Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-U12S – nieduży tower klasy premium

Noctua NH-U12S – nieduży tower klasy premium

Noctua NH-U12S - Test

Raptem kilka tygodni temu austriacki potentat – Noctua – wprowadził do swojej oferty nowe oolery CPU – NH-U12S oraz NH-U14S – a już trafiły one do rąk wybranych testerów i redakcji. W naszej „łapki” też trafiło małe co nieco i dziś mamy okazję zapoznać się bliżej z modelem NH-U12S. Jest to w założeniu nieduży tower ale jak przystało na tą markę jest on też w teorii na dzień dobry coolerem z tzw. klasy premium. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czego możemy spodziewać się po Noctua NH-U12S? Zapraszam na test tego nowego coolera CPU.

Noctua NH-U12S czyli co nowego u Austriaków?

Jak wiemy firma Noctua zbyt często nie wprowadza do oferty nowych coollerów CPU, jednak jeśli już je wprowadza to zwykle słychać o tym głośno i długo. Podejrzewam, że nie inaczej będzie w przypadku modelu NH-U12S. Jest to bowiem cooler typu tower o umiarkowanej wysokości ale też jednocześnie dość wąski (158 x 125 x 71 mm – wysokość x szerokość x długość). Dzięki temu producent ma niemal zagwarantowaną kompatybilność z dużą ilością obudów oraz pamięciami RAM z wysokimi radiatorami. Sama konstrukcja jest z kolei oparta o pięć 6 mm heat-pipe’ów oraz stosunkowo prosty system aluminiowych żeberek z logo producenta na topowym finie. Naturalnie jak przystało na Noctua tak i w przypadku NH-U12S całość jest niklowana. Całość schładza tutaj natomiast wentylator typu 120 mm z serii NF-F12 PWM (max. 1500 obr./min.).

Noctua NH-U12S - W pełnej krasie

Noctua NH-U12S - W pełnej krasie

Noctua NH-U12S - Widok z tyłuPodstawa jest tutaj klasyczna i jest ładnie oszlifowana. Wprawdzie nie jest to przysłowiowe lustro, jednak wiemy z praktyki, że nie to jest zwykle najważniejsze ;)

Noctua NH-U12S - Podstawa coolera CPU

Montujemy Noctua NH-U12S

Wraz z Noctua NH-U12S otrzymujemy 3-częściowy zestaw akcesoriów – zestaw dla AMD, zestaw dla Intel oraz zestaw „wspólny”. Poszczególne zestawy są zapakowane w oddzielne pudelka więc nie ma mowy o pomyłce. Co zaś się tyczy samego procesu montażu, to przypomina on ten stosowany przez producenta chociażby w przypadku NH-L12. Wprawdzie mamy tutaj nieco inny backplate ale zasada jest oczywiście ta sama – najpierw mocujemy backplate i ramki montażowe a dopiero potem do całości przykręcamy dwiema śrubkami radiator (wentylator należy zdjąć przed montażem).

 Noctua NH-U12S - Akcesoria montażowe

Noctua NH-U12S - Montaż

Warto także zaznaczyć, że dzięki odpowiednim gabarytom Noctua NH-U12S faktycznie nie koliduje z wysokimi radiatorami na pamięciach RAM (a przynajmniej w przypadku montażu na platformie w taki sposób, że wentylator „dmucha” w stronę tylu obudowy).

Noctua NH-U12S - Montaż

Noctua NH-U12S – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności Noctua NH-U12S wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

Noctua NH-U12S - Platforma testowa

Noctua NH-U12S – testy wydajności

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 15 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program RealTemp 3.60 w tandemie z HWMonitor (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego tutaj coolera CPU użyto pasty Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od 22 do 23 stopni Celsjusza. Co ciekawe w przypadku tego coolera postanowiliśmy zweryfikować jego wydajność nie tylko z jednym wentylatorem ale także z dwoma (do jego poprawnego montażu potrzebny był pakiet grubszych podkładek do wentylatora z zestawu akcesoriów NH-U12S).

Noctua NH-U12S - Platforma testowa 2x NF-F12 PWM

Sposób testowania Noctua NH-U12S :

  • 1x NF-F12 PWM @ 100%
  • 1x NF-F12 PWM @ 73% (adapter-reduktor)
  • 2x NF-F12 PWM @ 100%
  • 2x NF-F12 PWM @ 73% (adapter-reduktor)

Noctua NH-U12S - Wydajność

Trzeba przyznać, że Noctua NH-U12S oferuje naprawdę całkiem konkretną wydajność. Procesor Intel Core i5 2500k przy 1,40V nie należy na pewno już do bardzo chłodnych, jednak nie przeszkodziło to do schłodzenia do poziomu nawet 71 stopni Celsjusza. Co ciekawe po dodaniu drugiego wentylatora zyskujemy kolejne 3 stopnie Celsjusza. Jakby więc nie patrzeć wydajność Noctua NH-U12S jest w pełni zadowalająca nawet do bardzo mocnego OC.

Noctua NH-U12S – klasa poziomu głośności

Noctua NH-U12S - głośnośćW kwestii kultury pracy wentylatora z serii NF-F12 PWM to trzeba przyznać, że jest on cichy ale…zdecydowanie poniżej 1500 RPM. Malo tego, według mnie dopiero pułap 1100 obr./min. możemy uznać za bardzo cichy i takowy polecamy dla zwolenników ciszy (2 klasa głośności).

Noctua NH-U12S – podsumowanie

Noctua NH-U12S to wprawdzie stosunkowo nieduży tower ale mimo to jest on bardzo wydajny. Wydaje się, że austriackiej firmie udało się z powodzeniem kontynuować politykę nietuzinkowych konstrukcji i nie tylko. W przypadku NH-U12S możemy bowiem liczyć także na brak kolizji z wysokimi radiatorami pamięci RAM (przynajmniej na platformie Intel) oraz – jak zwykle – na bogate wyposażenie. Naturalnie z racji „high-endowości” cooler ten nie należy do zbyt tanich – na naszym rynku kosztuje on ok. 260 zł (sugerowana cena detaliczna). Z naszej strony możemy śmiało przyznać temu coolerowi nagrodę POWER! (za bardzo wysoką wydajność) oraz QUALITY! (za bardzo dobrą jakość wykonania). Gratulujemy!

Noctua NH-U12S - Podsumowanie

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*