Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-L12 – nietuzinkowy horyzont

Noctua NH-L12 – nietuzinkowy horyzont

Noctua NH-L12 - Test

Jak doskonale wiemy austriacka firma Noctua w swojej ofercie posiada zarówno coolery CPU dla bardzo wymagających oveclockerów (np. NH-D14) jak także coolery horyzontalne (np. NH-C14) dedykowane do węższych obudów komputerowych. Jak dobrze jednak wiemy od jakiegoś czasu firma ta planowała również coś dla zwolenników platform typu HTPC (Home Theatre PC) a jednym z coolerów CPU, który dla tych platform Noctua zapowiadała jest model oznaczony jako NH-L12. Czy faktycznie jest to idealny kandydat do platform HTPC? Czy poradzi sobie z wydajniejszymi procesorami? Przekonajmy się. Zapraszam na test Noctua NH-L12.

Noctua NH-L12 to nisko-profilowy horyzontalny cooler CPU. Jego gabaryty (93 x 150 x 128 mm – wysokość x szerokość x długość) sprawiają, że zmieści się on praktycznie do każdej typowej obudowy typu desktop oraz do wybranych obudów dedykowanych platformom HTPC (tym bardziej jeśli zdemontujemy górny wentylator). Konstrukcja Noctua NH-L12 oparta jest przede wszystkim o cztery niklowane 6 mm heat-pipe’y oraz system stosunkowo cienkich aluminiowych żeberek zaś całość schładzają dwa wentylatory (1x NF-F12 PWM oraz 1x NF-B9 PWM). Wydaje się zatem, że jest sporo mniejszy „braciszek” modelu NH-C14 ale za to wyposażony w najnowsze wentylatory z automatyczną regulacją obrotów. Jeśli zaś chodzi o podstawę, to podobnie jak przy wszystkich obecnych coolerach CPU taj marki taj i w NH-L12 heat-pipe’y łączą się z nią w sposób klasyczny (nie ma H.D.T.).

Noctua NH-L12 - W pełnej krasie

Noctua NH-L12 - W pełnej krasie

Noctua NH-L12 - Widok z przodu

Noctua NH-L12 - Widok z tyłu

Noctua NH-L12 - Podstawa

Akcesoria dołączane do Noctua NH-L12 są co najmniej niestandardowe. Poza niezbędnymi zestawami montażowymi (na platformę AMD i Intel) i stylową instrukcją znajdziemy bowiem tutaj także:

 • tubkę bardzo dobrej pasty termoprzewodzacej (NT-H1)
 • przedłużacz kabla zasilającego wentylator (długość ok. 20 cm)
 • rozgałęziacz do wentylatorów (aby oba wentylatory podłączyć w jedno złącze na pylcie głównej)
 • dwa adaptery redukcji obrotów wentylatorów
 • kluczyk-wkrętak ułatwiający montaż coolera CPU
 • silikonowe kołki montażowe (zapewne dla któregoś z wentylatorów w obrębie obudowy)

Noctua NH-L12 - AkcesoriaZ racji swoich gabarytów Noctua NH-L12 minimalnie zasłania tylko pierwszy bank pamięci RAM jednak naturalnie nie stanowi to żadnego problemu jeśli ktoś ma na kościach pamięci standardowe radiatory. Producent przewidział bowiem pod radiatorem ok. 43 mm przestrzeni (typowe pamięci mają ok. 30 mm wysokości).

Noctua NH-L12 vs pamięci RAM

Wszystkie testy wydajności wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 760 @ 3,6 GHz (przy napięciu 1,3 V)
 • Płyta główna: MSI P55-GD85
 • Chłodzenie procesora: be quiet! Dark Rock Pro C1
 • Karta graficzna: Sapphire Radeon HD6970 DualFan+ Arctic Accelero Twin Turbo II
 • Zasilacz: Antec HCG-620
 • Dyski: 2x HDD (w tym jeden WD Caviar Black a dokładnie WD1002FAEX 1TB)

Noctua NH-L12 - Platforma testowa

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła popularna aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 10 minut) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program RealTemp 3.60 (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku obu coolerów CPU użyto pasty Zalman ZM-STG2. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne każdy test wykonywany był co najmniej dwukrotnie. Temperatura otoczenia podczas testów wahała się od 22 do 23 stopni Celsjusza. Ażeby zobrazować wydajność Noctua NH-L121 porównałem go do naturalnie do poprzednich bardzo wydajnych konstrukcji (czyli np. be quiet! Dark Rock Pro C1, Coolink Corator DS LGA 2011 Edition oraz  Noctua NH-C14)

Sposób testowania Noctua NH-L12:

 • 2 fabryczne wentylatory @ 50%
 • 2 fabryczne wentylatory @ 100%
 • górny wentylator @ 50%
 • górny wentylator @ 100%

Noctua NH-L12 - Wydajność

Okazuje się, że mimo zauważalnie mniejszych gabarytów niż NH-C14 model NH-L12 jest tylko nieznacznie słabszy od swojego większego „braciszka”. Nie inaczej bowiem da się wyjaśnić fakt, że pod obciążeniem przy maksymalnych obrotach fabrycznie montowanych wentylatorów coolery te różniły się o 2 stopnie (66 vs 68 stopni Celsjusza).  Trzeba zatem przyznać, że jak na dość kompaktowy horyzontalny cooler CPU Noctua NH-L12 spisuje się naprawdę nieźle. Skoro radzi sobie z podkręconymi procesorami typu Intel Core i5 760 @ 3,6 GHz to tym bardziej poradzi sobie z mniej grzejącymi się procesorami stosowanymi w energooszczędnych platformach typu HTPC.

Noctua NH-L12 to faktycznie nietuzinkowy horyzontalny cooler CPU. Nieduże gabaryty (max. 93 mm wysokości), bogate wyposażenie, przyzwoita wydajność przy podkręconym procesorze oraz dwa porządne wentylatory z PWM to coś co może skutecznie skusić niejednego amatora nisko-profilowych coolerów CPU. Warto także zwrócić uwagę, że mimo zauważalnie mniejszych gabarytów Noctua NH-L12 tylko nieznacznie ustępuje pod względem wydajności swojemu większemu „braciszkowi” w postaci NH-C14. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko przyznać nagrodę POWER! gdyż mimo niedużej konstrukcji cooler ten skutecznie ostudzi niejeden wydajny procesor.

Noctua NH-L12 - Nagroda POWER!

Wymiary:
93 x 150 x 128 mm

(wysokość x szerokość x długość)
Ilość wentylatorów w zestawie
2

(1x 120 mm z PWM oraz 1x 92 mm z PWM)
Kompatybilność
AMD (Socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1)

Intel (LGA 775, 1155, 1156, 1366, 2011)
Kolizja z wysokimi radiatorami
tak (lekko przesłania pierwszy bank pamięci)

Dodatkowe akcesoria
tubka bardzo dobrej pasty termoprzewodzacej (NT-H1)
przedłużacz kabla zasilającego (długość ok. 30 cm)
rozgałęziacz do wentylatorów
kluczyk-wkrętak ułatwiający montaż coolera CPU
silikonowe kołki montażowe
Sugerowana cena detaliczna
ok. 250 zł

Autor: OptimalowieC

Trackbacks for this post

 1. Thermalright AXP-100 - horyzontalny konkurent dla Noctua NH-L12? | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] ok. 220 zł. Co niektórym użytkownikom może się więc wydawać, że może to być konkurent dla Noctua NH-L12. Czy…

Leave a Comment

*