Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua industrialPPC czy redux? Oto jest pytanie

Noctua industrialPPC czy redux? Oto jest pytanie

Noctua redux i industrialPPC - Test

Raz na jakiś czas mamy możliwość zapoznania się z nowymi wentylatorami od Noctua. W tym roku mamy okazję z grubsza porównać dwie kompletnie różne serie wentylatorów –  industrialPPC oraz redux – a także przyjrzeć się nowym akcesoriom austriackiego potentata. Rzućmy zatem okiem na owe wszystkie nowości od Noctua.

Noctua industrialPPC i redux – nowa era…opakowań i akcesoriów

Na wstępie warto zaznaczyć, że nowe kolorystycznie serie industrialPPPC oraz redux to tylko „przykrywka” do wprowadzenia także nowej gamy akcesoriów od Noctua. Poza wszelakimi rozmiarami nowych wentylatorami przewidziano także aby w opakowaniu (o kolorystyce jak wentylatory z serii industrialPPC) dostępne były także akcesoria, które na pewno będą przydane dla wielu użytkowników:

  • adaptery / potencjometry (do redukcji obrotów wentylatorów)
  • silikonowe kołki montażowe (do wygodnego montażu wentylatorów bez śrubek)

Z jednej strony trochę może dziwić takie podejście ponieważ do tej pory wszystkie serie wentylatorów z tzw. linii premium miały w standardzie tak adaptery jak i silikonowe kołki montażowe. Wprawdzie otrzymywał to w symbolicznej ilości ale jednak dzięki temu użytkownik był świadomy, że nabył wentylator z najwyższej półki a teraz trzeba dodatkowo się w coś takiego zaopatrywać…

Noctua redux i industrialPPC - Opakowania

Noctua redux i industrialPPC - Adaptery i silikonowe kołki montażowe

Co zaś się tyczy wentylatorów, to spośród serii industrialPPC oraz redux przewidziano praktycznie wszystkie najpopularniejsze modele i rozmiary (czyli 80 mm, 92 mm, 120 mm i 140 mm). Mamy zatem teraz do wyboru m.in. takie modele jak:

  • NF-R8 redux-1800 PWM
  • NF-B9 redux-1600 PWM
  • NF-S12B redux-1500 PWM
  • NF-P14 redux-1500 PWM
  • NF-F12 industrialPPC-2000
  • NF-A14 industrialPPC-2000
  • NF-A14 industrialPPC-2000 PWM

Oczywiście liczba w nazwie oznacza tutaj maksymalne obroty wentylatora a zatem przykładowo model NF-A14 industrialPPC-2000 z całą pewnością nie należy polecać zwolennikom ciszy ale osobom, którym zależy przede wszystkim na wydajności ;) Opcjonalnie można dobrać model NF-A14 industrialPPC-2000 PWM gdzie przynajmniej mamy pewność, że płyta główna będzie sterować obrotami tak aby nie osiągnęły one maksimum.

Warto też tutaj spróbować zinterpretować samo nazewnictwo poszczególnych serii wentylatorów. Serię industrialPPC można interpretować np. jako tzw, serię wentylatorów przemysłowych ponieważ w jej ramach otrzymujemy przede wszystkim bardzo wydajne śmigła (przykładowo „podciągnięto” tutaj maksymalne obroty modeli NF-F12 oraz NF-A14 do 2000 obr./min.). Atutem tego typu serii wentylatorów jest także niewątpliwie bardzo ciekawa kolorystyka – czarno-brązowa – która to wydaje się znacznie atrakcyjniejszą niż standardowe „beżowo-kremowe” barwy.

