Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Hardware > Ivy Bridge – tajemnica wysokich temperatur po OC czyli mała wpadka Intela

Ivy Bridge – tajemnica wysokich temperatur po OC czyli mała wpadka Intela

Intel Ivy Bridge - temperatury po OCKilka dni temu miała miejsce premiera procesorów z rodziny Ivy Bridge, procesorów wykonanych w 22nm procesie technologicznym, to które miały opanować rynek dzięki miniaturyzacji i dopracowaniu rozwiązań znanych z popularnej rodziny Sandy Bridge. Niektóre testy ostudziły jednak zapał rzesz entuzjastów zainteresowanych nabyciem nowych ,,bluszczowych mostków”. Od razu rzuciły się bowiem w oczy raczej przeciętne możliwości OC i wysokie temperatury, które przekraczały nawet 100*C i nie pozwalały na dalsze „zabawy” w podkręcanie. Powstało ponoć wiele teorii na temat tak wysokich temperatur nowych procesorów Intela.

Niektórzy twierdzili, że to z powodu nowego procesu technologicznego, który nie jest jeszcze do końca dopracowany, inni uważali natomiast, iż IHS (Integrated Heat Spreader) źle odbiera ciepło z procesora. Portal Overclockers.com postanowił wziąć nowe procesory ,,na celownik” i rozwiązać ową zagadkę. Redaktorzy zaryzykowali i oddzielili IHS od układu krzemowego a to co zobaczyli przerosło ich wszelkie oczekiwania. Tam, gdzie zawsze znajdował się lut rdzenia z metalową kopułą, zobaczyli zwykłą, silikonową pastę termoprzewodzącą – sprawczynię całego zamieszania. Efektywność oddawania ciepła dla lutów beztopnikowych wynosi 80W/mK, a dla pasty silikonowej tylko 5W/mK. Nie wiadomo czy takie rozwiązanie zostało zastosowane tylko w rewizji ES (czyli próbce inżynieryjnej) czy w całej serii procesorów. Dlaczego Intel użył pasty a nie lutów ? Tego nie wiemy ale ponoć trwają „rozmowy” z producentem i niedługo powinniśmy poznać odpowiedź nie tylko na to pytanie…

 Źródło: TechPowerUp.com

One Comment

  1. Nie ma co, wpadka konkretna…

Leave a Comment

*