Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-D9L – mini wariant NH-D14

Noctua NH-D9L – mini wariant NH-D14

Noctua NH-D9L - Test

Kilka tygodni temu przekonaliśmy, że nowe kompaktowe coolery CPU od Noctua z rodziny NH-U9S potrafią sprostać podkręconemu procesorowi z serii Sandy Bridge. Dzisiaj weźmiemy pod lupę pierwszego mini twin-towera austriackiego potentata – NH-D9L. Czy taki kompaktowy twin tower (dosłownie wersja mini modelu NH-D14) znajdzie inne zastosowanie aniżeli w konfiguracjach z bardzo wąskimi obudowami? Cóż, przekonajcie się! Zapraszamy na testy Noctua NH-D9L!

Noctua NH-D9L czyli NH-D14 w wersji „mini”

Noctua NH-D9L to jak wiadomo od czasów oficjalnych zapowiedzi nieduża konstrukcja typu twin-tower. Mamy tutaj do czynienia z dwoma kompaktowymi systemami aluminiowych żeberek połączonych ze sobą i z podstawą czterema 6 mm miedzianymi heat-pipe’ami (dodatkowo niklowanymi). Wraz z zamontowanym przednim wentylatorem całość ma naprawdę kompaktowe gabaryty (110 x 95 x 95 mm – wysokość x szerokość x długość). Systemy aluminiowych żeberek schładzane są tutaj domyślnie przez jeden wentylator – NF-A9 PWM (o spektrum pracy 800-2000 obr./min.). Podobnie jednak jak w przypadku NH-U9S dołączane dodatkowe clipy umożliwiają montaż drugiego wentylatora typu 92 mm. A i jeszcze jedno. Dzięki takim a nie innym wymiarom cooler CPU Noctua NH-D9L przy używaniu jednego, centralnego wentylatora nie powinien kolidować z bankami pamięci RAM (a przynajmniej na platformach z procesorami Intel). Jak to jednak jest w praktyce? Ano wszystko za chwilkę się wyjaśni…

Noctua NH-D9L - Opakowanie

Noctua NH-D9L - Twin-tower w pełnej krasie

Noctua NH-D9L - Twin-tower w pełnej krasie

Noctua NH-D9L posiada tzw. klasyczną podstawę (czyli nie stosowano tutaj technologii H.D.T. / H.E.) wykończoną w sposób niemal charakterystyczny dla coolerów tej marki. Sama podstawa NH-D9L nie jest wprawdzie idealnym lustrem, jednak mimo to całość wygląda na naprawdę bardzo dobrze wykończoną (patrz poniższe zdjęcie).

Noctua NH-D9L - Podstawa

Montujemy Noctua NH-D9L

Poza samym coolerem CPU i niezbędnymi akcesoriami montażowymi (tak na platformę AMD jak i na platformę Intel) Noctua dołącza do NH-D9L:

 • reduktor obrotów wentylatora
 • instrukcje montażowe (i dla AMD i dla Intel)
 • dedykowany klucz do dokręcania śrub montażowych
 • bardzo dobrą pastę termoprzewodzącą (wiadomo, NT-H1)
 • parę clipów do montażu opcjonalnego drugiego wentylatora 92 mm

Noctua NH-D9L - Akcesoria

Jeśli chodzi o sposób montażu NH-D9L, to wygląda on niemal dokładnie tak samo jak w przypadku NH-U12S oraz NH-U9S czyli jest dość zaawansowany ale i też w miarę intuicyjny. Najpierw przewlekamy zatem przez płytę główną backplate z fabrycznie przymocowanymi śrubami a potem nakładamy dystanse, skręcamy dwie ramki montażowe i przykręcamy do nich cooler CPU. W każdym razie po zakończonym poprawnym procesie montażu Noctua NH-D9L powinniśmy mieć mniej więcej następujący widok (jedynie opcjonalny wentylator przesłania dwa banki pamięci):

