Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Hardware > Nadchodzi koniec podstawek LGA. Nadchodzi koniec ery komputerów PC, które obecnie znamy?

Nadchodzi koniec podstawek LGA. Nadchodzi koniec ery komputerów PC, które obecnie znamy?

Intel Core i7

Może się to wydawać trochę dziwne ale niektóre przesłanki ze świata IT już teraz wskazują, że za kilka lat może nastąpić koniec ery komputerów PC jakie obecnie znamy. Po części wynikać to może stąd, że Intel ponoć nie będzie w przyszłości stosował swojej zasady Tick-Tock (Tick = mniejszy proces technologiczny; Tock = nowsza architektura) a po części stąd, że od 2014 roku planowane są przede wszystkim produkcje tandemów „płyta główna + zintegrowany procesor”.

Obecnie „ze stajni niebieskich” na rynku spotykamy przede wszystkim procesory z rodziny Sandy Bridge oraz Ivy Bridge. Następnym krokiem Intela mają być 22 nm procesory z rodziny Haswell czyli w świetle zasady „Tick-Tock” jednostki oparte o nową / usprawnioną architekturę. Spójrzmy jednak jeszcze krok dalej i mamy w planach Intela jednostki Broadwell czyli w teorii jednostki Haswell wykonane w mniejszym procesie technologicznym (14 nm). W świetle doniesień serwisu SemiAccurate.com procesory z linii Haswell będą ponoć ostatnimi przedstawicielami koncepcji do której przyzwyczajeni są użytkownicy PC a mianowicie tej, w której każdy może nabyć płytę główną i procesor oddzielnie (procesory w formie LGA – do samodzielnego zamontowania  obrębie płyty głównej). Od serii Broadwell ma się to bowiem zmienić i ponoć użytkownicy komputerów stacjonarnych mają „przyzwyczajać się” do tego, co stosuje się obecnie np. w urządzeniach mobilnych czyli wszystko  jest już fabrycznie zintegrowane z płytą główną (SoC – System on a Chip), ponieważ już tylko wybrane high-endowe procesory będą dostępne z podstawką LGA.

Intel - koniec Tick Tock?

Ma to zapewne przynieść oszczędności dla Intela (np. redukcja zgłoszeń serwisowych z niepoprawnym montażem procesorów oraz brak potrzeby drukowania opakować na procesory) i producentów płyt głównych (np. redukcja zgłoszeń serwisowych z niepoprawnym montażem procesorów) tylko co z koncepcją świata IT, do której przyzwyczajeni są zwolennicy komputerów stacjonarnych? Co z możliwością tak swobodnej rozbudowy naszego „poczciwego blaszaka”? Naprawdę mamy zaakceptować to, że ktoś postanowił dosłownie „skonsolować” komputery stacjonarne? Nie wydaje mi się, żeby taki zabieg przysporzył firmie Intel zbyt wielu zwolenników ale czas pokaże czy faktycznie za kilka lat nastąpi koniec ery komputerów PC, które obecnie znamy. Tym bardziej, że mamy przecież jeszcze konkurencyjne rozwiązania ze strony AMD…

Źródło: SemiAccurate.com

Trackbacks for this post

  1. Celerony zintegrowane z płytami Gigabyte | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] pisaliśmy, że Intel postanawia zrezygnować z podstawki LGA, na rzecz zintegrowanych układów “MOBO-CPU”. Jest to rozwiązanie stosowane na wielką…

Leave a Comment

*