Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-L9i – high-endowy niepozorny cooler CPU

Noctua NH-L9i – high-endowy niepozorny cooler CPU

Noctua NH-L9i - Test

Jak pamiętamy pod koniec ubiegłego miesiąca firma Noctua wprowadziła oficjalnie do swojej oferty nowe bardzo kompaktowe coolery CPU – NH-L9. W teorii dedykowane są one przede wszystkim dla platform typu HTPC gdzie TDP procesorów oscyluje wokół max. 65W. Czy aby jednak na pewno? Przekonajmy się. Zapraszam na test Noctua NH-L9i.

Noctua NH-L9i – prezentacja

Noctua NH-L9i to bardzo kompaktowy horyzontalny cooler CPU (37 x 95 x 95 mm – wysokość x szerokość x długość). Jego cechą charakterystyczną jest jednak nie tylko sama wysokość „chłodziwa” (cooler jest dosłownie kilka mm wyższy niż standardowe pamięci RAM) ale i sama konstrukcja oraz wentylator. Znajdziemy tutaj bowiem mocno „schowane” niklowane dwa heat-pipe’y, dużą klasyczną podstawę (także niklowaną) oraz 92 mm wentylator z PWM z serii NF-A9x14 PWM. Dwa wspomniane ciepłowody ulokowane są w obrębie dość gęstego radiatora (żeberka także są niklowane) jednak widoczne są praktycznie tylko z jednej strony (patrz poniższe zdjęcia). Co zaś się tyczy wentylatora, to jest on fabrycznie przykręcony czterema śrubkami i potrafi pracować w zakresie 300-2500 obr./min. (z reduktorem napięcia max. 1800 obr./min.). Warto także zwrócić uwagę na to, że opakowanie w którym otrzymujemy cooler CPU nie należy do typowych, gdyż wygląda raczej jak nietuzinkowe pudełko np. na cygara ;)

Noctua NH-L9i - Opakowanie

Noctua NH-L9i - Opakowanie

Noctua NH-L9i - Widok ogólny

Noctua NH-L9i - Widok ogólny

Noctua NH-L9i - Widok z przodu

Noctua NH-L9i - Widok z tyłu

Noctua NH-L9i - Podstawa

Akcesoria dołączane do Noctua NH-L9i wyglądają następująco:

  • cztery śrubki montażowe
  • naklejka-logo producenta
  • reduktor pracy wentylatora (do ok. 1800 RPM)
  • wydajna pasta termoprzewodzaca w tubce (NT-H1)

Noctua NH-L9i - Akcesoria

Noctua NH-L9i – montaż

Z racji bardzo kompaktowych gabarytów Noctua NH-L9i praktycznie w ogóle nie koliduje z bankami pamięci (a przynajmniej na platformie Intel na chipsecie P67). Warto jednak zwrócić uwagę na stopień rozbudowania radiatorów na sekcji zasilania płyty głównej (na naszej platformie było praktycznie „na styk”). Co zaś się tyczy samego procesu montażu, to jest on raczej prosty, ponieważ to jedynie kwestia wkręcenia czterech śrubek (od spodniej strony płyty głównej). Nie mamy tutaj backplate’u zatem wiadomo, lepiej śrubki wkręcać „z wyczuciem”.

Noctua NH-L9i vs pamięci RAM

Noctua NH-L9i vs radiator na sekcii zasilania

Noctua NH-L9i – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności Noctua NH-L9i wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

Noctua NH-L9i - Platforma testowa

Noctua NH-L9i – testy wydajności

Tak jak w przypadku poprzednich testów (przypominam, że teraz operujemy już inną platformą testową) do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 10 minut – pomiary były z trzeciego testu) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program RealTemp 3.60 (oczywiście do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego coolera CPU użyto pasty Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne każdy test wykonywany był trzy razy. Temperatura otoczenia podczas testów wahała się od 22 do 23 stopni Celsjusza. Ażeby zobrazować wydajność Noctua NH-L9i sprawdzono ją kiedy fabryczne wentylatory obudowy pracują @ 5V, @ 7V oraz @ 12V.

