Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM – test wentylatorów

Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM – test wentylatorów

Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM - test

Jak wiemy na początku tego roku firma Noctua wprowadziła do swojej oferty całą nową gamę wentylatorów typu 120 mmNF-S12A ULN, FLX oraz PWM. Dziś przyjrzymy się dokładniej wszystkim tym trzem modelom wentylatorów. Czy to także nietuzinkowe wentylatory klasy premium? Przekonajmy się. Zapraszam na prezentację oraz test praktyczny wentylatorów Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM.

Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM – prezentacja wentylatorów

Kolorystyki nowych wentylatorów od austriackiego potentata raczej nie ma sensu specjalnie i szczegółowo opisywać. Znana jest ona użytkownikom od lat (dominuje tutaj znany nam już kolor brązowy, beżowy, kremowy itp) i albo przypadnie ona komuś do gustu albo nie ;) W każdym bądź razie nie o kolorystyce tych wentylatorów mamy tutaj mówić…Najnowsze „śmigła” od Noctua to przede wszystkim nowy i dość unikalny design, sprawdzone w boju łożysko SSO2 (Self-Stabilisation of the Rotor Axis 2) oraz bardzo bogate wyposażenie dodatkowe. Wszystko to oczywiście otrzymujemy w ekskluzywnym opakowaniu z uchylaną okładką (patrz poniższe zdjęcia).

Noctua NF-S12A - Opakowania

Noctua NF-S12A - OpakowanieKonstrukcja wentylatorów Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM oparta jest o siedem charakterystycznych łopatek. Każda z nich posiada bowiem po trzy charakterystyczne guzki / wypustki. Co ciekawe owe wypustki występują tylko po jednej stronie łopatek (druga strona łopaek jest gładka). Warto także zwrócić uwagę na to, że na praktycznie całej powierzchni wewnętrznej strony obudowy wentylatora mamy charakterystyczne podlużne wcięcia (patrz pierwsze zdjęcie artykułu), występujące wcześniej np. w wentylatorach z serii NF-A14. Nie zabrakło też tutaj tego, co znamy już z poprzedniej serii wentylatorów tej marki a mianowicie miękkich podkładek na każdym rogu obudowy wentylatora.

Noctua NF-S12A - Wentylator w pełnej krasie

Noctua NF-S12A - Wentylator widziany z tyłu

Film z prezentacją wentylatorów:

Wentylatory z serii NF-S12A ULN, FLX oraz PWM potrafią pracować z nieco odmiennymi maksymalnymi trybami prędkości:

  • NF-S12A ULN <- 700 obr./min.
  • NF-S12 FLX <- 1200 obr./min.
  • NF-S12 PWM <- 300-1200 obr./min.

Noctua NF-S12A - Guzki na łopatkach

Co zaś się tyczy dołączanych akcesoriów, to mamy tutaj naprawdę bogaty pakiet (różniący się w zależności od modelu):

  • kołki silikonowe
  • śrubki montażowe
  • adapter molex -> 3pin
  • przedłużacz 3pin (30 cm)
  • rozgałęziacz do wentylatorów typu Y-4pin
  • reduktor pracy wentylatora do ok. 700 obr./min.
  • reduktor pracy wentylatora do ok. 900 obr./min.

Akcesoria do NF-S12A ULN:

Noctua NF-S12A ULN - Akcesoria

Akcesoria do NF-S12A FLX:

Noctua NF-S12A FLX - Akcesoria

Akcesoria do NF-S12A PWM:

Noctua NF-S12A PWM - Akcesoria

Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM – założenia testowe

W świetle założeń producenta wentylatory NF-S12A ULN, FLX oraz PWM są idealne m.in. do wentylowania obudów komputerowych. Postanowiliśmy to naturalnie zweryfikować w praktyce jednak w naszym przypadku posłużymy się sporym coolerem CPU dostosowanym do wolno-obrotowych wentylatorów. Na potrzeby niniejszego artykułu porównaliśmy osiągane pod obciążeniem temperatury CPU w określonych warunkach otoczenia (temperatura ok. 23 stopnie Celsjusza) i przy określonej prędkości pracy poszczególnych wentylatorów Noctua. Naturalnie wszystko to wykonywaliśmy tak, jak w przypadku standardowych testów coolerów CPU czyli zadając  stosowne obciążenie: aplikacją LinX.

Cała platforma testowa wygląda zaś następująco:

Noctua NF-S12A - Platforma testowa

Noctua NF-S12A - Platforma testowa

Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM – testy praktyczne

Noctua NF-S12A - Testy

Widać zatem, że o ile modele NF-S12A FLX oraz NF-S12A PWM jeszcze dobrze się sprawdzają na coolerze CPU o tyle 700-800 RPM to zdecydowanie za mało ażeby polecić NF-S12A ULN na radiator (61 vs 67 stopni Celsjusza). Naturalnie z tej trójki model NF-S12A ULN okazał się najcichszy a zatem i on znajdzie swoich zwolenników.

Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM – podsumowanie

Wentylatory Noctua NF-S12A ULN, FLX oraz PWM to nie są wentylatory, obok których można przejść obojętnie. Wprawdzie kosztują one niemało – ok. 80 zł/szt. – jednak otrzymujemy wraz z nimi wszystko to, czego można spodziewać się po high-endowym wentylatorze. Mamy zatem tutaj wysoką jakość, dobrą kulturę pracy oraz bardzo bogate wyposażenie. Wentylatory NF-S12A ULN, FLX oraz PWM śmiało można polecić każdemu, kto poszukuje hign-endowych i nietuzinkowych „śmigieł”. Z naszej strony wentylatory te w pełni zasługują na dwie nagrody: SUPER SILENT! oraz 100% QUALITY! Gratulujemy!

Noctua NF-S12A - Nagrody

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*