Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Peryferia > LINKSYS WRT1900ACS – router dwóch światów

LINKSYS WRT1900ACS – router dwóch światów

LinkSys WRT1900ACS - Test routera

W dobie zapotrzebowania użytkowników na stabilny i szybki internet obecny nie tylko w miejscu pracy ale również w domu / mieszkaniu naprawdę intensywnie kwitnie rynek internetu mobilnego, routerów i wszelakich wzmacniaczy Wi-Fi. Naturalnie zdecydowana większość użytkowników do domu / mieszkania nabywa jako minimum przede wszystkim router i właśnie tego typu urządzeniom postanowiliśmy się w końcu przyjrzeć. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z topowych routerów firmy LINKSYS a mianowicie modelowi WRT1900ACS. Zapraszam!

LinkSys WRT1900ACS - Opakowanie routera

Specyfikacja techniczna LINKSYS WRT1900ACS

PODZESPÓŁ / PARAMETR
OPIS / FUNKCJA
Procesor
dwu-rdzeniowy 1,6 GHz (Marvell Armada 38X?)
RAM
512 MB
Anteny
4x zewnętrzne, odłączane
Obsługiwany zakres Wi-Fi
2,4 GHz oraz 5 GHz (obsługa równoległa)
Obsługiwane standardy Wi-Fi
802.11b, 802.11a/g, 802.11n, 802.11ac
Złącza sieciowe
4x Gigabit LAN, 1x Gigabit WAN
Dodatkowe wejścia / wyjścia
1x USB 3.0 oraz 1x USB 2.0 / e-SATA
Obsługiwane tryby pracy
router Wi-Fi, WDS, access point
Bezpieczeństwo
64/128-bit WEP, WPA2 Personal, WPA2 Enterprise, 128 bit AES, filtrowanie po MAC, firewall SPI, kontrola przepuszczania ruchu VPN
Inne
mapowanie sieci, priorytety dla multimediów, sieć Wi-Fi dla gościa, obsługa FTP, oprogramowanie open source
Wersja oprogramowania podczas testów
1.0.0.169041

Design routera (wygląd i funkcjonalność)

Router LINKSYS WRT1900ACS jest dość charakterystyczny pod względem budowy i kolorystyki. Przede wszystkim nie jest on klasycznie cały czarny lub cały biały ale jego spora przednia część jest…niebieska. Od razu zatem urządzenie to wyróżnia się na półkach sklepowych czy też na tle mebli. Sam router nie jest z kolei typową „skrzynką” o prostej konstrukcji. O ile bowiem spód routera jest płaski (i wentylowany) o tyle górna część ma kilka płaszczyzn oraz prawdopodobnie tzw. wypustki ochronne. Owe wypustki ochronne to zapewne pewnego rodzaju ostatnia deska ratunku w razie gdyby ktoś nieopatrznie przykrył top routera (np. jakimś pudełkiem). Jak wiadomo, tego typu urządzenia potrafią się dość mocno nagrzewać (zwłaszcza jeśli pracują 24/d) a zatem poprawna wentylacja routera ewidentnie jest tutaj priorytetem. Dobrze zatem, że już sama konstrukcja już profilaktycznie częściowo chroni nawet przed przypadkowym przegrzewaniem (naturalnie najlepiej żeby router cały czas „oddychał” w pełni swobodnie).

W każdym razie w LINKSYS WRT1900ACS otwory wentylacyjne mamy tutaj zarówno na górze jak i na spodzie. Zadbano tutaj również o dość wysokie nóżki (z miękkimi podkładkami) dzięki czemu mamy pewność, że wentylacja elektroniki routera została tutaj całkiem dobrze przemyślana.

LinkSys WRT1900ACS - Router w pełnej krasie

Router LINKSYS WRT1900ACS jest dobrze wentylowany

LinkSys WRT1900ACS - Wysokość nóżek

Front routera LINKSYS WRT1900ACS to przede wszystkim panel ze logo oraz wskaźniki (podświetlane na biało). Wspomniane wskaźniki znajdują się zarówno na centralnym przodzie (Power, Internet, 2,4 GHz, 5 GHz, e-SATA, USB1, USB2) jak też na płaszczyźnie „złamanej” (kolejne porty sieciowe). Naturalnie podświetlenie danego wskaźnika zależne jest od tego, czy rzeczywiście danej funkcji aktualnie używamy. Przykładowo podświetlenie wskaźnika 5 GHz włącza się dopiero jak nawiążemy połączenie z urządzeniem używając właśnie tego zakresu.

LinkSys WRT1900ACS - Front routera

Na froncie mamy pakiety wskaźników / kontrolek

LinkSys WRT1900ACS - Wskaźniki na froncie

Z tyłu routera znajdziemy wszystkie przyciski, porty i wyjścia (jedynie na bokach routera jest jeszcze po jednym złączu antenowym). Producent przewidział tutaj bowiem:

 • 4x Gigabit LAN
 • 1x Gigabit WAN
 • 1x USB 3.0
 • 1x USB 2.0 / e-SATA
 • 2x złącze antenowe
 • złącze zasilania
 • włącznik
 • przycisk do resetu

O ile zdecydowaną większość tych elementów znajdziemy chyba we wszystkich droższych routerach o tyle złącze USB 2.0 / e-SATA jest dość niespotykanym rozwiązaniem. Dzięki temu w razie potrzeby będziemy mogli stworzyć chociażby domowy serwer albo sieć lokalną.

