Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua NF-A14 FLX – wentylatory 140 mm klasy premium

Noctua NF-A14 FLX – wentylatory 140 mm klasy premium

Noctua NF-A14 FLX - Test

Jak wiemy pod koniec ubiegłego miesiąca firma Noctua wprowadziła do swojej oferty nową gamę wentylatorów typu 140 mmNF-A14 FLX, NF-A14 ULN i NF-A15 PWM. Dziś przyjrzymy się dokładnie modelowi z serii NF-A14 FLX. Czy faktycznie są to wentylatory klasy premium? Przekonajmy się zapraszam na test praktyczny Noctua NF-A14 FLX.

Noctua NF-A14 FLX – prezentacja wentylatora

Kolorystyki nowych wentylatorów od Noctua raczej nie ma specjalnie co opisywać (dominuje tutaj kolor brązowy, beżowy, kremowy itp). Znana jest ona użytkownikom od lat i albo przypadnie komuś do gustu albo nie ;) W każdym bądź razie nie o kolorystyce tych wentylatorów mamy tutaj mówić. Najnowsze „śmigła” od Noctua to przede wszystkim nowy i dość unikalny design, sprawdzone w boju łożysko SSO2 (Self-Stabilisation of the Rotor Axis 2) oraz bogate wyposażenie dodatkowe. Wszystko to oczywiście otrzymujemy w ekskluzywnym opakowaniu z uchylaną okładką (patrz poniższe zdjęcia).

Noctua NF-A14 FLX - Opakowanie

Noctua NF-A14 FLX - OpakowanieKonstrukcja wentylatora Noctua NF-A14 FLX oparta jest o siedem potężnych łopatek. Każda z nich posiada charakterystyczne podłużne nacięcia na końcówkach. Co ciekawe owe nacięcia występują tylko po jednej stronie łopatek. Warto także zwrócić uwagę, że na praktycznie całej powierzchni wewnętrznej strony obudowy wentylatora mamy charakterystyczne okrągłe wpustki (patrz pierwsze zdjęcie artykułu). Nie zabrakło też tutaj tego, co znamy już z poprzedniej serii mniejszych wentylatorów tej marki – miękkich podkładek na każdym rogu obudowy. Wentylatory z serii Noctua NF-A14 FLX potrafią pracować z maksymalną prędkością na poziomie 1200 obr./min. Nie da się zatem ukryć, że takie „śmigło” naprawdę musi już generować konkretny przepływ powietrza…

Noctua NF-A14 FLX - Wentylator w pełnej krasie

Noctua NF-A14 FLX - Wentylator w pełnej krasie

Co zaś się tyczy dołączanych akcesoriów, to mamy tutaj naprawdę bogaty pakiet:

 • kołki silikonowe
 • śrubki montażowe
 • adapter molex -> 3pin
 • przedłużacz 3pin (30 cm)
 • reduktor pracy wentylatora do ok. 900 obr./min.
 • reduktor pracy wentylatora do ok. 1050 obr./min.

Noctua NF-A14 FLX - Akcesoria

Noctua NF-A14 FLX – założenia testowe

W świetle założeń producenta wentylatory NF-A14 FLX są idealne m.in. do wentylowania obudów komputerowych. Postanowiliśmy to naturalnie zweryfikować w praktyce. Na potrzeby niniejszego artykułu porównaliśmy osiągane pod obciążeniem temperatury newralgicznych komponentów komputera (CPU, GPU, NB, HDD) oraz w określonych warunkach otoczenia (temperatura ok. 23 stopnie Celsjusza) i przy określonej prędkości pracy (@ 12V) do temperatur osiąganych przy użyciu wentylatorów fabrycznie dołączanych do obudowy (również pracujących @ 12V). Naturalnie wszystko wykonywaliśmy tak, jak w przypadku testów obudów komputerowych czyli zadając  stosowne obciążenie:

 • CPU <- 10 minut testowania aplikacją LinX (procesor @ 3,5 GHz przy napięciu 1,2V)
 • GPU <- 6 “zapętlonych” testów Advanced Crysis 2 Benchmark Tool (AC2BT)
 • NB <- j.w.
 • HDD <- kopiowanie 10 GB danych

Cała platforma testowa wygląda zaś następująco:

Noctua NF-A14 FLX - Platforma testowa

P.S. Wbrew zdjęciu platformy testowej  na potrzeby testów pracowały dwa wentylatory Noctua NF-A14 FLX – przy dyskach oraz z tyłu obudowy.

Noctua NF-A14 FLX – testy praktyczne

Noctua NF-A14 FLX - Testy

Noctua NF-A14 FLX – podsumowanie

Wentylatory Noctua NF-A14 FLX to nie są wentylatory, obok których można przejść obojętnie. Wprawdzie kosztują one niemało – ok. 100 zł/szt. – jednak otrzymujemy wraz z nimi wszystko to, czego można spodziewać się po high-endowym wentylatorze. Mamy zatem tutaj wysoką wydajność, wysoką jakość oraz bogate wyposażenie. Wentylatory Noctua NF-A14 FLX śmiało można polecić każdemu, kto poszukuje hign-endowych i nietuzinkowych „śmigieł”, które zauważalnie usprawnią wentylację posiadanej obudowy komputerowej (a przynajmniej poprawią temperatury dysków i procesora). Z naszej strony wentylatory te zasługują na nagrodę POWER! Gratulujemy!

Noctua NF-A14 FLX - POWER! AWARD

Typ wentylatora
140 mm
Wymiary
140 x 140 x 25 mm
Maksymalna prędkość pracy
1200 obr./min.
Typ łożyska
ślizgowe (SSO2)
Cechy charakterystyczne
podkładki na rogach

specjalne profile łopatek

Dodatkowe akcesoria
kołki silikonowe

przedłużacz 3pin

adapter molex -> 3pin

reduktory pracy wentylatora

Sugerowana cena detaliczna
ok. 100 zł

One Comment

 1. Drogie te wentyle…Ale jak high-end to high-end ;)

Trackbacks for this post

 1. Noctua NF-S12A FLX, ULN oraz PWM - nowe wentylatory | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] się z nowymi high-endowymi wentylatorami od Noctua – 140 mm “śmigłami” z serii NF-A14 FLX. Okazuje się jednak, że…

Leave a Comment

*