Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Karty graficzne > nVidia i nietypowe problemy Fermiego

nVidia i nietypowe problemy Fermiego

Złożyłeś właśnie nowy komputer oparty o jedną z topowych kart nVidii z serii GTX400 lub GTX500 i komputer nie chce się uruchomić lub zawiesza się tuz po zalogowaniu (albo nawet w jego trakcie)? Jeśli jesteś pewien, że wyeliminowałeś wszystkie podstawowe czynniki hardware’owo-software’owe (nowe sterowniki, reinstalacja systemu, zmiana zasilacza, nowy dysk, inne pamięci), to śmiało możesz podejrzewać kartę graficzną. Niezależnie od tego, czy mowa o platformie złożonej na Intelu czy na AMD część użytkowników zawsze zgłasza podobne oznaki nietypowego zjawiska – niekompatybilności Fermiego z niektórymi płytami głównymi.

Na oficjalnym forum nVidii powstał specjalny „wątek”, w którym mnóstwo użytkowników zgłasza wszelkie swoje problemy z kartami z serii GTX400/GTX500 (w tym „freez”y nawet w BIOSie) oraz sposoby, które mogą (ale nie muszą) je rozwiązać. Okazuje się więc, że zwykle nie pomaga tutaj (a przynajmniej nie na stałe):

 • zmiana sterowników
 • reinstalacja systemu
 • zmiana zasilacza
 • zmiana BIOSu karty
 • zmiana BIOSu płyty głównej
 • przełożenie karty do innego slotu PCI-E

To co może pomóc (ale wcale nie musi – część przypadków jest ponoć indywidualna) to natomiast m.in.:

 • ustawienie częstotliwości PCI-E na 100, 103, 105 lub 110 MHz
 • ustawienie „na sztywno” ile mocy ma dostarczać slot PCI-E
 • wymuszenie działania trybu PCI-E x4 lub x2
 • manipulacja napięciem NB
 • wymiana płyty głównej
 • wymiana karty graficznej

Na chwilę obecną problem „niekompatybilności Fermiego” jest na tyle „wszechstronny”, że nawet nie da się ustalić czy chodzi o poszczególne rewizje kart graficznych czy też o to, że po prostu „ten typ tak ma”. W każdym razie zanim zdecydujemy się na zakup nowego komputera poza zapoznaniem się ze wspomnianym wątkiem trzeba także po prostu trzymać kciuki za to, aby nic się „nie gryzło”. Co na to nVidia? Na razie ma w planach nowe sterowniki i serię kart Geforce GTX560…

Źródło: nVidia.com (forum)

3 komentarze

 1. optymalizator Prawi:

  nVidia wymiata…Po kilku miesiącach narzekań użytkowników na oficjalnym forum „zielonych” w końcu ktoś z przedstawicielstwa raczył zabrać głos i co? Oczywiście wstępnie się „wypięli”:

  „I just wanted to pop into this thread and let everyone know that we are definitely aware of the complaints and are looking into the issue. I realize that within the context of the forum this seems like a common or obvious problem, but we have not yet been able to reproduce it in our labs. This has been a high volume series of cards, yet our partners have not reported any unusual return rates. We also haven’t seen this issue on the NVIDIA designed and built cards that we sell and support directly.”

  No nic tylko wielki ROTFL…

 2. @optymalizator, no nie wiem, z tego tekstu który dałeś nie wynika, że się „wypięli”, tylko że nie stwierdzili w swoich testach występowania tej przypadłości, a to dwie różne rzeczy. Możesz domniemywać, że olewają, lecz przy tak dużej ilości zgłoszeń każda szanująca się firma na pewno zareaguje i przynajmniej będzie starała się rozwiązać problem.

 3. optymalizator Prawi:

  @ Mariusz Kołacz
  No fakt, starają się to „załatwić” już bodajże ponad pół roku (bo przez pierwszych kilka miesięcy w ogóle się tym nie przejmowali). Jak dla mnie nVidia straciła / straci w ten sposób sporo klientów…

Trackbacks for this post

 1. Geforce 266.58 WHQL – update “zielonych” sterowników – BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy...po prostu to, co najlepsze! - [...] Swoją drogą ciekawe czy sterowniki te cokolwiek pomagają w coraz bardziej popularnych “fochach Fermiego“. Oczywiście sterowniki te pobrać można m.in.…
 2. Problemy nVidia z nadmiernie podkręconymi kartami graficznymi czy fochy Keplera? | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] dziwna sprawa? A może karty te cierpią na “fochy Keplera” (odpowiednik “fochów Fermiego“) przy określonym napięciu pracy GPU? Cóż,…

Leave a Comment

*