Noctua industrialPPC - Wentylatory NF-F12 oraz NF-A14

Jeśli chodzi o serię redux, to można ją interpretować w dwóch „płaszczyznach”. Po pierwsze mają one „barwy zredukowane” do odcieni szarości (łopatki są ciemno-szare a obudowa jest jasno-szara). Po drugie można je traktować jako wentylatory redukujące hałas. Wynika to m.in. ze spektrum obrotów, jakie tutaj przewidziano. Przykładowo model NF-R8 redux-1800 PWM pracować może z max. 18000 obr./min. co można poniekąd zadeklarować jako rozwiązanie już akceptowalne pod względem kultury pracy dla typowego użytkownika ale z kolei prawdziwy zwolennik ciszy tego nie zaakceptuje ;)

Noctua redux - Wentylatory NF-R8 oraz NF-B9

Noctua redux - Wentylatory NF-S12B oraz NF-P14

Cóż, wydaje się że to sam użytkownik w zależności od swoich preferencji zadecyduje czy woli coś cichego czy też coś mega-wydajnego. Szkoda tylko, że nie można było połączyć obu tych pomysłów i stworzyć np. super cichej serii industrialPPC…

Noctua industrialPPC i redux w praktyce

Ażeby ocenić w praktyce wpływ wydajności nowych wentylatorów Noctua na użytkowanie komputera postanowiliśmy sprawdzić temperatury CPU i GPU po zainstalowaniu w obudowie dwóch wentylatorów z serii NF-A14 industrialPPC (jeden z tyłu i jeden na górze) oraz jednego wentylatora NF-P14 redux (na spodzie obudowy). Czy takie „teoretyczne tornado” faktycznie miało tutaj wpływ?

Noctua redux i industrialPPC - Platforma testowa

Wszystkie pomiary temperatur wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

A do obciążenia CPU i GPU służyła seria testów z gry Battlefield 4 (wiadomo, ustawienia graficzne nie mogły być tutaj zbyt wysokie ;)).

Noctua industrialPPC i redux - Testy temperatury

Jak więc widać nowe wentylatory Noctua potrafią dość wyraźnie przyczynić się do spadku temperatur czy to w przypadku CPU (70 vs 73 stopnie Celsjusza) czy to w przypadku GPU (71 vs 73 stopnie Celsjusza). Pytanie tylko czy przy tak sporym hałasie typowy użytkownik będzie chciał przy komputerze pracować / grać / oglądać filmy:

Noctua industrialPPC i redux - Testy głośności

Jako zwolennik ciszy osobiście skłaniałbym się raczej ku opcji kiedy wentylatory nie pracują powyżej 1500 RPM. Ba wolałbym aby pracowały z max. 1000 obr./min. i tutaj z pomocą przychodzą na szczęście ustawienia w BIOSie oraz właśnie adaptery Noctua (dzięki nim możemy zredukować maksymalną prędkość pracy o 30-50% – zależnie od adaptera).

Noctua industrialPPC czy redux? Podsumowanie.

Noctua industrialPPC czy redux? Według mnie wszystko zależy od osobistych preferencji. Z jednej bowiem strony seria redux jest zauważalnie tańsza i w teorii nastawiona na lepszą kulturą pracy. Z drugiej strony „śmigła” z serii industrialPPC oferują ciekawszy design oraz dużo wyższą wydajność. Cóż, niech każdy sam zadecyduje co woli ;) Obie serie zasługują na pewno na miano 100% Quality (świetnej klasy łożyska a przy wyższych obrotach słychać jedynie generowany szum) a ponadto dla serii industrialPPC stosowną nagrodą jest również POWER! (za oferowaną wydajność niezbędną każdemu, kto walczy o każdy stopień Celsjusza). Co zaś się tyczy dodatkowych akcesoriów, to oczywiście są one przydatne i praktyczne i zasłużyły na nagrodę PRACTICAL.Gratulujemy!

Noctua industrialPPC - Podsumowanie

Noctua akcesoria - Podsumowanie

Noctua NF-S12B redux oraz NF-P14 redux - Podsumowanie

Noctua NF-R8 redux oraz NF-B9 redux - Podsumowanie

One Comment

  1. Co jak co ale industriale wygladają kozacko :)

Leave a Comment

*