Sposób testowania Noctua NH-L9i :

  • fabryczny wentylator @ 100%
  • fabryczny wentylator @ 70% (adapter-reduktor)

Noctua NH-L9i - Wydajność @ 12V

Noctua NH-L9i - Wydajność @ 7V

Noctua NH-L9i - Wydajność @ 5V

Może trudno w to uwierzyć ale mimo bardzo kompaktowych gabarytów cooler CPU Noctua NH-L9i „poradził sobie” ze schłodzeniem procesora Intel Core i5 2500k (o TDP max. 95W). Z wentylatorem pracującym @ 100% zagwarantował on tutaj bowiem rozsądne temperatury kiedy oba wentylatory z obudowy pracowały zarówno @ 12V, @ 7V jak i @ 5V (odpowiednio 61, 62 oraz 65 stopni Celsjusza). Widać także, że przy dużym zmniejszeniu obrotów wentylatora na coolerze oraz w obudowie całość jest już praktycznie „na styk” (niemal 70 stopni Celsjusza kiedy wentylatory z obudowy pracowały @ 5V). Jak by więc nie patrzeć w przypadku Noctua NH-L9i i obudowy fabrycznie wyciszonej jeśli chcemy myśleć o błogiej ciszy musimy liczyć się z nieco wyższymi temperaturami CPU. Wydaje mi się, że optimum tutaj to opcja kiedy wentylatory z obudowy pracują @ 7V a wentylator na coolerze CPU pracuje @ 70% ale to już każdy sam oceni.

Noctua NH-L9i – podsumowanie

Noctua NH-L9i to pewnego rodzaju „brakujące ogniwo” między bardzo kompaktowymi gabarytami (oferowanymi przez boxowy cooler CPU) a wydajnością, która podoła dość mocnym procesorom. Z całą pewnością wydajnościowo cooler ten „przebija” boxowe rozwiązanie (nawet przy lepiej wentylowanej obudowie mielibyśmy na boxoym coolerze CPU ponad 70 stopni Celsjusza) zaś zapas wydajności powinien wystarczyć dla każdego kto chce zbudować wydajną platformę HTPC…i nie tylko. Pamiętajmy tylko, że dla zwolennika ciszy liczy się przede wszystkim wydajność Noctua NH-L9i przy obrotach wentylatora na poziomie rzędu 70% i takowa nas usatysfakcjonuje jeśli tylko zadbamy o odpowiedni przepływ powietrza w obudowie.

Noctua NH-L9i - TESTED! AWARDI na koniec jeszcze „aspekt ekonomiczny”. Czy Noctua NH-L9i jest opłacalnym coolerem CPU? Patrząc na obecną ofertę coolerów CPU raczej nie można dojść do takiego wniosku, gdyż za 160-170 zł znajdziemy znacznie wydajniejsze rozwiązania. Żadne jednak z tych rozwiązań nie będzie tak kompaktowe jak Noctua NH-L9i (nawet Prolimatech Samuel 17 jest sporo większy). Tutaj płacimy przede wszystkim za bardzo kompaktowe rozmiary połączone z wydajnością, pozwalającą na stworzenie naprawdę wydajnej i kompaktowej platformy HTPC (wiadomo przecież, że w potężnej obudowie typu tower używanie na co dzień takiego „maleństwa” od Noctua wyglądałoby co najmniej dziwnie ;) ). W każdym razie teraz już znamy „target” dla Noctua NH-L9i (komputery oparte o mini-ITX, platformy HTPC i mini-PC) i to tak naprawdę „osoby zainteresowane” same zweryfikują, czy tak kompaktowy cooler CPU będzie warty ich uwagi.

 

Wymiary:
37 x 95 x 95 mm

(wysokość x szerokość x długość)
Ilość wentylatorów w zestawie
1

(typu 92 mm z PWM)
Kompatybilność
Intel (LGA 1155 i 1156)
Kolizja z wysokimi radiatorami pamięci RAM
nie
Dodatkowe akcesoria
pasta termoprzewodzac (w tubce)

adapter do redukcji prędkości pracy wentylatora

Sugerowana cena detaliczna
ok. 170 zł

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*