Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-L9x65 – upgrade horyzontalnej opcji

Noctua NH-L9x65 – upgrade horyzontalnej opcji

Noctua NH-L9x65 - Test

Dawno, dawno temu (a dokładnie w listopadzie 2012) mieliśmy styczność z pierwszym naprawdę kompaktowym coolerem CPU od NoctuaNH-L9i. Mamy jednak rok 2015 i austriacki potentat zdecydował się na mocny upgrade tego typu koncepcji. Oto bowiem jakiś czas temu wprowadzono do oferty Noctua model NH-L9x65. Czy faktycznie jest to mocny upgrade i bez obaw możemy tego typu cooler stosować w przypadku posiadania wydajnych procesorów? A może możemy się już tutaj pokusić o w miarę rozsądny overclocking? Cóż przekonajmy się! Zapraszamy na testy Noctua NH-L9x65!

Noctua NH-L9x65 czyli kolejne podejście do horyzontu

Jak wiemy firma Noctua zbyt często nie wprowadza do oferty nowych horyzontalnych coolerów CPU, jednak jeśli już je wprowadza to zwykle słychać o tym głośno i w samych superlatywach. Podejrzewam, że nie inaczej będzie w przypadku recenzowanego dzisiaj modelu NH-L9x65. Jest to bowiem cooler o bardzo ale to bardzo umiarkowanych gabarytach (według specyfikacji producenta 65 x 95 x 95 mm – wysokość x szerokość x długość) dzięki czemu zainteresować może posiadaczy niedużych platform HTPC. Sama konstrukcja jest oparta o cztery niklowane 6 mm heat-pipe’y (w NH-L9 mieliśmy tylko dwa heat-pipe’y) co sugerować może przeznaczenie tego systemu chłodzenia już dla nieco wydajniejszych procesorów niż „pierwowzór”. Potwierdza to także sam radiator, który to jest jest już dość pokaźny i zapewnić ma znacznie wyższą pojemność cieplną aniżeli NH-L9. Całość schładza tutaj natomiast 92 mm z serii NF-A9x14  (o oficjalnym spektrum pracy: 600-2500 obr./min.). Warto też nadmienić, że heat-pipe’y wychodzą z podstawy pod pewnym kątem i łączą się z radiatorem nie pod kątem 90 stopni ale innym (zależy jak na ten aspekt spojrzeć będzie to albo więcej albo mnie jak 90 stopni ;)). Zapewnić ma to zapewne bardziej optymalne rozłożenie nadmiaru odprowadzanego ciepła z procesora na aluminiowe ożebrowanie. W każdym razie wszystko to otrzymujemy z kolei dobrze zabezpieczone w opakowaniu o znanym dla fanów Noctua design’ie (patrz poniższe zdjęcie).

Noctua NH-L9x65 - Opakowanie

Noctua NH-L9x65 - Cooler CPU w pełnej krasie

Noctua NH-L9x65 - Wentylator 92 slim z PWM

Podstawa jest tutaj klasyczna / pełna (bez H.D.T.) i jest ładnie oszlifowana. Wprawdzie nie jest to przysłowiowe lustro, jednak wiemy z praktyki, że nie to jest najważniejsze ;)

Noctua NH-L9x65 - Podstawa coolera

Montujemy Noctua NH-L9x65

Wraz z Noctua NH-L9x65 otrzymujemy całkiem pokaźny zestaw akcesoriów – zestaw dla AMD, zestaw dla Intel oraz zestaw „wspólny” (w tym pasta NT-H1). Poszczególne zestawy są zapakowane w oddzielne folie (dodatkowo są one opisane) a więc nie ma mowy o ich pomyłce. Co zaś się tyczy samego procesu montażu, to przypomina on ten stosowany przez tego producenta chociażby w przypadku NH-U9S. Najpierw bowiem mocujemy backplate i przykręcamy dwie ramki montażowe (na dedykowanych plastikowych dystansach) a dopiero potem do tego „stelażu” przykręcamy dwiema śrubkami radiator (oczywiście wentylator należy zdjąć przed montażem coolera CPU).

