Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-D15 – podcięte dwie wieże od Austriaków

Noctua NH-D15 – podcięte dwie wieże od Austriaków

Noctua NH-D15 - Test

Nie da się ukryć, że rynek coolerów CPU od dawna zdominowany był przez konstrukcje typu tower zaś coolery typu twin-tower dedykowane są dla najbardziej wymagających (ale też i z bardziej zasobnym portfelem) użytkowników. Tak jak kiedyś dość długo wyznacznikiem był model Noctua NH-D14 tak teraz na rynek wchodzi jego następca – NH-D15. Czy ten nowy high-end od Austriaków i tym razem będzie pozytywnie przyjęty? Przekonajmy się! Zapraszam na test Noctua NH-D15!

Noctua NH-D15 – większy brat NH-D14

Noctua NH-D15 to na dzień dobry pod każdym względem większy cooler CPU niż model NH-D14. Gabaryty NH-D15 to bowiem 165 x 150 x 161 mm (wysokość x szerokość x długość – wymiary razem z dwoma wentylatorami) a do schładzania podwójnego aluminiowego radiatora producent przewidział dwa wentylatory z serii NF-A15 PWM o prędkości pracy max. 1500 obr./min. (z adapterem z zestawu max. 1200 obr./min.). Na konstrukcję NH-D15 składa się ponadto sześć miedzianych i niklowanych heat-pipe’ów (o różnej długości przez co całość nie wygląda tak dobrze jak NH-D14) oraz tzw. klasyczna / pełna podstawa (bardzo dobrze oszlifowana aczkolwiek do „efektu lustra” trochę brakuje). Summa summarum NH-D15 to po prostu sporo „większy brat” NH-D14 a więc od razu upewnijmy się co do szerokości naszej obudowy…

Noctua NH-D15 - Opakowanie

Noctua NH-D15 - Cooler CPU w pełnej krasie

Noctua NH-D15 - Cooler CPU w pełnej krasie

Noctua NH-D15 - Cooler CPU z przodu

Noctua NH-D15 - Cooler CPU z tyłu

Noctua NH-D15 - Podstawa

Warto też tutaj nadmienić, że oba aluminiowe radiatory z NH-D15 mają specjalne „podcięcia” najniższych żeberek. Dzięki temu mimo gabarytów coolera powinniśmy móc w miarę swobodnie „operować” pamięciami RAM z radiatorami o standardowych rozmiarach. Co jednak kiedy posiadamy pamięci RAM z wysokimi radiatorami? Cóż, tutaj trzeba już będzie niestety trochę „improwizować” a dokładnie np. mocno ale to mocno podwyższyć przedni wentylator co automatycznie podbija nam wysokość coolera CPU (a nie każdy ma przecież obudowę o szerokości rzędu 23 cm).

Montujemy Noctua NH-D15

Poza samym coolerem CPU i niezbędnymi akcesoriami montażowymi (tak na platformę AMD jak i na platformę Intel) producent dołącza do NH-D15 także:

 • adapter zmniejszający obroty wentylatora
 • dodatkowy wentylator z serii NF-A15 PWM
 • świetną pastę termoprzewodzącą (Noctua NT-H1)
 • dedykowany klucz-wkrętak do dokręcania śrub montażowych
 • druciki montażowe do montażu drugiego wentylatora (który już jest w zestawie)

a wszystko to otrzymujemy w oddzielnych odpowiednio oznakowanych opakowaniach (patrz poniższe zdjęcie).

