Witamy ponownie :)

Jak się masz? :)

Member Login

Lost your password?

Registration is closed

Sorry, you are not allowed to register by yourself on this site!

You must either be invited by one of our team member or request an invitation by contacting us via contact page.

Note: If you are the admin and want to display the register form here, log in to your dashboard, and go to Settings > General and click "Anyone can register".

START > Peryferia > Func MS-3 R2 – high-end wśród gamingowych gryzoni?

Func MS-3 R2 – high-end wśród gamingowych gryzoni?

Func MS-3 - Test myszki

Przyznam się bez bicia, że w kwestii myszek komputerowych od lat byłem raczej mało wymagającym użytkownikiem. Zwykle wystarczyło mi aby myszka była w miarę precyzyjna, wygodna, nie „gubiła się” na różnego typu powierzchniach oraz aby miała łatwą do zmiany czułość DPI. W przeciągu 10 minionych lat przez moją rękę przewinęły się myszki takich firm jak A4Tech, Labtec, Logitech, Microsoft, Razer czy też (do niedawna) Roccat. O ile zatem potrafię ocenić i docenić fakt wygodnego użytkowania myszki o tyle czasem brakować może użytkownikowi chyba tylko jednego – przynajmniej częściowej tzw. customizacji. Chodzi tutaj dokładnie o taki wpływ na ustawienia pracy lub wyglądu myszki aby podkreślała ona np. nasz charakter, ułatwiała operowanie skrótami w aplikacjach / grach albo po prostu dopasowała podświetlenie przycisków / wskaźników do koloru podkładki czy też głośników na biurku. I to właśnie wszystko w teorii zaoferować ma nasz dzisiejszych „bohater-gryzoń” – Func MS-3 R2.

Func MS-3 R2 – Opakowanie i zawartość

Myszkę Func MS-3 R2 otrzymujemy obecnie w wersji R2 (usprawniono kilka opcji względem pierwszej serii myszek o czym w dalszej części publikacji). Otrzymujemy ją w niedużym, białym opakowaniu. Co ciekawe poza samą myszką otrzymujemy tutaj także dedykowane sterowniki do „zaprogramowania” wszelakich funkcji i przycisków myszki (więcej o tym w stosownym miejscu niniejszej publikacji).

Func MS-3 - Opakowanie

Func MS-3 - Akcesoria

Func MS-3 R2 czyli z czym to się je/gryzie?

Sama myszka przeznaczona jest wyłącznie dla osób praworęcznych co z jednej strony może dziwić skoro całkiem popularne są do tej pory rozwiązania uniwersalne czyli o symetrycznej budowie. W każdym razie kiedy trzymamy rękę na Func MS-3 R2 dwa zewnętrzne palce opieramy na specjalnym profilu obudowy myszki. Wymaga to trochę przyzwyczajenia po użytkowaniu symetrycznych myszek ale już po kilku dniach myszka leży jak ulał. Warto nadmienić od razu, że niemal cała powłoka Func MS-3 R2 pokryta jest materiałem typu soft-touh. Jest on gładki, miły w dotyku i troszkę gumo-podobny co oznacza jedno – należy go chronić przed jakimikolwiek zadrapaniami i zarysowaniami ponieważ nie jest to tak odporny materiał jak dobrej klasy plastik.

Func MS-3 - Myszka w pełnej krasie

Func MS-3 - Myszka w pełnej krasie

Kciuk jest tutaj „odpowiedzialny” za operowanie czterema przyciskami. Dwa z nich (podłużne, ulokowane tuż obok siebie) znajdują się niemal dokładnie na krawędzi górnej powłoki myszki oraz – co raczej naturalne – bocznej. Odpowiadają one domyślnie np. za przełączanie się między stronami internetowymi na zasadzie „Poprzednia-Następna„. Przycisk ulokowany na najniższej przewidzianej powierzchni użytkowej  znajduje się dokładnie pod kciukiem a domyślnie odpowiada za natychmiastowe wyciszenie dźwięków generowanych przez daną aplikację (tzw. opcja „Mute„). Czwarty przycisk, który mamy w zasięgu kciuka jest okrągły i podświetlany. Domyślnie podświetlony jest on na pomarańczowo a odpowiada domyślnie za tzw. „Instant Aim„.

Func MS-3 - Myszka widziana z przodu

Func MS-3 - Myszka widziana z tyłu

W obrębie głównej powierzchni, na której trzymamy rękę znajdujemy:

  • podświetlany scroll-przycisk
  • dwa okrągłe przyciski nad scrollem
  • główny lewy i główny prawy przycisk
  • wskaźnik DPI (trzy „kreski” na lewej krawędzi)
  • dyskretny przycisk w narożu prawego przycisku

Jeśli chodzi o spód myszki Func MS-3 R2, znajdziemy tutaj m.in. cztery spore, podłużna ślizgacze (dostosowane do profilu myszki)  a także zobrazowanie tego, że czujnik myszki nie jest ulokowany idealnie symetrycznie (w sensie nie jest na środku podstawy). Jest on bowiem nieco przesunięty w stronę przedniej części myszki oraz kciuka (mowa o jego pozycji w momencie kiedy trzyma się rękę na myszce). Warto też nadmienić, że zastosowany w Func MS-3 R2 przewód jest bardzo solidnie zabezpieczony przed nieprzywdzianym „wyszarpaniem” go z obudowy. Przewód ten należy do stosunkowo długich (ok. 2 m) wobec czego bez obaw, starczy go dla każdego. Co ciekawe na samym pudełku jest jeszcze zdjęcie z myszką Func MS-3 z „poprzedniej generacji” (brak dodatkowego zabezpieczenia przewodu). Czyżby zatem to był powód wydanie drugiej rewizji myszki? Chyba na to wygląda ;)

Func MS-3 - Spód myszki

Scroll-przycisk domyślnie podświetlany jest na pomarańczowo i pełni tzw. standardowe funkcje (np. przewijanie strony www a do tego jest w nim zintegrowany także dodatkowy przycisk). Naturalnie jego czułość oraz funkcję możemy zaprogramować ale o tym w dalszej części publikacji. Okrągłe przyciski nad scrollem służą domyślnie do zmiany DPI „w locie” (jeden to oczywiście „oczko w górę” a drugi „oczko w dół”). Dyskretny przycisk w narożu głównego prawego przycisku służy domyślnie do przełączania się pomiędzy zadeklarowanymi całymi profilami myszki Func MS-3 R2 (mowa nie tylko o samym DPI ale także o czułości scrolla, podświetleniu i częstotliwości sensora).

