Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Karty graficzne > Hot games czyli jak gry PC realnie rozgrzewają nasze komputery?

Hot games czyli jak gry PC realnie rozgrzewają nasze komputery?

Hot Games

Jak dobrze wiemy popularne aplikacje typu FurMark potrafią niemiłosiernie mocno obciążać nasze karty graficzne (i oczywiście jednocześnie zasilacze). Jest to obciążenie na tyle duże, że tak naprawdę wręcz niemożliwe do uzyskania podczas typowej rozgrywki w najnowszych nawet tytułach. Jak dobrze pamiętamy nawet niektórzy producenci coolerów GPU nie zalecali do sprawdzania wydajności danego „chłodziwa” np. FurMarka (mowa tutaj oczywiście o firmie Prolimatech i jej coolerze GPU w postaci MK-13). W jakim zatem stopniu gry PC realnie obciążają GPU, jak mocno odczuwa to zasilacz oraz czy faktycznie nie ma specjalnie sensu zabawa syntetycznymi „wygrzewaczami”? Zapraszam na unikalny test, gdzie zostało porównanych m.in. kilka bardzo popularnych gier – Hot games czyli jak gry PC realnie rozgrzewają nasze komputery?

Platforma testowa:

 Hot Games - Platforma testowa

Lista przetestowanych gier, aplikacji i trybów użytkowania komputera:

 • Aliens vs Predator (DX11)
 • Crysis Warhead (DX10)
 • Crysis 2 (DX11 + lepsze tekstury)
 • Darksiders
 • Dragon Age 2 (DX11)
 • Dungeon Siege 3
 • FurMark 1.9.1
 • FurMark 1.9.1 + Orthos
 • FurMark 1.9.1 + OCCT
 • GTA IV (Game)
 • GTA IV (Cutscene)
 • Idle (praca biurowa + Winamp)
 • Idle + You Tube (film 720p)
 • Left 4 Dead 2
 • nail’d
 • S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat (DX11)
 • Wiedźmin 2 (DX9)

Jak gry PC realnie rozgrzewają nasze komputery – procedura testowa

Test w każdej grze polegał na godzinnej rozgrywce przy możliwie maksymalnych ustawieniach graficznych (z AAx2 lub x4) a w przypadku oglądania filmy na You Tube była to oczywiście godzina oglądania filmu w standardzie 720p. W trakcie samej rozgrywki/testu urządzenie mierzące pomiar poboru prądu z gniazdka zapamiętywało maksymalny pobór. W celu uwzględnienia błędu pomiaru zawsze w górę zaokrąglałem wynik (jeśli np. urządzenie rejestrowało obciążenie rzędu 217 W, to zaokrągliłem to do 220 W). Maksymalna temperatura GPU była natomiast odczytywana przy pomocy aplikacji GPU-Z.

Hot Games - Pomiar

Jak gry PC realnie rozgrzewają nasze komputery – wyniki

Hot Games - Temperatura GPUNie da się ukryć, że najmocniej obciążającym kartę graficzną (78 stopni Celsjusza) jest FurMark 1.9.1 (czas trwania testu: 10 minut) lub tandem FurMark + OCCT. Tuż za nim plasuje się natomiast dość (nie-)spodziewanie Crysis Warhead. Godzinna rozgrywka w tej grze potrafi naprawdę nieźle rozgrzać kartę graficzną (temperatura GPU w okolicy 75 stopni Celsjusza). Miejsce trzecie (aczkolwiek niemal ex equo z Crysis Warhead) zajmuje natomiast Aliens vs Predator (DX11). Temperatura przy tej grze potrafiła podskoczyć do 74 stopni Celsjusza. Pozostałe gry są już wyraźnie mniej obciążające dla karty graficznej. „Najlżejsze” z tego zestawienia okazały się takie gry jak Left 4 Dead 2, Darksiders oraz (co dla niektórych trochę pewnie dziwne) GTA IV.

