Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Noctua i pokolenie małych śmigieł klasy premium

Noctua i pokolenie małych śmigieł klasy premium

Noctua NF-A8 i NF-A9 Series - Testy

Jak powszechnie wiadomo w świecie wentylatorów „królują” przede wszystkim modele typu 120 mm (a ostatnio niezły prym wiodą także śmigła typu 140 mm). Co jednak jeśli ktoś poszukuje mniejszych „śmigieł”, typu 80 mm lub 92 mm (czy to do obudowy czy to do coolera CPU)? Cóż, Noctua ma na to oczywiście kilka pomysłów. Zapraszamy na testy wentylatorów klasy „premium” m.in. z serii NF-A8 oraz NF-A9!

Noctua i małe śmigła klasy premium

Wentylatory Noctua z nowych serii NF-A40x10 5V, NF-A8 oraz NF-A9 dostarczane są w znanych opakowaniach z linii „premium” (patrz poniższe zdjęcia). Dzięki temu mamy celowe nawiązanie producenta do high-endowych produktów znanych sprzed generacji industrialPPC oraz redux. W każdym razie podczas niniejszych testów nam przyszło mieć styczność z następującymi modelami wentylatorów od austriackiego potentata:

  • NF-A4x10 5V (max. 4500 RPM)
  • NF-A8 ULN (max. 1400 RPM)
  • NF-A8 FLX (max. 2000 RPM)
  • NF-A8 PWM (max. 2200 RPM)
  • NF-A9 FLX (max. 1600 RPM)
  • NF-A9 PWM (max. 2000 RPM)

Noctua NF-A4x10 5V

Noctua NF-A9 Series

Noctua NF-A8 Series

Naturalnie z racji przynależności do serii „premium” wentylatory te dostępne są wraz z bogatym zestawem akcesoriów (różniących się nieco w zależności od modelu):

  • adaptery / potencjometry (do redukcji obrotów wentylatorów)
  • przedłużacze / rozgałęziacze zasilania wentylatorów
  • silikonowe kołki montażowe (do montażu wentylatorów bez śrubek)

Noctua NF-A8 i NF-A9 Series - Akcesoria

Co zaś się tyczy samych wentylatorów, to oczywiście kolorystyka śmigieł z linii premium znana jest „od zarania dziejów”. Dominuje tutaj oczywiście brąz (łopatki, silikonowe nakładki na narożach) oraz beż (obudowa wentylatora). Same łopatki posiadają natomiast charakterystyczne nacięcia na końcówkach, sprawiające rzekomo, że generowany przepływ powietrza nieco mniej „szumi” (w sensie jest mniej słyszalny). Wnętrze obudowy wentylatorów również posiada specyficzny profil – wklęsłe „pory wentylacyjne„. Krótko mówiąc / pisząc design wentylatorów Noctua z serii NF-A oraz NF-A9 albo przypadnie komuś do gustu albo…niekoniecznie.

Noctua NF-A8 i NF-A9 Series - Wentylatory

Wspominanie „nacięcia” na łopatach występują jedynie od przedniej strony wentylatorów. Z tyłu mamy absolutnie jednolitą powierzchnię łopatek (i również jest ona brązowa ;)). Z tej perspektywy widzimy także pewien szczegół, który cieszy oko (a nawet i ucho). Chodzi tutaj mianowicie o to, że przewody wychodzące z rotora wentylatora są fabrycznie szczepione czarnym, w miarę dyskretnym mocowaniem. Dzięki temu nie ma opcji, aby któryś przewód się poluzował i zaczął ocierać o łopatki.

Noctua NF-A8 i NF-A9 Series - Wentylatory

Co zaś się tyczy zastosowanego tutaj typu łożyska, to ponownie mamy tutaj do czynienia z SSO2 (Self-Stabilisation of the Rotor Axis 2) czyli z typem znanym chociażby z wentylatorów NF-S12A ULN, FLX oraz PWM. Dzięki temu mamy pewność, że łożysko to jest na tyle dopracowane, że nie ma prawa być tutaj mowy o jego np. terkotaniu.

Małe śmigła Noctua w praktyce

Ażeby ocenić w praktyce wpływ wydajności nowych wentylatorów Noctua na użytkowanie komputera postanowiliśmy sprawdzić temperatury GPU przed i zainstalowaniu w na karcie graficznej ZOTAC Geforce GT (z pasywnym coolerem GPU). Do obciążenia GPU posłużyła nam seria testów z gry Battlefield 4 (wiadomym chyba jest jednak wszystkim, że ustawienia graficzne nie mogły być tutaj zbyt wysokie ;)).

Noctua NF-A9 Series - Testy na karcie z pasywnym coolerem

W każdym razie wszystkie pomiary temperatur wykonywane były w obrębie następującej platformy testowej:

Noctua NF-A8 i NF-A9 Series - Platforma testowa

Noctua NF-A8 i NF-A9 - Temperatury GPU

Jak więc widać nowe wentylatory Noctua potrafią dość wyraźnie przyczynić się do spadku temperatur. W trybie pasywnym temperatury rdzenia karty graficznej ZOTAC GT640 oscylowały wokół 70 stopni Celsjusza zaś po zainstalowaniu wentylatora NF-A9 FLX zanotowano spadek o ponad 15 stopni Celsjusza (do 53 stopni Celsjusza!) Co ciekawe zamontowanie tego typu wentylatora na pasywnym coolerze GPU nie przyczyniło się specjalnie do generowanego poziomu hałasu. W przypadku innych wentylatorów (w sensie z wyższymi obrotami) warto jednak być świadomym dodatkowego źródła hałasu (zwłaszcza w przypadku NF-A4x10 5V):

Noctua NF-A8 i NF-A9 - Testy głośności

O ile zatem modele NF-A8 ULN, NF-A8 FLX oraz NF-A9 FLX uznać można za super ciche (poniżej 40 dBA z odległości 15 cm) a NF-A8 PWM za akceptowalne (niespełna 42,8 dBA) o tyle NF-A4x10 5V to naprawdę mocna „suszarka” (ponad 54 dBA).

Noctua NF-A i NF-9 – podsumowanie

Wentylatory Noctua z serii NF-A8 oraz NF-A9 to wysokiej jakości wentylatory z bogatym wyposażeniem i bardzo dobrą kulturą pracy (a przynajmniej w przypadku NF-A8 ULN, NF-A8 FLX oraz NF-A9 FLX, które to wentylatory zasługują na nagrodę SUPER SILENT). Co zaś się tyczy śmigieł z wyższymi wartościami RPM, to raczej wskazane tam będzie używanie adapterów, redukujących obroty. Oczywiście tego wentylatory, które przy zachowaniu dobrej kultury pracy cechuje także wysoka jakość wykonania zasługują także na nagrodę 100% QUALITY! Oczywiście „to co dobre, swoje kosztować musi” i nie inaczej jest w przypadku dzisiejszych „bohaterów” od Noctua. Ceny tych wentylatorów zawierają się w spektrum 13-18 euro (sugerowane ceny detaliczne) a zatem też raczej nie każdy sobie na takie małe śmigło pozwoli…

Noctua NF-A8 i NF-A9 Series - Podsumowanie

One Comment

  1. No za te najmniejsze śmigło to ja serdecznie dziękuję ;)

Leave a Comment

*