Noctua NH-D9L - Montaż

Noctua NH-D9L - Montaż

Noctua NM-i115x SecuFirm2 w akcji:

Noctua NH-D9L - Montaż

Oczywiście z racji stosowania w montażu backplate’u radzę cały proces instalacji NH-D9L wykonywać przy płycie głównej wyjętej z obudowy. No chyba, że ktoś ma wystarczającą dużą obudowę oraz dodatkowe pokłady cierpliwości ;)

Noctua NH-D9L – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności Noctua NH-D9L wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,8 GHz (1,40 V)
 • Płyta główna: Asus P8P67 PRO
 • Karta graficzna: ZOTAC Geforce GT640
 • Pamięć RAM: 4GB, Patriot 1600 MHz
 • SSD: 1x SSD 64GB OCZ Solid 3
 • HDD: 1x HDD WD 1TB
 • Zasilacz: Fractal Design Newton 800W R2
 • Obudowa: Fractal Design Define XL R2

Noctua NH-D9L - Platforma testowa

Noctua NH-D9L – testy wydajności

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 15 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut) zaś odczytem temperatury “zajmował się” program RealTemp 3.60 w tandemie z HWMonitor (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego tutaj coolera CPU użyto pasty Noctua NT-H1. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od 23 do 24 stopni Celsjusza.

Sposób testowania Noctua NH-D9L:

 • 1x wentylator NF-A9 PWM @ 100%
 • 1x wentylator NF-A9 PWM @ 70% (sterowanie PWM)
 • 2x wentylator NF-A9 PWM @ 100%
 • 2x wentylator NF-A9 PWM @ 70% (sterowanie PWM)

Noctua NH-D9L - Wydajność

Jak więc widać Noctua NH-D9L to całkiem wydajna rzecz jak na swoje gabaryty aczkolwiek wiadomo, do ścisłej czołówki sporo tej konstrukcji brakuje. Cooler ten okazał się mniej więcej tak samo wydajny jak NH0U9S, gotowy zestaw wodny niby-LC od Antec (H20 650) czy też tower klasy SilentiumPC Fera 2. Widać zatem wyraźnie, że takżę i tutaj głównym celem Austriaków nie była jakaś super-wydajność ale raczej rozsądna wydajność w bardzo rozsądnych gabarytach i to się akurat udało.

Noctua NH-D9L – poziom głośności

Noctua NH-D9L - dBA

Jeśli chodzi o kulturę pracy wentylatora dołączanego do Noctua NH-D9L, to nawet przy maksymalnych obrotach jest on absolutnie akceptowalny (52,6 dBA). Mało tego, wraz z zastosowaniem sterowania wentylatorów poprzez PWM mamy już gwarancje absolutnie cichutkiego chłodzenienia (niespełna 50 dBA) i osobiście zalecałbym właśnie sterowanie PWM albo jakimś panelem sterującym. Wtedy to będziemy mieli bowiem tak jak przy NH-U9S 100% satysfakcji jeśli komuś zależy na super-ciszy.

Noctua NH-D9L – podsumowanie

Noctua NH-D9L to nieduży twin-tower, oferujący niezłą wydajność jak na swoje gabaryty (jest to poziom wydajności, który zadowoli większość overclockerów). Kolejna kwestia, która jest tutaj na plus to oczywiście brak kolizji z bankami pamięci RAM (a przynajmniej w przypadku platformy Intel i używania jednego wentylatora). Jeszcze jednym atutem przemawiającym za NH-D9L jest dołączany wentylator 92 mm, który to jest akceptowalny nawet przy maksymalnych obrotach. Gdyby jeszcze tylko cooler ten był tańszy (kosztuje on ok. 240 zł) to naprawdę byłby to godny polecenia mini wariant NH-D14 a tak cooler ten zasłużył na dwie inne nagrody: SUPER SILENT (za wysoką kulturę pracy) oraz 100% QUALITY (za jakość wykonania). Gratulujemy!

Noctua NH-D9L - Podsumowanie

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*