Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NF-F12 PWM – rzut okiem na 120 mm high-end z PWM

Noctua NF-F12 PWM – rzut okiem na 120 mm high-end z PWM

Noctua NF-F12 PWM - TestNoctua to od lat marka kojarzona przede wszystkim z high-endowymi coolerami CPU i wentylatorami. Wprawdzie firma ta nie wprowadza do swojej oferty nowych produktów zbyt często jednak jeśli już to zrobi, to produkt taki charakteryzuje się zwykle naprawdę wysoką jakością wykonania, charakterystycznym design’em oraz wysoką ceną (do czego chyba już przywykliśmy). W zeszłym roku mieliśmy przyjemność zapoznać się z topowymi coolerami CPU tego austriackiego potentata – NH-D14 oraz NH-C14. Teraz z kolei mamy okazję przyjrzeć się pierwszemu wentylatorowi z PWM z logo Noctua – NF-F12 PWM. Zapraszam zatem na „pokaz możliwości” Noctua NF-F12 PWM.

 Wentylator Noctua NF-F12 PWM dostarczany jest w dość niestandardowym opakowaniu. O ile bowiem z przodu wygląda ono jak to stosowane przy innym obecnie dostępnym wentylatorze (NF-P14 FLX) o tyle z tylu mamy nic innego jak specjalną „mini-książeczkę”. Wprawdzie mamy tutaj przedstawione przede wszystkim szkice i projekty dotyczące wentylatora jednak całość ma nam dać namiastkę „wyjątkowości” i dbania producenta o detale. Cóż, trzeba przyznać, że nawet się to Austriakom udało ;) Co zaś się tyczy dołączanych akcesoriów, to również jest naprawdę nieźle. Poza standardowymi śrubkami montażowymi mamy tutaj bowiem także:

  • instrukcję
  • cztery silikonowe kołki
  • adapter do redukcji obrotów
  • przedłużacz kabla zasilającego
  • rozgałęziacz do kabla zasilającego

Noctua NF-F12 PWM - OpakowanieNoctua NF-F12 PWM - Opakowanie

Noctua NF-F12 PWM - Opakowanie

Noctua NF-F12 PWM - Akcesoria

Jeśli zaś chodzi o sam wentylator, to już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to pierwsze lepsze „śmigiełko”. O ile kolorystyka Noctua NF-F12 PWM jest identyczna jak w poprzedniej generacji wentylatorów (dominuje brąz i beż) o tyle design jest już zupełnie odmienny. Mamy tutaj bowiem siedem solidnych (aczkolwiek dość prostych) łopatek, silikonowe wkładki antywibracyjne na każdym rogu wentylatora (można je bez problemu wyjąć w razie potrzeby) oraz specjalne wycięcia na „ożebrowaniu” tylnej części wentylatora (po trzy wycięcia na każdym takim „żeberku”). Naturalnie tak jak w poprzednich wentylatorach tej marki kabel zasilający jest w ciemnym oplocie. Wentylator kosztuje niemało (ok. 100 zł) a zatem dobrze, że ma tak bogate wyposażenie.

Noctua NF-F12 PWM - high-endowy wentylator z PWM

Noctua NF-F12 PWM - high-endowy wentylator z PWM

Noctua NF-F12 PWM - high-endowy wentylator z PWMNoctua NF-F12 PWM - high-endowy wentylator z PWM

Według deklaracji producenta Noctua NF-F12 PWM potrafi pracować z maksymalną prędkością rzędu 1500 obr./min. oraz ok. 1200 obr./min. przy użyciu dołączonego w akcesoriach adaptera. Jak to jest jednak w praktyce? Poniższy wykres będzie dla nas chyba najbardziej wymowny:Noctua NF-F12 PWM - RPMCo zaś się tyczy tzw. napięcia startowego, to Noctua NF-F12 PWM potrafi wystartować od 6V. Tak przynajmniej udawało się tego dokonać przy wykorzystaniu zaawansowano panelu sterującego typu Lamptron FCT. Czy to zły wynik? Raczej dobry skoro zwykle wentylatory z PWM wymagają wyższego napięcia startowego niż standardowe 3-pinowe wentylatory (aczkolwiek wiadomo, to także kwestia klasy łożyska danego wentylatora).Noctua NF-F12 PWM - StartZ racji braku stosownej aparatury pomiarowej w kwestii deklarowanej przez producenta wydajności oraz kulturze pracy muszę na chwilę obecną zawierzyć tutaj na „słowo” (ok. 55 CFM przy nieco ponad 22 dBA) jednak mam też tutaj do powiedzenia coś od siebie. Według moich subiektywnych odczuć Noctua NF-F12 PWM to bardzo potężny wentylator generujący bardzo duży przepływ powietrza i z całą pewnością doskonale sprawdzi się przy wentylacji obudowy jako wentylator „nawiewowy” (z przodu obudowy lub na spodzie). W kwestii zaś poziomu głośności to naturalnie na max. obrotów nie jest tak cicho jak w przypadku Antec True Quiet. O ile przy 1200 obr./min. Noctua NF-F12 PWM jest jeszcze do zaakceptowania o tyle na max. obrotów generowany szum jest już dość duży.

Noctua NF-F12 PWM to niewątpliwie solidny, bardzo dobrej jakości i wydajny wentylator 120 mm z bogatym wyposażeniem oraz funkcjonalnością spotykaną tak na prawdę jedynie w najdroższych konstrukcjach. Mamy tutaj bowiem podwójną eliminację ewentualnych drgań wentylatora (silikonowe kołki i wkładki), różnej maści dodatkowe okablowanie czy też po prostu tzw. namiastkę luksusu (bardzo wysoka jakość wykonania). W każdym razie debiut firmy Noctua na rynku wentylatorów z PWM z całą pewnością jest intrygujący i…dość drogi gdyż tego typu wentylator to koszt rzędu 100 zł. Czy warto? Cóż, za topową jakość zawsze płaci się trochę więcej ;)

Noctua NF-F12 PWM - Test

Trackbacks for this post

  1. Noctua NH-L12 | BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] wyższej wydajności czy kompaktowości). Co ciekawe nie są to pierwsze lepsze wentylatory ale NF-F12 PWM oraz NF-B9 [...]

Leave a Comment

*