Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-U9S – asymetryczny towerek

Noctua NH-U9S – asymetryczny towerek

Noctua NH-U9S - Test

Nieco ponad miesiąc temu firma Noctua zadebiutowała kolejnymi coolerami CPU. Wśród debiutanckich coolerów był m.in. model NH-U9S. Czy taki kompaktowy towerek faktycznie potrafi podołać odprowadzaniu nadmiaru ciepła z cztero-rdzeniowego procesora i to po overclockingu? Cóż, za chwilę wszystko i wszystkim wyjaśnimy. Zapraszamy na testy Noctua NH-U9S!

Noctua NH-U9S - Opakowanie

Noctua NH-U9S – mały tower „spod pióra” Austriaków

Noctua NH-U9S to jak wiadomo od czasów oficjalnych zapowiedzi nieduża konstrukcja typu tower. Mamy tutaj do czynienia z dość szerokim systemem aluminiowych żeberek połączonych pięcioma 6 mm miedzianymi heat-pipe’ami (i dodatkowo niklowanymi). Wraz z zamontowanym przednim wentylatorem całość ma naprawdę kompaktowe gabaryty (125 x 95 x 95 mm – wysokość x szerokość x długość). System aluminiowych żeberek schładzany jest tutaj domyślnie przez jeden wentylator typu NF-A9 PWM (o spektrum pracy 800-2000 obr./min.) ale dołączane dodatkowe clipy umożliwiają montaż drugiego wentylatora typu 92 mm. Warto też nadmienić, że sam radiator jest asymetryczny dzięki czemu w teorii nie powinniśmy martwić się o kolizję z wysokimi radiatorami pamięci RAM. Jak to jednak jest w praktyce? Ano wszystko za chwilkę się wyjaśni…

Noctua NH-U9S - W pełnej krasie

Noctua NH-U9S - W pełnej krasie

Noctua NH-U9S - Widok z boku

Noctua NH-U9S posiada tzw. „klasyczną” podstawę (czyli bez H.D.T.) wykończoną w sposób niemal charakterystyczny dla coolerów tej marki. Sama podstawa NH-U9S nie jest wprawdzie idealnym lustrem, jednak mimo to całość wygląda na naprawdę nieźle wykończoną (patrz poniższe zdjęcie).

Noctua NH-U9S - Podstawa

Montujemy Noctua NH-U9S

Poza samym coolerem CPU i niezbędnymi akcesoriami montażowymi (tak na platformę AMD jak i na platformę Intel) Noctua dołącza do NH-U9S:

 • reduktor obrotów wentylatora
 • instrukcje montażowe (i dla AMD i dla Intel)
 • dedykowany klucz do dokręcania śrub montażowych
 • bardzo dobrą pastę termoprzewodzącą (wiadomo, NT-H1)
 • parę clipów do montażu opcjonalnego drugiego wentylatora 92 mm

Noctua NH-U9S - Akcesoria

Jeśli chodzi o sposób montażu Noctua NH-U9S, to wygląda on niemal dokładnie tak samo jak w przypadku NH-U12S (czyli jest dość zaawansowany ale i też w miarę intuicyjny). Najpierw przewlekamy zatem przez płytę główną backplate ze śrubami a potem skręcamy ranki montażowe i przykręcamy do nich cooler CPU. W każdym razie po zakończonym procesie montażu Noctua NH-U9S powinniśmy mieć mniej więcej następujący widok (żaden bank pamięci nie jest przesłonięty):

Noctua NH-U9S - Montaż

Noctua NH-U9S - Montaż

Noctua NM-i115x SecuFirm2 w akcji:

Noctua NH-U9S - Montaż

Oczywiście z racji stosowania w montażu backplate’u radzę cały proces instalacji NH-U9S wykonywać przy płycie głównej wyjętej z obudowy. No chyba, że ktoś ma wystarczającą dużą obudowę oraz dodatkowe pokłady cierpliwości ;)

Noctua NH-U9S – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności Noctua NH-U9S wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,8 GHz (1,40 V)
 • Płyta główna: Asus P8P67 PRO
 • Karta graficzna: ZOTAC Geforce GT640
 • Pamięć RAM: 4GB, Patriot 1600 MHz
 • SSD: 1x SSD 64GB OCZ Solid 3
 • HDD: 1x HDD WD 1TB
 • Zasilacz: Fractal Design Newton 800W R2
 • Obudowa: Fractal Design Define XL R2

Noctua NH-U9S - Platforma testowa

Noctua NH-U9S – testy wydajności

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 15 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut) zaś odczytem temperatury “zajmował się” program RealTemp 3.60 w tandemie z HWMonitor (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego tutaj coolera CPU użyto pasty Noctua NT-H1. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od 23 do 24 stopni Celsjusza.

Sposób testowania Noctua NH-U9S:

 • 1x wentylator NF-A9 PWM @ 100%
 • 1x wentylator NF-A9 PWM @ 70% (sterowanie PWM)
 • 2x wentylator NF-A9 PWM @ 100%
 • 2x wentylator NF-A9 PWM @ 70% (sterowanie PWM)

Noctua NH-U9S - Wydajność

Jak więc widać Noctua NH-U9S to całkiem wydajna rzecz jak na swoje gabaryty aczkolwiek wiadomo, do ścisłej czołówki sporo tej konstrukcji brakuje. Cooler ten okazał się mniej więcej tak samo wydajny jak gotowy zestaw wodny niby-LC od Antec (H20 650) czy też wyższy tower klasy SilentiumPC Fera 2. Cóż, widać wyraźnie że tutaj głównym celem Austriaków nie była jakaś mega-wydajność ale raczej rozsądna wydajność w rozsądnych gabarytach i to się akurat udało.

Noctua NH-U9S – poziom głośności

Noctua NH-U9S - dBA

Jeśli zaś chodzi o kulturę pracy wentylatora dołączanego do Noctua NH-U9S, to nawet przy maksymalnych obrotach jest on absolutnie akceptowalny (52,6 dBA). Co ciekawe wraz z zastosowaniem sterowania wentylatorów poprzez PWM mamy już absolutnie cichutkie chłodzenie (niespełna 50 dBA) i osobiście zalecałbym właśnie sterowanie PWM, dołączanym reduktorem RPM albo jakimś panelem sterującym. Wtedy to będziemy mieli 100% satysfakcji jeśli komuś zależy na super-ciszy.

Noctua NH-U9S – podsumowanie

Noctua NH-U9S to bardzo ciekawy nieduży asymetryczny tower oferujący niezłą wydajność jak na swoje gabaryty (jest to poziom wydajności, który zadowoli większość overclockerów). Kolejna kwestia, która jest tutaj „in plus” to oczywiście gabaryty coolera oraz brak kolizji z bankami pamięci RAM (a przynajmniej w przypadku platformy Intel). Jeszcze jednym atutem przemawiającym za NH-U9S jest tutaj dołączony wentylator, który to jest akceptowalny nawet przy maksymalnych obrotach. Z naszej strony śmiało możemy zatem przyznać temu coolerowi CPU dwie nagrody: SUPER SILENT (za wysoką kulturę pracy) oraz 100% QUALITY (za jakość wykonania). Gratulujemy!

Noctua NH-U9S - Podsumowanie

One Comment

 1. Szczerze? Chyba bym.wolał dopłacić do NH-U12S ;)

Leave a Comment

*