Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Chłodzenie powietrzne > Gelid Icy Vision rev. 2 – perełka wśród coolerów GPU

Gelid Icy Vision rev. 2 – perełka wśród coolerów GPU

Gelid Icy Vision rev. 2 - test coolera GPU

Chyba w obrębie każdej dużej gałęzi branży IT są zarówno tzw. producenci produkujący na skalę światową jak też Ci bardziej nietuzinkowi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku coolerów GPU. Z uniwersalnych rozwiązań mamy do dyspozycji przede wszystkim Arctica oraz Scythe jednak nie zawsze potrafią one sprostać każdym wymaganiom. Czasem okazują się one bowiem albo za duże (przez co nie mieszczą się w niektórych obudowach) albo z kolei mniejsze konstrukcją za mało wydajne. Oczywiście są jeszcze na naszym rynku takie marki jak Xigmatek, Zalman czy też Thermalright jednak ich coolery GPU są już przeznaczone dla określonej grupy użytkowników (a raczej dla określonych kart graficznych). Czy istnieje zatem jakiś kompromis między uniwersalnością, kompaktowymi gabarytami i wydajnością? Niedawno w moje ręce trafił produkt, który według deklaracji producenta ma na tym „wąskim” polu całkiem sporą szansę – Gelid Icy Vision rev. 2. Czy faktycznie stanowi on przysłowiowy „złoty środek”? Zapraszam na test!

Gelid Icy Vision rev. 2 – z bliska

Gelid Icy Vision rev. 2 to stosunkowo nieduża konstrukcja (216 x 95 x 52 mm – odpowiednio długość x szerokość x wysokość). Na budowę tego coolera GPU składa się miedziana podstawa, pięć miedzianych heat-pipe’ów oraz dwa systemy aluminiowych finów (w jeden system „wnikają” dwa ciepłowody a w drugi system trzy). Każdy z takich „modułów” jest z kolei schładzany przez 92 mm wentylator (oparty na łożysku „hybrydowym” – kulkowo-ślizgowym) o maksymalnej wydajności rzędu 67 CFM. Wentylatory te nie posiadają automatycznej kontroli, producent przewidział ich podłączenie pod molex poprzez specjalny adapter. Wprawdzie maksymalna prędkość pracy wentylatorów to ok. 2000 obr./min. a poziom generowanego hałasu nie powinien przekroczyć 26 dB jednak dobrze jest się wyposażyć w jakiś adapter do płynne regulacji obrotów (w końcu w trybie 2D nie potrzebuje się zwykle 100% wydajności od coolera GPU).

Gelid Icy Vision rev. 2 - Perełka wśród coolerów GPU

Gelid Icy Vision rev. 2 - Pięć heat-pipe'ów i dwa moduły finów

Gelid dołącza do swojego coolera GPU bardzo pokaźny zestaw „dodatków”. Poza niezbędnymi akcesoriami montażowymi (w tym uniwersalna ramka) i kolorową instrukcją (dobrze jest ją wcześniej przejrzeć gdyż nieco inaczej wygląda montaż na kartach AMD a inaczej na kartach nVidii) znajdziemy tutaj także pokaźny zestaw radiatorków (nie tylko na pamięci ale także na sekcję zasilania i NVIO) oraz pastę dobrej klasy termoprzewodzącą (GC2).

Gelid Icy Vision rev. 2 - Pokaźny zestaw akcesoriów

Na spory plus zasługuje także oficjalna lista kompatybilności. Znajdziemy na niej nie tylko starsze (w sensie sprzed 2 lat) ale również nowsze karty graficzne:

ATI:

 • HD6870, HD6850
 • HD5870, HD5850, HD5830
 • HD 4890, 4870, HD4850

nVidia:

 • GTX580, GTX570
 • GTX480, GTX470, GTX465, GTX460
 • GTX285, GTX280, GTX275, GTX260
 • GTS 250
 • 9800GTX, 9800GT

Montaż Icy Vision rev. 2 należy raczej do zaawansowanych. Najpierw sprawdzamy w swojej karcie rozstaw otworów montażowych (w końcu nie wszyscy znamy je na pamięć) i wkręcamy do ramki montażowej śrubki-dystanse w odpowiednich miejscach. Następnie przykręcamy ramkę do podstawy coolera GPU i dopiero po tym zabiegu możemy zamontować Icy Vision rev. 2 (oczywiście po uprzednim przymocowaniu radiatorków do „newralgicznych” elementów karty). Efekt końcowy? Karta prezentuje się o klasę lepiej:

Gelid Icy Vision rev. 2 - Po zamontowaniu na Geforce GTX260Gelid Icy Vision rev. 2 - Po zamontowaniu na Geforce GTX260

Gelid Icy Vision rev. 2 - Po zamontowaniu na Geforce GTX260

Przejdźmy teraz zatem do właściwej części niniejszego artykułu…

Gelid Icy Vision rev. 2  – platforma testowa i metodologia

Wszystkie testy miały miejsce w obrębie następującej platformy sprzętowej:

 • Procesor: Intel Core i5 760 @ 3,2 GHz
 • Cooler CPU: Noctua NH-D14 (z jednym wentylatorem @ 8V)
 • Płyta główna: MSI P55-GD85
 • Pamięci RAM: 2x 2 GB, OCZ Reaper 1600 MHz
 • Karta graficzna: Geforce GTX260 (216 SP)
 • Zasilacz: Antec HCG-620
 • Obudowa: Fractal Design Define R2
 • Wentylacja: 3x 120 mm  Fractal Design (dwa z przodu i jeden z tyłu; wszystkie @ 6 V)

Gelid Icy Vision rev. 2 - Platforma testowa

Do  obciążenia karty graficznej posłużyła popularna aplikacja MSI Kombustor (czas trwania każdego testu to 10 minut) zaś odczytem temperatury „zajmował się” program GPU-Z 0.4.9 (do wykresu brany był zawsze najsłabszy wynik czyli najwyższy odczyt). W przypadku Icy Vision rev. 2 użyto dołączonej pasty termoprzewodzącej natomiast stockowy cooler GPU posiadał pastę klasy MX-2. Temperatura otoczenia podczas testów wahała się od 22 do 23 stopni Celsjusza.

