Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-D15S – asymetryczny twin-tower

Noctua NH-D15S – asymetryczny twin-tower

Noctua NH-D15S - Test twin-towera

Nie da się ukryć, że flagowy cooler CPU od NoctuaNH-D15 – dość mocno namieszał na rynku najwydajniejszych coolerów CPU. Prawdopodobnie na fali zainteresowania tym topowym twin-towerem firma zadecydowała o rynkowej premierze również pewnej alternatywy tegoż chłodziwa – NH-D15S. Co ciekawe wbrew pierwszym przypuszczeniom cooler ten nie tylko „zubożono” o jeden wentylator ale również nieco zmieniono sam radiator w celu…A nie, o tym wszystkim będzie w niniejszej recenzji ;) Zapraszam!

Noctua NH-D15S – asymetryczny wariant flagowca

Noctua NH-D15S to oczywiście dokładnie tak jak NH-D15 potężny twin-tower. Gabaryty NH-D15S to 165 x 150 x 135 mm (wysokość x szerokość x długość – wymiary razem z wentylatorem) a do schładzania podwójnego aluminiowego radiatora producent przewidział wentylator typu 150 mm z serii NF-A15 PWM o prędkości pracy max. 1500 obr./min. (z adapterem z zestawu max. 1200 obr./min.). Na konstrukcję NH-D15 składa się ponadto tak jak w NH-D15 sześć miedzianych i niklowanych heat-pipe’ów (o różnej długości przez co całość nie wygląda zbyt dobrze) oraz tzw. klasyczna / pełna podstawa (wprawdzie bardzo dobrze oszlifowana aczkolwiek do „efektu lustra” trochę brakuje). Summa summarum NH-D15S to po prostu potężny twin-tower, przy którym obowiązkowo należy się upewnić co do posiadanego na cooler CPU miejsca w obudowie…

Noctua NH-D15S - Opakowanie

Noctua NH-D15S - Cooler CPU w pełnej krasie

Noctua NH-D15S - Cooler CPU w pełnej krasie

Noctua NH-D15S - Podstawa coolera CPU

Warto też tutaj nadmienić, że oba aluminiowe radiatory z NH-D15S również mają specjalne „podcięcia” najniższych żeberek. Dzięki temu pomimo gabarytów tego radiatora powinniśmy móc w miarę swobodnie operować pamięciami RAM nawet z wyższymi z radiatorami (patrz zdjęcia z montażu NH-D15S). W porównaniu do standardowej wersji NH-D15 model NH-D15S ma bardzo znaczącą różnicę – radiatory oraz heat-pipe’y są lekko przesunięte względem podstawy przez co ostatecznie mamy asymetryczny cooler CPU, który przy odpowiednim ułożeniu podczas montażu nie będzie kolidować nawet z pierwszym slotem PCI / PCI-E. Pod tym względem jest to zatem ciekawa ewolucja względem NH-D15…

Noctua NH-D15S - Jeden centralny wentylator

Noctua NH-D15S - Cooler CPU jest asymetryczny

Montaż Noctua NH-D15S

Poza samym coolerem CPU i niezbędnymi akcesoriami montażowymi (tak na platformę AMD jak i na platformę Intel) producent dołącza do NH-D15S także:

 • adapter zmniejszający obroty wentylatora
 • świetną pastę termoprzewodzącą (Noctua NT-H1)
 • dedykowany klucz-wkrętak do dokręcania śrub montażowych

Noctua NH-D15S - Akcesoria

Jakby więc nie patrzeć są to zatem nieco uboższe akcesoria aniżeli w przypadku NH-D15. Czy zatem jeden wentylator mniej, nieco uboższe akcesoria ale za to asymetryczna konstrukcja to coś wartego 50 zł mniej niż NH-D15? Tego typu kwestię pozostawiam do własnego przemyślenia…

