Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NH-C14S – horyzont nowej generacji?

Noctua NH-C14S – horyzont nowej generacji?

Noctua NH-C14S - Test coolera CPU

Nie da się ukryć, że świat coolerów CPU zdominowany jest przez konstrukcje typu tower. Jest to po części słusznie uzasadnione tym, że coolery horyzontalne rzadko kiedy oferują wydajność odpowiednią do naprawdę mocnego overclockingu procesora. Czy Noctua NH-C14S ma szansę zmienić tego typu mniemanie? Przekonajmy się! Zapraszam na test tego horyzontu rzekomo nowej generacji!

Noctua NH-C14S czyli NH-C14 po „metamorfozie”

Noctua NH-C14S to przedstawiciel konstrukcji horyzontalnych czyli z montażem wentylatora tak, że generuje on przepływ powietrza bezpośrednio w stronę procesora i jego sekcji zasilania oraz w stronę pamięci RAM (co akurat przydaje się w upalne dni). W obrębie stosunkowo dużego niklowanego radiatora (115 x 140 x 163 mm – odpowiednio wysokość x szerokość x długość) widzimy na pierwszy rzut oka – w sensie z przodu –  sześć miedzianych 6 mm heat-pipe’ów (dodatkowo również niklowanych). Jeśli jednak spojrzymy na tylną część radiatora, to widzimy dwa intrygujące aspekty. Po pierwsze zauważamy tutaj jeszcze jeden heat-pipe’y ale jest on najprawdopodobniej „ślepy” i pełni on funkcję jedynie…podtrzymywania radiatora w odpowiedniej pozycji (aby ten z czasem się nie odkształcił i nie zmienił kąta nachylenia względem procesora). Przypomnę, że swojego czasu w starszym modelu – NH-C14 – również widzieliśmy taką „podpórkę” radiatora tyle tylko, że tam jej nie zamaskowano pod postacią heat-pipe’u. Druga sprawa związana z heat-pipe’ami NH-C14S jest taka, że są one asymetrycznie ułożone względem podstawy coolera CPU co ma uzasadnienia takie, jak w przypadku NH-D15S. Chodzi tutaj dokładnie o minimalizację ryzyka kolizji z najbliższym slotem kart rozszerzeń (chodzi o ewentualną kolizję radiatora z kartę graficzną kiedy zamontowana jest ona w pierwszym slocie kart rozszerzeń).

Noctua NH-C14S - Opakowanie coolera

Opakowanie Noctua NH-C14S

Noctua NH-C14S - Horyzontalny cooler CPU

Noctua NH-C14S – horyzontalny cooler CPU pełnej krasie

Noctua NH-C14S - Horyzontalny cooler CPU

Noctua NH-C14S – horyzontalny cooler CPU pełnej krasie

Noctua NH-C14S - Horyzontalny cooler CPU

Asymetria i ślepy heat-pipe? Takie rzeczy tylko u Noctua ;)

Cały radiator schładza tutaj 150 mm wentylator z serii NF-A15 PWM (o spektrum pracy 300-1500 obr./min.). Wydaje się zatem, że można będzie tutaj zachować balans między wydajnością a poziomem hałasu (a przynajmniej w teorii). Co ciekawe w razie potrzeby pod radiatorem jest jeszcze sporo miejsca na drugi / opcjonalny wentylator. Podstawa NH-C14S jest praktycznie taka sama jak w przypadku chociażby NH-D15S czyli jest ona dobrze wykończona ale też bez zbędnego nabłyszczania aby uzyskać tzw. „efekt lustra”. Cóż, Noctua stosuje tego typu wykończenie podstawy od lat i jeszcze nikt chyba nie narzekał.

Noctua NH-C14S - Podstawa coolera CPU

Dobrze wykończona podstawa Noctua NH-C14S (ale bez efektu lustra)

Noctua NH-C14S – montaż coolera CPU

Akcesoria dołączane do NH-C14S są niemal identycznie „bogate” jak w przypadku modelu NH-D15S (i innych nowszych coolerów tejże marki). Mamy tu więc nie tylko zestaw montażowy (dla procesorów AMD i dla procesorów Intel) i tubkę bardzo dobrej klasy pasty termoprzewodzącej (NT-H1) ale także:

 • dedykowany klucz-wkrętak
 • adapter do redukcji obrotów wentylatorów
 • standardowe książeczki z instrukcjami montażu
 • clipy do montażu drugiego opcjonalnego wentylatora
Noctua NH-C14S - Akcesoria do coolera CPU

Akcesoria dołączane do Noctua NH-C14S

Montaż NH-C14S przebiega identycznie jak w przypadku chociażby NH-D15S. Najpierw zatem łączymy backpalte z tzw. stelażem ramki montażowej a następnie przykręcamy cooler przy pomocy dwóch śrubek ze sprężynami (które to znajdują się bezpośrednio w obrębie podstawy coolera CPU). W każdym razie po poprawnym montażu Noctua NH-C14S widać, że cooler ten nachodzi praktycznie na wszystkie banki pamięci RAM ale też widać, że pomiędzy radiatorem a RAMem jest tyle zapasu przestrzeni, iż pamięci RAM nawet z wyższymi radiatorami nie powinny sprawiać żadnych tzw. kolizyjnych problemów (patrz poniższe zdjęcia).