Func MS-3 - Podświetlenie na pomarańczowo

Func MS-3 - Podświetlenie na niebiesko

Func MS-3 R2 – Oprogramowanie i możliwości myszki

Dołączane do Func MS-3 R2 oprogramowanie naturalnie znacznie wykracza poza domyślne sterowniki systemu Windows 7 i Windows 8/8.1. Pozwala ono bowiem na bardzo precyzyjny dobór funkcji dla każdego przycisku. Chodzi tutaj nie tylko o wybór standardowych funkcji systemowych (w tym np. kopiowanie tekstu/pliku lub cofanie zmian) ale także przypisanie funkcji multimedialnej (np. zmiana poziomu głośności), zaprogramowanie makr, ustawienie niemal dowolnego koloru podświetlenia, zmianę czułości wskaźnika czy też zaprogramowanie i zapisanie całego profilu myszki (możemy utworzyć trzy takie pełne profile). Krótko mówiąc / pisząc to co możemy zmienić w obrębie ustawień software’owych myszki Func MS-3 R2 to…praktycznie wszystko ;)

Co ciekawe w razie potrzeby można nawet wyłączyć działanie wybranych przycisków (np. aby nikt nie powołany nie poprzestawiał nam czegoś przypadkiem podczas pracy nad ważnym projektem lub podczas przerwy w rozgrywce MMO). Warto też nadmienić, że producent oprogramowania przewidział w przyszłości ewentualne automatyczne upgrade’y firmware’u wobec czego można spodziewać się także dobrego supportu w razie jakichś problemów z myszką lub jej nietypowym działaniem w grach / aplikacjach.

Func MS-3 Software

Func MS-3 Software

Func MS-3 Software

Po zdefiniowaniu dogodnych dla nas ustawień Func MS-3 R2 (oraz cierpliwym odczekaniu kilku sekund na zapisanie się ustawień) możemy w pełni cieszyć się już pełnymi możliwościami „gryzonia”. Z praktycznego punktu widzenia wydaje się, że sensor Func MS-3 R2 (Avago ADNS 9500) jest na tyle precyzyjny, że pracować może na niemal każdej powierzchni a nie tylko na podkładce pod mysz (m.in. Func F-Series 10 XL). Jeśli chodzi o spektrum DPI, które możemy ustanowić to jest ono naprawdę imponujące: 90-5670 DPI. W każdym razie osobiście sprawdziłem działanie Func MS-3 R2 nie tylko na dedykowanej podkładce ale także na:

  • opakowaniu płyty CD
  • ciemnym blacie biurka
  • notesie z ciemną okładką
  • papierowej, kolorowej teczce
  • jasnej, kolorowej gazetce z supermarketu

Func MS-3 - Mysz na podkładce F10 XL

Wydaje się zatem, że tylko opakowanie płyty CD sprawiło, że sensor się „gubił”. Nie polecam zatem Func MS-3 R2 do przezroczystych i szklanych powierzchni ale jakiekolwiek nieprzezroczyste elementy zapewnią nam w pełni sprawnego „gryzonia”. Warto też nadmienić jedną, ważną rzecz a propos samego scrolla. Jest on bowiem bardzo ale to bardzo cichy i nie wyobrażam sobie teraz powrotu do Roccat Kova (posiadacze tych myszek wiedzą o co chodzi ;)). Tak po prostu powinien pracować scroll i basta!

Func MS-3 R2 – podsumowanie

Po kilku tygodniach obcowania z high-endowym „gryzoniem” ręka już absolutnie dostosowała się do tego, że wszystkie palce muszą był ulokowane na powierzchni myszki. Czułe i wygodnie ulokowane przyciski Func MS-3 R2 sprawiają teraz, że w mgnieniu oka można przełączyć się z tzw. trybu filmowego (np. ciemne podświetlenie i wyłączenie funkcji „zbędnych” przycisków) na tzw. tryb gamingowy (jasne, kolorowe podświetlenie i w pełni funkcjonalne wszystkie przyciski). Dodajmy to tego także bardzo cichy scroll i swobodne działanie sensora na ogromnej większości powierzchni (pamiętajmy aby raczej unikać powierzchni przezroczystych) a okaże się, że Func MS-3 R2 to bardzo ciekawe opcja nie tylko dla zapalonego gracza ale także dla osoby ceniącej cichą pracę myszki oraz jakość jej budowy.

Z mojej perspektywy myszka ta iście należy do praktycznych, świetnie wykonanych i cichych „gryzoni”. Czy jest zatem warta swoich pieniędzy? (na naszym rynku jej sugerowane ceny zawierają się w spektrum 350-400 zł) Cóż, nie od dziś wiadomo, że „wszystko co dobre musi swoje kosztować”. Pytanie tylko czy typowy użytkownik będzie potrafił docenić wszystkie aspekty myszki Func MS-3 R2…

Func MS-3 R2 - Podsumowanie

One Comment

Leave a Comment

*