Noctua NH-L9x65 - Akcesoria

Warto także zaznaczyć, że dzięki takim a nie innym gabarytom Noctua NH-L9x65 po montażu nie koliduje z bankami pamięci RAM (a przynajmniej w przypadku montażu na naszej platformie testowej opartej o procesor Intel Core i5 2500k). Cooler ten nie koliduje również z rozbudowanymi radiatorami na sekcji zasilania płyty głównej (a przynajmniej w naszym przypadku).

Noctua NH-L9x65 - Montaż coolera CPU

Noctua NH-L9x65 - Montaż coolera CPU

Noctua NH-L9x65 – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności Noctua NH-L9x65 wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 3,8 GHz (1,25 V)
 • Płyta główna: Asus P8P67 PRO
 • Karta graficzna: ZOTAC Geforce GT640
 • Pamięć RAM: 4GB, Patriot 1600 MHz
 • SSD: 1x SSD 64GB OCZ Solid 3
 • HDD: 1x HDD WD
 • Zasilacz: Fractal Design Newton R3 800W
 • Obudowa: Antec P380

Noctua NH-L9x65 - Platforma testowa

Noctua NH-L9x65 – testy wydajności

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 15 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program RealTemp 3.60. W przypadku testowanego tutaj coolera CPU użyto pasty Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od 23 do 24 stopni Celsjusza.

Sposób testowania Noctua NH-L9x65:

 • 1x NF-A9x14 @ 100%
 • 1x NF-A9x14 @ ok. 70% (adapter-reduktor)

Noctua NH-L9x65 - Wydajność

Trzeba zatem przyznać, że Noctua NH-L9x65 oferuje rozsądną wydajność jak na swoje gabaryty aczkolwiek nie jest to bynajmniej chłodzenie do overclockingu CPU. Procesor Intel Core i5 2500k przy 1,25V nie należy na pewno do bardzo ciepłych, jednak chodziło tutaj raczej o zademonstrowanie, że Noctua NH-L9x65 mimo wszystko „podoła” wydajniejszemu procesorowi. Grunt żeby nie był on podkręcony i faktycznie nie przekraczał TDP na poziomie 90W. Wydaje się także, że Noctua NH-L9x65 rzeczywiście ma wyższy potencjał wydajności aniżeli NH-L9i – model Noctua NH-L9i radził sobie jedynie z niżej taktowanym procesorem i z niższym napięciem.

Noctua NH-L9x65 – poziom głośności

Noctua NH-L9x65 - dBA

W kwestii kultury pracy wentylatora z serii NF-A9x14 to trzeba przyznać, że jest on cichutki ale…zdecydowanie poniżej 2600 RPM. Powyżej wartości na poziomie 1900 RPM będzie on mocno słyszalny (niemal 53 dBA) i dlatego też sugeruję od razu zastosowanie adaptera do redukcji obrotów albo po prostu sterowanie wentylatora poprzez PWM.

Noctua NH-L9x65 – podsumowanie

Noctua NH-L9x65 to wprawdzie bardzo kompaktowy cooler CPU ale mimo to jest on godnym następcą modelu NH-L9. Po pierwsze oferowana przez niego wydajność już bez problemu wystarczy do zastosowań przy chłodzeniu nawet wydajniejszych procesorów (a przynajmniej jeśli chodzi o jednostki 4-rdzeniowe). Po drugie producent nie rozdziela już tego modelu coolera na wersję dla AMD i wersję dla Intel a zatem jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej uniwersalne. Po trzecie jak zwykle możemy tutaj liczyć na bogate akcesoria oraz świetną jakość wykonania. Naturalnie z racji tzw. „high-endowości” cooler ten mimo niewielkich gabarytów do zbyt tanich nie należy – na naszym rynku kosztować on ma ok. 180 zł (sugerowana cena detaliczna). W każdym razie z naszej strony możemy śmiało przyznać temu coolerowi nagrodę QUALITY! (za bardzo dobrą jakość wykonania). Gratulujemy!

Noctua NH-L9x65 - Podsumowanie

One Comment

 1. Wydajnosc to tutaj jest mniej istotna. Najwazniejsze ze jest juz na dzień dobry kompatybilnosc i z procesorami AMD i z procesorami Intel ;)

Leave a Comment

*