Noctua NH-C14S - Montaż coolera CPU

Montaż Noctua NH-C14S

Noctua NH-C14S vs pamięci RAM

Noctua NH-C14S vs wysokie pamięci RAM

Noctua NH-C14S – procedura i platforma testowa

Wydajność Noctua NH-C14S porównałem do dotychczas testowanych popularnych konstrukcji. Cooler CPU NH-C14S był zamontowany i testowany w obrębie następującej platformy sprzętowej:

 • Procesor: Intel Core i5 2500k @ 4,5 GHz (1,4 V)
 • Płyta główna: Asus P8P67 Pro
 • Pamięci RAM: 2x 2 GB Patriot Signature 1600 MHz
 • Karta graficzna: Club 3D HD7770
 • Zasilacz: Fractal Design Newton R3 800
 • Obudowa: Antec P380
Noctua NH-C14S - Platforma testowa

Platforma testowa z podkręconym Core i5 2500k

Do maksymalnego obciążenia procesora posłużyła jakże popularna aplikacja LinX (czas trwania każdego testu to 15 minut) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program RealTemp 3.60. Do wykresu zawsze dobierany był najsłabszy wynik czyli odczyt z najcieplejszego rdzenia a zatem pamiętajmy, że średnia temperatura ze wszystkich rdzeni jest nieco niższa. W przypadku niniejszego testu użyto pasty Noctua NT-H1. Ażeby wszystko było miarodajne każdy test wykonywany był dwukrotnie. Temperatura otoczenia podczas testów wahała się od 24 do 25 stopni Celsjusza.

Ustawienia wentylatora podczas testowania Noctua NH-C14S:

 • 1x NF-A 15 PWM @ 60%
 • 1x NF-A 15 PWM @ 100%

Noctua NH-C14S – testy wydajności i poziom głośności

Noctua NH-C14S - Testy wydajności

Testy wydajności

Cóż, wydaje się iż firma Noctua podtrzymała tradycję high-endowych horyzontalnych coolerów CPU do overclockingu. Cooler CPU NH-C14S pozwolił na uzyskanie naprawdę przyzwoitych temperatur mocno podkręconego procesora z pokolenia Sandy Bridge (70 stopni Celsjusza przy 1500 RPM) a to już naprawdę coś jak na konstrukcję horyzontalną. O ile jednak wydajność Noctua NH-C14S faktycznie zasługuje na uznanie jak na ten typ coolera CPU to jednak przyznać też szczerze trzeba, że dołączany wentylator NF-A15 PWM przy maksymalnych obrotach generuje mocno słyszalny szum (57,5 dBA z odległości 15 cm) a zatem fanowi ciszy absolutnej przyda się redukcja jego obrotów (co jak wiadomo zwiąże się ze spadkiem wydajności):

Noctua NH-C14S - Testy dBA

Poziom głośności

Noctua NH-C14S – horyzontalne podsumowanie

Nie da się ukryć, że Noctua NH-C14S to bardzo ciekawy horyzontalny cooler CPU. Dedykowany jest on nie tylko osobom pragnącym ulżyć sekcji zasilania procesora i pamięciom RAM ale również i bardziej wymagającym overclockerom. Cooler ten ma naprawdę spory potencjał wydajności dzięki czemu podkręcanie procesora z tym chłodzeniem jest jak najbardziej możliwe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że cooler ten nie należy oczywiście do najtańszych (sugerowana cena detaliczna to ok. 320 zł) a ponadto cichofil będzie tutaj zmuszony do redukcji obrotów dołączonego wentylatora aby ten nie rozkręcał się do swojej maksymalnej prędkości. W każdym razie Noctua NH-C14S na pewno zasłużyła na nagrodę za wydajność (POWER) oraz jakość wykonania (100% Quality). Gratulujemy!

Noctua NH-C14S - Podsumowanie coolera CPU

Noctua NH-C14S – Horyzont wart uwagi!

One Comment

 1. No faktycznie jak na horyzontalny cooler to jest naprawdę nieźle ;)

Leave a Comment

*