Sposób testowania stockowego coolera GPU:

 • wentylatory @ 100% (ok. 3600 RPM)
 • wentylatory @ AUTO (1400- 2500 RPM)
 • wentylatory @ 50% (ok. 1800 RPM)

Palit i stockowy cooler GPU

Sposób testowania Gelid Icy Vision rev. 2:

 • wentylatory @ 100% (ok. 2000 RPM)
 • wentylatory @ 75% (ok. 1500 RPM)
 • wentylatory @ 50% (ok. 1000 RPM)

Gelid Icy Vision rev. 2 - Po zamontowaniu na Geforce GTX260

Gelid Icy Vision rev. 2 – testy właściwe

Ażeby uzyskać pełny obraz wydajności obu coolerów GPU dokonano nie tylko pomiarów temperatury rdzenia ale także PCB oraz radiatora na sekcji zasilania. Jak więc sprawują się nasi dzisiejsi „bohaterowie”? Spójrzmy na poniższe wykresy:

Wydajność_GPU

Wydajność_PCB

Gelid Icy Vision rev. 2 – Podsumowanie

Nie da się ukryć, że Gelid Icy Vision rev. 2 to naprawdę bardzo wydajna konstrukcja. Wprawdzie gabaryty ma stosunkowo niewielkie ale bez problemu potrafi „ostudzić” rdzeń Geforce GTX260 do temperatury poniżej 60 stopni Celsjusza a to już nie lada wyczyn. Mało tego, przy 50% obrotów wentylatorów i tak jest o 10 wydajniejsza od stockowego coolera GPU z wentylatorami pracującymi na 100% (!).

Owszem, da się zauważyć, że przy niższych obrotach temperatura radiatora na sekcji zasilania jest wyższa jednak nie zapominajmy, że 50% obrotów wentylatorów Gelid Icy Vision rev. 2 to tylko 1000 RPM natomiast 50% obrotów wentylatorów stockowego coolera GPU to ok. 1800 RPM (czyli jest sporo większy przepływ powietrza w stronę VRM i tego nie da się „przeskoczyć”).

Jeśli zaś chodzi o kulturę pracy, to stockowy cooler GPU tak naprawdę jest akceptowalny (przynajmniej dla mnie) jedynie do 50% – powyżej tego albo trzeba podgłośnić muzykę albo założyć słuchawki. Co zaś się tyczy Gelid Icy Vision rev. 2, to do 75% wentylatory są naprawdę bardzo ciche (przy 50% praktycznie niesłyszalne). Przy wentylatorach pracujących na 100% owszem słychać je już wyraźnie jednak i tak ich dźwięk jest przyjemniejszy niż stockowego coolera GPU w trybie AUTO.

Nie pozostaje mi więc nic innego jak pogratulować firmie Gelid tak udanego coolera GPU i podkreślić jego wydajność nagrodą „Performance!„.

3 komentarze

 1. Miłe i pozytywne zaskoczenie:)

 2. lou Prawi:

  Dokładnie :) Taki mały, niepozorny a wydajnościowo tak wiele nie ustępuje takim „klockom” jak Arctic Accelero GTX Pro czy też Prolimatech MK-13 :)

 3. This makes everything so cmoptleley painless.

Trackbacks for this post

 1. Thermalright Shaman vs wentylatory 120 mm – BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy...po prostu to, co najlepsze! - [...] socketów na płytach głównych z LGA 1155t.luk on K57, K59 i K63 czyli nowe obudowy Lancoollou on Gelid Icy…
 2. Wizje Gelida na Computex 2011 – BestPCInfo.pl - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy...po prostu to, co najlepsze! - [...] coolery CPU (zarówno tower, horyzontalne jak i bardzo kompaktowe), wydajne coolery GPU (w tym Icy Vision rev. 2 oraz…
 3. Chłodzenie kart graficznych - [...] za głośne, w innych – niezbyt wykwintne. Tożsamo jak w sytuacji procesorów biurkowych, oryginalne chłodzenie kart graficznych można wymienić.…
 4. Coolery GPU | Pisanie artykułów - [...] Rzeczywistość jednak dość szybko zweryfikowała optymistyczne założenia producentów. Coolery GPU , które de facto są to po prostu pasywne…
 5. SEO jak pizza » Blog Archive » Coolery GPU - [...] trendem jest ciche chłodzenie kart graficznych aktywne. W zasadzie właściwie każdy producent kart graficznych posiada w swojej spisie [...]
 6. Arctic Accelero Mono Plus vs Twin Turbo II vs Gelid Icy Vision rev. 2 czyli test coolerów GPU | BESTPCINFO.PL - newsy, poradniki, recenzje, unikalne testy - [...] Gelid Icy Vision rev. 2 mieliśmy już niegdyś do czynienia (link do stosownego testu) w związku z czym nie…

Leave a Comment

*