kosztuje obecnie ok. 700 zł a zatem nie jest to tanie i idealnie wpasowane w rynek rozwiązanie (tym bardziej, że za ok. 1000 zł złożyć już można prawdziwe chłodzenie wodne z rezerwuarem).

Z naszej strony możemy jednak NZXT Kraken X61 przyznać zasłużoną nagrodę POWER! (za naprawdę wysoką wydajność) ale też jednocześnie uprzedzamy przed naprawdę sporym szumem jeśli będziemy pracować z wentylatorami przy maksymalnych obrotach (co jest jeszcze normą przy gotowych zestawach LC).

NZXT Kraken X61 - Podsumowanie

One Comment

 1. Ano faktycznie potwór z głębin ;)

Leave a Comment

*