LinkSys WRT1900ACS - Wyjścia i porty

Bateria portów z tyłu

Akcesoria dołączane do routera

LINKSYS WRT1900ACS posiada cztery demontowane (oraz naturalnie obrotowe) anteny a zatem to właśnie one stanowią część akcesoriów dołączanych do urządzenia. Poza tym otrzymujemy tutaj jeszcze zasilacz, płytę ze sterownikami oraz instrukcję instalacji. Powinien się tutaj również znajdować kabel sieciowy do konfiguracji routera jednak w recenzowanym egzemplarzu niestety go zabrakło. Cóż, widać kabel ten był bardzo przydatny w poprzedniej redakcji…

LinkSys WRT1900ACS - Akcesoria

Miał być jeszcze kabel sieciowy ale…chyba komuś był bardzo potrzebny…

Panel admina i konfiguracja routera

Samo uruchomienie routera trwa nieco ponad 30s co według mnie jest naprawdę niezłym czasem. Po ustabilizowaniu wskaźników routera dokonujemy pierwszej konfiguracji poprzez dedykowany panel administracyjny Smart Wi-Fi, do którego z kolei dostajemy się chociażby poprzez wpisanie w adresie przeglądarki internetowej konkretnego adresu IP: 192.168.1.1. I tutaj mała, niespodzianka. Menu jest udostępnione w języku polskim (przypominam, że testuję router z oprogramowaniem w wersji 1.0.0.169041). Dzięki temu nawet ktoś, kto pierwszy raz ma styczność z takim urządzeniem nie pogubi się w ustawieniach i funkcjach. Plus zatem za menu w rodzimym języku (i to mimo, iż zdarzają się miejsca gdzie nie spolszczono wszystkiego ;)).

LinkSys WRT1900ACS - Konfiguracja routera

Pierwsze koty za płoty czyli konfiguracja routera

Menu panelu LINKSYS WRT1900ACS należy do przejrzystych, czytelnych i bardzo płynnie działających. Wszystkie interesujące nas ustawienia są dostępne dosłownie za kliknięciem myszki. Najbardziej interesujące nas elementy to zazwyczaj:

 • mapa sieci (pokazuje wszystkie urządzenia korzystające z naszego połączenia)
 • dostęp dla gościa (przyznanie nieco ograniczonego dostępu dla danego użytkownika)
 • łączność bezprzewodowa (konfiguracja nazwy, hasła itp.)
 • zabezpieczenie (konfiguracja firewalla)
 • kontrola rodzicielska (filtrowanie stron internetowych dla danych urządzeń oraz kontrola czasu dostępu)

LinkSys WRT1900ACS - Konfiguracja routera_

Menu LINKSYS WRT1900ACS w pełnej krasie

LinkSys WRT1900ACS - Mapowanie sieci

LinkSys WRT1900ACS - Zabezpieczenia

Testy zasięgu LINKSYS WRT1900ACS

Zasięg każdego routera zależny jest nie tylko od odległości od niego ale również od przeszkód znajdujących się pomiędzy nim a urządzeniami (mowa o sieci bezprzewodowej). Owe przeszkody to oczywiście przede wszystkim ściany i meble. W przypadku LINKSYS WRT1900ACS zweryfikowałem zasięg w obrębie mieszkania o powierzchni ok. 57 m2. Router ulokowany był w jednym z narożników mieszkania (w tym przypadku jest to kuchnia) a następnie przy pomocy dwóch typów urządzeń (Lenovo A8-50 A5500H oraz iPhone 5S) weryfikowałem moc zasięgu w strategicznych miejscach (patrz poniższa grafika). Okazało się zatem, że:

 • urządzenie z system Android było bardziej wrażliwe na odległość od routera (można jednak założyć zastosowanie innego, słabszego modułu Wi-Fi)
 • optymalny zasięg przy danym układzie mieszkania i danym położeniu routera jest w odległości do ok. 6 m

LinkSys WRT1900 ACS - położenie routera w mieszkaniu

Na powyższej grafice zaprezentowano wyniki „kresek” zasięgu z urządzenia z system Android (4/4 oznacza zasięg idealny – przyp. red.). Widać wyraźnie, że w najbardziej oddalonych miejscach mieszkania tablet miał raptem „używalny” zasięg Wi-Fi (naturalnie nie zrywało tam też połączenia). Wskazanym jest zatem aby router umieścić jak najbliżej środka mieszkania (w moim przypadku niestety nie ma takiej możliwości).