Hot Games - Obciążenie zasilaczaW przypadku obciążenia zasilacza (a właściwie poboru prądu z gniazdka) „najcięższa” okazała się aplikacja FurMark 1.9.1 w połączeniu z OCCT. Przy takim teście z gniazdka pobierano naprawdę sporo prądu bo „czyste” ok. 315W. Miejsce drugie pod względem obciążenia platformy testowej zajął test FurMark + Orthos. Trzecią „lokatę” zajęła natomiast gra GTA IV a dokładnie nawet nie sama gra ale jej „cutscenki”. Dopiero potem widać pobór prądu w typowych współczesnych grach. Co ciekawe „najlżejszym” testem ponownie okazała się gra Left 4 Dead 2 (ok. 215 W).

Teoria a praktyka czyli podsumowanie

Wydawać by się mogło, że w kwestii „rozgrzewania” kart graficznych (czy też po prostu szeroko rozumianego obciążenia naszych „maszynek”) to im gra nowsza tym powinno być naszym komputerom cieplej / ciężej. Rzekomo doskonale potwierdzają to takie produkcje jak Aliens vs Predator (DX11) czy też nawet Dungeon Siege 3 (DX9). Obie te gry potrafią bowiem dać się we znaki naszym komputerom (ponad 70 stopni Celsjusza na GPU a pobór prądu z gniazdka rzędu 260 W). Jak jednak w takim razie wyjaśnić gry takie jak Dragon Age 2 oraz Crysis 2? Według mnie bardzo prosto. To po prostu tytuły, które powstawały przede wszystkim z myślą również o konsolach a zatem nie mogły one w pełni wykorzystać „mocy” drzemiących w naszych „PieCykach”, musiały zostać dostosowane do możliwości konsol a nie współczesnych PC. Teorię tą zdaje się także potwierdzać gra Darksiders oraz GTA 4 (tryb Game) gdzie temperatura karty graficznej oscyluje wokół raptem 60 stopni Celsjusza zaś pobór prądu to 240-245 W.

Hot GamesOczywiście zestawienie to nie jest w pełni kompletne (można by się pokusić np. o bardziej rozbudowaną listę gier, weryfikację obciążenia każdego rdzenia CPU oraz zastosowanie różnych wersji sterowników) jednak wydaje mi się, że już w obecnej formie dość dobrze obrazuje to kilka kwestii. Po pierwsze nowsza gra PC nie zawsze oznacza bardzo mocne obciążenie karty graficznej (dowodzi tego chociażby Crysis 2). Po drugie obciążenie karty graficznej (jak też i całej naszej „maszynki”) nie musi zależeć od tego, w jakim API dana gra powstawała (DX9, DX10 czy DX11). Po trzecie jeśli wiemy, że gra najpierw została wydana na konsole to niemal możemy być pewni, że dla naszych PC będzie to „bułka z masłem”. Owszem, przyznam szczerze, że zastanawia mnie obciążenie komputera w GTA IV podczas „cutscenek” jednak ten tytuł od dawna wzbudza wiele kontrowersji ze względu na jego optymalizację zatem nawet nie będę próbował tego wyjaśniać.

W każdym razie mam nadzieję, że ten unikalny test ukazał tutaj kilka odpowiedzi na niektóre pytania i sprawi, że nieco wnikliwiej będziemy teraz patrzeć na testy gdzie prezentowano np. pobór prądu całej maszyny czy też wydajność coolerów CPU przy użyciu jakiejś gry.

3 komentarze

 1. znaffca ciszy Prawi:

  Coś ten GTA IV naprawdę nie teges jak same cuscenki są takie wymagające ;)

 2. Świetny test, brakowało mi cały czas takiego porównania :)

 3. t.luk Prawi:

  To wprawdzie tylko kilka gierek ale ewidentnie pokazuje to co ma pokazywać :)

Leave a Comment

*