Noctua NH-D15 - Akcesoria

Jeśli chodzi o sposób montażu Noctua NH-D15, to wygląda on dokładnie tak samo jak w przypadku np. NH-U12S. Najpierw bowiem musimy połączyć backplate coolera z dwoma ramkami montażowymi (montowanymi od strony procesora) a następnie skręcamy całość przy pomocy dwóch śrubek ze sprężynkami. Po zakończonym procesie montażu Noctua NH-D15 powinniśmy mieć mniej więcej następujący widok (przesłonięte wszystkie banki pamięci):

Noctua NH-D15 - Zamontowana na płycie

Noctua NH-D15 - RAM issue

Jak widać na powyższy m zdjęciu pamięci z wysokimi radiatorami oznaczają „kłopoty”. W tym przypadku musieliśmy po prostu mocno podnieść przedni wentylator oraz…trzymać kciuki, żeby po tym zabiegu panel boczny obudowy Fractal Design Define XL R2 mimo wszystko zamknął się swobodnie…

Noctua NH-D15 – platforma testowa

Wszystkie testy wydajności Noctua NH-D15 wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,8 GHz (1,40 V)
 • Płyta główna: Asus P8P67 PRO
 • Karta graficzna: Geforce GT210 (tylko na potrzeby awaryjne ;))
 • Pamięć RAM: 4GB, Patriot 1600 MHz
 • SSD: 1x SSD 64GB OCZ Solid 3
 • HDD: 1x HDD WD
 • Zasilacz: Fractal Design Newton 800W R2
 • Obudowa: Fractal Design Define XL R2

Noctua NH-D15 - Platforma testowa

Noctua NH-D15 – testy wydajności

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła tutaj aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 15 minut a pomiary spisywane były dopiero z drugiego testu – odstęp pomiędzy testami wynosił ok. 10 minut) zaś odczytem temperatury “zajmował się” program RealTemp 3.60 w tandemie z HWMonitor (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia). W przypadku testowanego tutaj coolera CPU użyto pasty Noctua NT-H1. Ażeby wszystko było miarodajne i wiarygodne temperatura otoczenia podczas testów wahała się tylko od 23 do 24 stopni Celsjusza.

Sposób testowania Noctua NH-D15:

 • 2x NF-A15 PWM @ 100%
 • 2x NF-A15 PWM @ 73% (adapter-reduktor)

Noctua NH-D15 - Testy

Jak więc widać Noctua NH-D15 to istny demon wydajności. Okazała się ona sporo wydajniejsza nawet od gotowego zestawu niby-LC Antec Kuhler H20 650 i to nawet kiedy wentylatory z NH-D15 pracowały po redukcji obrotów (68 vs 73 stopnie Celsjusza). Cóż, widać że tutaj cel Austriaków był tutaj jasny – topowa wydajność. Czy udało się go uzyskać? Jak najbardziej tak.

Noctua NH-D15 – klasa poziomu głośności

Jeśli chodzi o kulturę pracy wentylatorów z Noctua NH-D15, to przy maksymalnych obrotach są one dość mocno słyszalne (wyciszona obudowa na szczęście częściowo to niweluje). Z zastosowaniem reduktora obrotów wentylatorów mamy już jedna bardzo ciche chłodzenie i osobiście zalecałbym stosowanie właśnie adapterów jeśli ktoś oczekuje super-ciszy.

Noctua NH-D15 – podsumowanie

Noctua NH-D15 to potężny twin-tower oferujący naprawdę konkretną, wręcz topową wydajność i zdecydowania jest to poziom wydajności, który zadowoli praktycznie każdego overclockera. Oczywiście należy się tutaj liczyć z kilkoma aspektami tej konstrukcji. Po pierwsze z racji gabarytów przesłania ona praktycznie wszystkie banki pamięci więc wysokie RAMy raczej tutaj odpadają (nawet mimo specjalnych „podcięć” radiatorów). Po drugie z racji „high-endowości” cooler ten nie należy do tanich a na naszym rynku kosztuje on ok. 350 zł (sugerowana cena detaliczna). Z naszej strony śmiało możemy jednak przyznać temu coolerowi CPU dwie nagrody: TOP PERFORMANCE! (za topową wydajność) oraz QUALITY! (za bardzo dobrą jakość wykonania).

Noctua NH-D15 - Podsumowanie

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*