Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua industrialPPC 24V IP67 PWM czyli wydajność z zapasem

Noctua industrialPPC 24V IP67 PWM czyli wydajność z zapasem

Noctua industrialPPC 24V IP67 PWM - Test wentylatorówNie da się ukryć, że świat wentylatorów jest naprawdę bogaty. Znaleźć w nim można wentylatory różniące się nie tylko samym design’em ale również zastosowanym łożyskiem, kulturą pracy, wydajnością, wyposażeniem, podświetleniem, spektrum pracy oraz naturalnie…ceną. Dzisiaj zajmiemy się wentylatorami z najwyższej półki i przeznaczonych dla osób wymagających przede wszystkim wydajności oraz żywotności łożyska. Dzisiaj przyjrzymy się wentylatorom z serii Noctua industrialPPC z linii 24V IP67 PWM.

Noctua industrialPPC 24V IP67 PWM czyli gramy nie tylko przy 12V

Seria wentylatorów industrialPPC praktycznie od razu dość mocno odmieniła portfolio i wizerunek firmy Noctua. Nie chodzi tutaj naturalnie tylko o design / kolorystykę ale również – w przypadku recenzowanych dzisiaj wentylatorów – i o oferowaną wydajność. Modele z którymi mamy dzisiaj styczność potrafią bowiem pracować przy max. 2000 obr./min. lub 3000 obr./min. (zależnie od modelu). Jest tylko jedno małe „ale”…Takie obroty wentylatory Noctua industrialPPC 24V osiągają przy napięciu…24V. W przypadku typowych komputerów PC nie ma możliwości uzyskania ich maksymalnej wydajności. Potrzebny byłby ewentualnie specjalny konwerter napięcia na 24V, ponieważ w komputerach PC mamy maksymalnie podawane napięcie 12V.

Niemniej nie zmienia to faktu, że wentylatory industrialPPC 24V spokojnie można zastosować w typowym komputerze. Zastosowane łożysko (SSO2), dedykowany autorski kontroler (NE-FD2) oraz specjalna wodo- i kurzo-odporna konstrukcja (co poświadcza certyfikat IP67) to elementy sprawiające, że śmigła te sprawdzić się mogą doskonale np. w serwerowniach.

W nasze ręce trafiły cztery modele wentylatorów:

  • NF-F12 industrialPPC-24V-2000 IP67 PWM (450-2000 obr./min,; przy 12V max. 1050 obr./min.)
  • NF-F12 industrialPPC-24V-3000 IP67 PWM (750-3000 obr./min,; przy 12V max. 1600 obr./min.)
  • NF-A14 industrialPPC-24V-2000 IP67 PWM (500-2000 obr./min,; przy 12V max. 1100 obr./min.)
  • NF-A14 industrialPPC-24V-3000 IP67 PWM (800-3000 obr./min,; przy 12V max. 1800 obr./min.)

Noctua industrialPPC 24V - Opakowania

Noctua industrialPPC 24V IP67 PWM – wyposażenie premium czy standard?

Jak widać na powyższych zdjęciach dostarczane są one w ciemnych opakowaniach. Co ciekawe pomimo niemałej ceny utrzymuje w zestawie jedynie…cztery śrubki montażowe. Najwyraźniej zatem bogate wyposażenie nadal zastrzeżone jest dla wentylatorów z linii Premium. A szkoda…

Noctua industrialPPC 24V - Opakowania

Noctua industrialPPC 24V - Akcesoria

Pod względem design’u oraz kolorystyki wentylatory Noctua industrialPPC 24V IP67 PWM nie różnią się niczym od standardowych śmigieł z linii industrialPPC. Mamy tutaj zatem do czynienia z siedmioma potężnymi, czarnymi łopatkami, konstrukcją obudowy wspomagającą wydajność (specjalne nacięcia na tylnej części grilla ochronnego modelu 120 mm), specjalnymi nacięciami łopatek (w modelu 140 mm) oraz narożnymi podkładkami eliminującymi drgania wentylatorów podczas pracy. Wszystko to w połączeniu z wysoką jakością wykonania sprawia, że mimo bardzo podstawowego wyposażenia użytkownik i tak otrzymuje high-endowy wentylator.