Testy stabilności i wydajności LINKSYS WRT1900ACS

Po niemal dwóch tygodniach użytkowania routera (praca non-stop) mogę stwierdzić, że pracuje on jak najbardziej stabilnie. Nie są bowiem zrywane połączenia z żadnymi urządzeniami mobilnymi ani z komputerem gdzie używam karty Wi-Fi na USB (a jest to dokładnie model TP-Link TL-WN722N). Jedynie w kwestii jednoczesnego używania zakresu 2,4 GHz i 5 GHz można czasem zauważyć „lagi” (dotyczyło to urządzenia korzystającego z zakresu 5 GHz – w moim przypadku był to iPhone 5S). Nie wiem jednak czy jest to przypadłość smartfona i jego oprogramowania czy też tak po prostu jest kiedy router działa jednocześnie w dwóch zakresach.

Jeśli chodzi o szybkość samego łącza internetowego, to przy wykorzystaniu kabla sieciowego na komputerze liczyć możemy na następujący rezultat (nadmienię tylko, że mam usługę 20 Mb/s):

LinkSys WRT1900ACS - Test prędkości po kablu sieciowym

Co zaś się tyczy szybkości działania sieci Wi-Fi, to z racji braku dedykowanego serwera do testów postanowiłem wykonać dwa testy stricte praktyczne z punktu widzenia codziennego użytkowania. Jeden test to po prostu pomiar prędkości poprzez dedykowaną aplikację na komputerze znajdującym się w miejscu gdzie zasięg określony jest na 2/4. Chodzi oczywiście o pomiar przez aplikację uruchamianą na konkretnej stronie internetowej. W każdym razie efekt finalny widoczny jest na poniższych screenie:

LinkSys WRT1900 ACS - Internet Speed Test

Drugi test wyglądał w ten sposób, że w dwóch punktach mieszkania pobierana była na urządzenie mobilne gra Marvel: Avengers Alliance 2. Aplikacja ta „waży” ok. 830 MB a zatem nie jest to pierwszy lepszy lekki plik do pobrania. Pomiaru czasu pobierania pliku dokonano zarówno w odległości z najlepszym zasięgiem (4/4) jak także w miejscu z zasięgiem słabszym (2/4).

LinkSys WRT1900ACS - Prędkość pobierania gry

Wyniki są jakie są i widać wyraźnie, że optymalne prędkości pobierania dla urządzeń mobilnych są jak najbliżej routera. W skrajnych punktach mieszkania prędkość pobierania spadała bowiem niemal dwukrotnie.

Podsumowanie LINKSYS WRT1900ACS

Router LINKSYS WRT1900ACS to według mnie dość potężne a przy tym i uniwersalne urządzenie. Sam jego zasięg wystarczyć powinien spokojnie do mieszkań o powierzchni ok. 60 m2 a nawet i nieco większych (wiadomo, jeśli tylko router będzie w miarę możliwości na środku mieszkania). Dodajmy do tego również łatwą konfigurację, menu w rodzimym języku, multum możliwości konfiguracyjnych, stabilną i cichą pracę (są ponoć routery z dość słyszalnymi wentylatorami!) a okaże się iż WRT1900ACS to bardzo ciekawa propozycja dla bardziej wymagających użytkowników. Niestety router ten nie należy do najtańszych. Obecnie spotkać go można w cenie rzędu…1000 zł. Niezależnie jednak od ceny LINKSYS WRT1900ACS przyznać mogę stosowne wyróżnienia: PRACTCAL (za intuicyjny interfejs i praktyczną konstrukcję) oraz SUPER SILENT (za kulturę pracy). Gratuluję!

LinkSys WRT1900ACS - Podsumowanie

3 komentarze


 1. Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/lukast84/domains/bestpcinfo.pl/public_html/wordpress/wp-content/themes/euphoria/includes/comments-content.php on line 15
  Prawi:

  Użytkuję ww router od pół roku i mam już swoje zdanie o nim: jeśli ktoś potrzebuje router prosty w konfiguracji który poprowadzi za rączkę to są tańsze alternatywy. A ktoś kto wydaje na maszynę 1000 pln to oczekuje jednak czegoś więcej i niestety w oryginalnym sofcie tego nie znajduje. Fabryczny soft jest cukierkowo kolorowy, ubogi i niestabilny (problemy z urządzeniami na paśmie 5 ghz). Maszyna pokazuje co naprawdę potrafi dopiero na OpenWRT i to szczerze wszystkim fanom Linksysa polecam.

 2. Właśnie też się zastanawiałem skąd czasem takie lagi na urządzeniu połączonym przez 5 GHz :) Najwyraźniej to jest jeszcze do dopracowania i może nawet przez aktualizację softu dałoby się to rozwiązać :)

 3. Super artykuł z imponującą ilością danych. Ja ze zdziwieniem zauważam, że w domu moje łącze jest zdecydowanie bardziej obciążone niż w pracy. W domu korzystam z mniejszej ilości oprogramowań webowych za to przeglądam sporo serwisów i niestety ilość reklam czy coraz większa ilość filmów obciąża łącza w znaczny sposób. W pracy korzystam z większej ilości oprogramowań dedykowanych (CRM, ERP, …), ale tam ilość danych jest stosunkowo niewielka.
  Niestety trudno jest uciec od reklam i innych fajerwerków.

Leave a Comment

*