Jeśli chodzi o sposób montażu Noctua NH-D15S, to wygląda on dokładnie tak samo jak w przypadku NH-D15. Najpierw bowiem musimy połączyć backplate coolera z dwoma ramkami montażowymi (montowanymi od strony procesora) a następnie skręcamy całość przy pomocy dwóch śrubek ze sprężynkami oraz dedykowanego wkrętaka. Po zakończonym procesie montażu Noctua NH-D15 powinniśmy mieć mniej więcej następujący widok (przesłonięte są dwa banki pamięci RAM ale dostęp jest do RAMów jest swobodny):

Noctua NH-D15S - Montaż coolera CPU

Noctua NH-D15S vs RAM

Jak widać na powyższych zdjęciach pamięci z wysokimi radiatorami wcale nie oznaczają „kłopotów”. W tym przypadku musieliśmy po prostu zamontować cooler zaś wyższe radiatory pamięci RAM nie stanowią żadnej bariery. Brawo!

Noctua NH-D15S – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności Noctua NH-D15S wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,8 GHz (1,40 V)
 • Płyta główna: Asus P8P67 PRO
 • Karta graficzna: Geforce GT640
 • Pamięć RAM: 4GB, Patriot 1600 MHz
 • SSD: 1x SSD 64GB OCZ Solid 3
 • HDD: 1x HDD WD
 • Zasilacz: Fractal Design Newton 800W R2
 • Obudowa: Antec P380
  Noctua NH-D15S - Platforma testowa

Noctua NH-D15S – testy wydajności

Tak jak zawsze do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 15 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut aby radiator się wychłodził) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program RealTemp 3.60 w tandemie z HWMonitor (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego tutaj coolera CPU użyto pasty Noctua NT-H1. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od 23 do 24 stopni Celsjusza.

Sposób testowania Noctua NH-D15S:

 • NF-A15 PWM @ 100%
 • NF-A15 PWM @ 73% (adapter-reduktor)

Noctua NH-D15S - Testy

Jak więc widać Noctua NH-D15S to niezły demon wydajności nawet z jednym wentylatorem. Cooler ten okazał się sporo wydajniejszy nawet od gotowego zestawu niby-LC Antec Kuhler H20 650 i to nawet kiedy wentylator z NH-D15S pracował po redukcji obrotów (71 vs 73 stopnie Celsjusza). Widać też, że względem pełnej wersji NH-D15 tracimy nieco na wydajności co wynika po prostu z braku jednego wentylatora (65 vs 68 stopni Celsjusza). Dość spora to różnica ale i też łatwa do wyjaśnienia.

Noctua NH-D15 – klasa poziomu głośności

Jeśli chodzi o kulturę pracy wentylatora z Noctua NH-D15S, to przy maksymalnych obrotach jest on dość słyszalny aczkolwiek wiadomo, że wyciszona obudowa na szczęście częściowo to zniweluje. Z zastosowaniem reduktora obrotów wentylatorów mamy już jednak naprawdę bardzo ciche chłodzenie i osobiście zalecałbym właśnie stosowanie adaptera jeśli ktoś oczekuje super-ciszy.

Noctua NH-D15S – podsumowanie coolera CPU

Noctua NH-D15S to potężny twin-tower oferujący naprawdę konkretną wydajność a jest to poziom wydajności, który zadowoli niemal każdego overclockera i to mimo, że ten twin-tower posiada tylko jeden, centralny wentylator. Oczywiście należy się tutaj liczyć z dwoma tzw. minusowymi aspektami tej konstrukcji. Po pierwsze z racji gabarytów należy posiadać bardzo szeroką obudowę. Po drugie z racji „high-endowości” cooler ten nie należy naturalnie do tanich – na naszym rynku kosztuje on ok. 320 zł (sugerowana cena detaliczna). Z naszej strony śmiało możemy jednak przyznać temu coolerowi CPU dwie nagrody: POWER! (za bardzo wysoką wydajność) oraz 100% QUALITY! (za bardzo dobrą jakość wykonania).

Noctua NH-D15S - Podsumowanie coolera CPU

2 komentarze

 1. noctua jest całkiem spoko. Ja mam mugena i zamierzam się przesiąść.

 2. A którego Mugena posiadasz? 1, 2, 3 czy też 4 lub Max? :)

Leave a Comment

*