Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-U14S – smukły high-end

Noctua NH-U14S – smukły high-end

Noctua NH-U14S - Test coolera

Kilka tygodni temu mieliśmy okazję zweryfikować możliwości najnowszej koncepcji od Noctua – coolera CPU o nazwie NH-U12S. Dziś przyjrzymy się jego „większemu braciszkowi” czyli modelowi NH-U14S. Jest to potężniejsza konstrukcja niż NH-U12S a zatem jest to też w założeniu jeszcze wyższy high-end. Jak to jednak wygląda w praktyce? Przekonajmy się. Zapraszam na test.

Noctua NH-U14S – nowy high-end od Austriaków

Noctua NH-U14S to przykład bardzo wysokiego ale też stosunkowo wąskiego coolera CPU. Jego wymiary to bowiem 165 x 150 x 78 mm (wysokość x szerokość x długość) a zatem musimy liczyć z tym, że potrzeba do niego posiadać dość szeroką obudowę komputerową. Konstrukcja Noctua NH-U14S oparta jest o sześć miedzianych (oraz poniklowanych) 6 mm heat-pipe’ów, tzw. klasyczną podstawę oraz system raczej prostych, aluminiowych finów z „wypustkami” w każdym narożu. Fabrycznie mamy tutaj zamontowany wentylator z serii NF-A15 PWM o spektrum pracy 300 – 1500 obr./min. (dla przypomnienia podam tylko, że typowy wentylator z tej serii pracuje z max. 1200 obr./min.). Producent przewidział tutaj także montaż drugiego opcjonalnego takiego samego wentylatora (po drugiej stronie radiatora) zaś stosowne clipy montażowe są w akcesoriach dołączanych do coolera.

 Noctua NH-U14S - Widok ogólny

Noctua NH-U14S - Widok ogólny

Noctua NH-U14S - Widok z przodu

Noctua NH-U14S - Widok z tyłu

Noctua NH-U14S - Podstawa

Montujemy Noctua NH-U14S

Poza coolerem CPU i niezbędnymi akcesoriami montażowymi (i na platformę AMD i na platformę Intel) producent dołącza także:

  • adapter zmniejszający obroty wentylatora
  • świetną pastę termoprzewodzącą (Noctua NT-H1)
  • dedykowany klucz-wkrętak do dokręcania śrub montażowych
  • druciki montażowe do montażu drugiego, opcjonalnego wentylatora

Noctua NH-U14S - Akcesoria

Jeśli zaś chodzi o sposób montażu Noctua NH-U14S, to wygląda on dokładnie tak samo jak w przypadku NH-U12S. Najpierw bowiem musimy połączyć backplate z dwoma ramkami montażowymi (montowanymi od strony procesora) a następnie całość skręcamy przy pomocy dwóch śrubek. W każdym razie po zakończonym procesie montażu Noctua NH-U14S powinniśmy mieć mniej więcej następujący widok:

Noctua NH-U14S - Montaż

Noctua NH-U14S – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności Noctua NH-U14S wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

Platforma testowa z jednym wentylatorem:

Noctua NH-U14S - Platforma testowa

Platforma testowa z dwoma wentylatorami:

Noctua NH-U14S - Platforma testowa

Noctua NH-U12S – testy wydajności

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 15 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut) zaś odczytem temperatury “zajmował się” program RealTemp 3.60 w tandemie z HWMonitor (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego tutaj coolera CPU użyto pasty Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od 22 do 23 stopni Celsjusza. Co ciekawe w przypadku tego coolera postanowiliśmy zweryfikować jego wydajność nie tylko z jednym wentylatorem ale także z dwoma (do jego poprawnego montażu potrzebny był pakiet grubszych podkładek do wentylatora z zestawu akcesoriów NH-U12S).

Sposób testowania Noctua NH-U14S :

  • 1x NF-A15 PWM @ 100%
  • 1x NF-A15 PWM @ 73% (adapter-reduktor)
  • 2x NF-A15 PWM @ 100%
  • 2x NF-A15 PWM @ 73% (adapter-reduktor)

Noctua NH-U14S - Wydajność

Wyniki chyba dość jednoznacznie wskazują, że Noctua NH-U14S jest wyraźnie wydajniejszą opcją niż NH-U12S. W przypadku testów z jednym wentylatorem różnica wydajności jest rzędu 4 stopni Celsjusza (67 vs 71). Co ciekawe po dołożeniu do NH-U14S drugiego wentylatora zyskujemy raptem 1 stopień Celsjusza (a przynajmniej w naszych warunkach testowych).

Noctua NH-U14S – klasa poziomu głośności

Noctua NH-U14S - Głośność

Jeśli chodzi o kulturę pracy wentylatora z Noctua NH-U14S, to jest dokładnie tak samo jak w przypadku NH-U12S. Z zastosowaniem reduktora obrotów mamy bardzo ciche chłodzenie, jednak przy max. obrotach wentylator ten już dość mocno słychać.

Noctua NH-U14S – podsumowanie

Noctua NH-U14S to wysoki tower z dużo większym zapasem wydajności niż NH-U12S. Oczywiście z racji „high-endowości” cooler ten nie należy do tanich – na naszym rynku kosztuje on ok. 300 zł (sugerowana cena detaliczna). Z naszej strony śmiało możemy przyznać temu coolerowi CPU nagrodę TOP PERFORMANCE! (za topową wysoką wydajność) oraz QUALITY! (za bardzo dobrą jakość wykonania).

Noctua NH-U14S - Podsumowanie

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*