Noctua NF-F12 industrialPPC 24V 2000

Noctua NF-F12 industrialPPC 24V 2000

Noctua NF-A14 industrialPPC 24V 2000

Noctua NF-A14 industrialPPC 24V 2000

Noctua industrialPPC 24V IP67 PWM w praktyce

Ażeby ocenić w praktyce wpływ wydajności nowych wentylatorów Noctua na użytkowanie komputera postanowiliśmy sprawdzić temperatury CPU i GPU po zainstalowaniu jednego takiego wentylatora na coolerze CPU (140 mm, model z max. 3000 RPM) oraz dwóch w obudowie (jeden 120 z tyłu i jeden 120 mm z przodu). Jak mocny wpływ na temperatury miało takie „teoretyczne tornado”? Ano zaraz wszystko się wyjaśni. Przedstawię jeszcze tylko platformę testową:

Noctua NF-A14 i NF-F12 industrialPPC 24V - Platforma testowa

Do obciążenia CPU i GPU posłużyła seria testów w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon (ustawienia graficzne na możliwie wysokim poziomie). Na potrzeby niniejszych testów wentylatory Noctua wyposażono również w akcesoria z linii chromax.

Noctua industrialPPC 24V - Testy wentylatorów

Noctua industrialPPC 24V - Testy temperatury

Jak więc widać pakiet wentylatorów Noctua industrialPPC potrafi bardzo wyraźnie przyczynić się do spadku temperatur czy to w przypadku CPU (63 vs 68 stopni Celsjusza) czy to w przypadku GPU (60 vs 68 stopni Celsjusza). Pytanie tylko czy przy tak dużym hałasie typowy użytkownik będzie chciał przy komputerze pracować / grać / oglądać filmy:

Noctua industrialPPC 24V - Testy głośności

Jako zwolennik ciszy osobiście skłaniałbym się raczej ku opcji kiedy takie wentylatory nie pracują powyżej 1000 RPM. Ba, wolałbym chyba nawet aby takie śmigłą pracowały z max. 800 obr./min. a zatem śmigieł z serii 3000 RPM na pewno bym na co dzień nie używał. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą w razie potrzeby ustawienia pracy dla poszczególnych wentylatorów w BIOSie dzięki czemu można uzyskać stosowny kompromis między wydajnością a ciszą. No chyba, że dla kogoś hałas nie jest ważnym czynnikiem (vide np. serwerownie). Ba, aż strach się bać co takie śmigła potrafią przy 24V…

Noctua industrialPPC 24V IP67 PWM – podsumowanie

Według mnie w przypadku wentylatorów Noctua industrialPPC 24V IP67 PWM werdykt może być tylko jeden. To śmigła skierowane dla osób poszukujących przede wszystkim ciekawego wyglądu oraz wydajności i żywotności. Mało tego, dzięki możliwości pracy przy 24V takie wentylatory mogą znaleźć zastosowanie również w branży innej niż typowo komputerowej.

Według mnie wszystkie przetestowane tutaj wentylatory zasługują na miano 100% Quality (świetnej klasy łożysko, świetna jakość wykonania) a ponadto równie stosowną stosowną nagrodą jest POWER! (wiadomo, za oferowaną wydajność niezbędną każdemu, kto walczy o każdy stopień Celsjusza). Naturalnie wszystko to okupione jest również stosowną ceną. Ok. 130 zł za wentylator to niemałe pieniądze a zatem lepiej zawczasu dobrze sprawę przemyśleć.

Noctua industrialPPC 24V - Podsumowanie

There are no comments, please leave one.

Leave a Comment

*